10 věcí, které byste měli vědět o třetím královském potomkovi: Bude to holka, nebo kluk?

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 10. 2017 • Přečteno 8284x

Královna Alžběta II. se těší na další vnouče a sázkové kanceláře už teď sbírají tipy na jeho jméno i přesné datum narození. Něco ale víme už nyní.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Jakže to bylo v té pohádce? Král na trůně radostí nadskočil. Radovali se i poddaní a brzy se ta šťastná zpráva roznesla po celé zemi. Ve skutečnosti teď takovou životní pohádku prožívají princ William a jeho žena Kate. Čekají totiž v pořadí již třetí dítko. Jestli se královskému páru narodí kluk, nebo holka, zatím říct nedokážeme, každopádně už teď víme, že to bude „jarňátko“. A co dalšího byste o královském potomkovi měli vědět?

1. Pátý kandidát na královský trůn

Kdo má nárok na trůn v první řadě?Kdo má nárok na trůn v první řadě?

Třetí potomek prince Williama a vévodkyně Kate bude bez ohledu na pohlaví až pátým v pořadí následníků britského trůnu. Před ním jsou totiž nejen princové Charles, William a George, ale i dvouletá princeznička Charlotte.

Mladší z britských princů Harry tak nyní je, pokud jde o následnictví ve vedení monarchie, až šestým v pořadí. Americkému týdeníku Newsweek řekl, že pokud ví, nikdo z rodiny o trůn nijak zvlášť neusiluje. Ale až nadejde čas, svých povinností se nástupce trůnu náležitě zhostí.

2. Radostná událost proběhne na jaře

Přesný termín porodu palác zatím neoznámil. Pokud je Kate v jiném stavu už patnáct týdnů (patnáctý týden v týdnu od 26.9.2017), lze předpokládat, že k porodu dojde v březnu roku 2018. Ale jelikož jsou porody věc časově nespolehlivá, kdo ví, jak to nakonec celé dopadne.

Předchozí dvě těhotenství navíc královští rodiče oznámili poměrně brzy, protože Kate trápily silné ranní nevolnosti a nebyla s to zastávat povinnosti spojené s královským úřadem. Proto je docela dobře možné, že se královské dítko narodí třeba až v dubnu či květnu příštího roku.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. Potřetí těhotná Kate by ráda rodila doma

Takto spokojeně odcházeli z nemocnice naposledyTakto spokojeně odcházeli z nemocnice naposledy

Podle nejmenovaných zdrojů z blízkého okolí královské rodiny by si Kate tentokrát přála rodit v klidu a soukromí domova bez účasti novinářů a veřejnosti. Pokud ale svůj názor změní, narodí se princátko v Lindoově křídle nemocnice Panny Marie v centrálním Londýně.

Leč osudy královských dětí bývají různé. I princové William a Harry se narodili v soukromém křídle nemocnice. Ovšem současná britská královna přišla na svět v domě svých prarodičů v Mayfairu a princ Charles se poprvé na svět podíval z Buckinghamského paláce.

4. Úředníci u porodu jsou už naštěstí minulostí

Ještě na počátku minulého století bylo zcela běžné, že královskému porodu přihlížel i některý z členů vlády. Jeho úkolem bylo dosvědčit, že královně nebylo podstrčeno cizí dítě. Když se v roce 1926 narodila Alžběta II., zastal tuto povinnost ministr vnitra William Joynson-Hicks.

Marie, manželka krále Jakuba II., měla u svého porodního lůžka nastoupeno dokonce 42 párů zvědavých očí, které patřily významným osobnostem tehdejšího veřejného života. Naštěstí pro Kate se ale tahle tradice vytratila ještě před narozením prince Charlese.

5. Novinku oznámí palác postaru i na Twitteru

O všem informuje Buckhinghamský palácO všem informuje Buckhinghamský palác

Vévodkyně Kate je jednou z nejfotografovanějších žen světa. Stejnému zájmu veřejnosti a médií se bude jistě těšit i její potomek. Zprávy o jeho pohlaví, váze a času narození zaveze ještě začerstva automobilizovaný posel přímo do Buckinghamského paláce.

Až si vše vyslechne královská rodina a rodiče Kate, přijde na řadu široká veřejnost. Před Buckinghamským palácem se tak již tradičně objeví nástěnka s lístkem s údaji z nemocnice a tradiční praskavý zvuk rozhlasu i tentokrát nahradí sdělení na královských sociálních sítích.

6. Kdo říkal, že chůva musí být Britka?

I v tomto případě jdou vévoda a vévodkyně z Cambridge zcela proti proudu. Zatímco u britského královského dvora bývalo vždy dobrým zvykem najímat pro urozené děti chůvy původem z Velké Británie, chůva malého George a Charlotty pochází ze Španělska.

Maria Teresa Turrion Borrallo je vystudovaná chůva, která úspěšně absolvovala například kurzy pro ochranu před případným únosem i dotěrnými paparazzi. S rozšířením královské rodiny se teď ale předpokládá, že k ruce nově dostane i nějakou tu pomocnou chůvu navíc.

7. Několik křestních jmen, ale žádné příjmení

Královna Alžběta II.Královna Alžběta II.

Věděli jste, že členové britské královské rodiny nemají příjmení? Královské dítko totiž po narození získává „jen“ titul Jeho/Její Královská Výsost Princ/Princezna (+ zvolené křestní jméno) z Cambridge. V případě potřeby ale může použít příjmení Mountbatten-Windsor.

Křestní jména obyčejně získávají po předešlých panovnících a příbuzných. Třeba celé jméno Alžběty II. zní Elizabeth Alexandra Mary. Jménem Elizabeth se honosila i Alžběta, královna matka. Alexandra zase byla Alžbětina prababička a jméno Mary zdobilo babičku Marii.

Čtení na podobné téma10 zajímavosti, které jste (možná) nevěděli o královně Alžbětě: milovnice psů i bondgirlPřečíst

8. Křest proběhne pár týdnů po narození

Křest je vůbec prvním obřadem, s nímž se dítě narozené ve věřící rodině setká. I královští rodiče musí křest svého dítka náležitě naplánovat. Děje se tak zpravidla několik dnů či týdnů po jeho narození. A jak již tradice velí, měl by se křest uskutečnit v Buckinghamském paláci.

Říkejte to ale Kate a Williamovi! Princeznička Charlotte totiž byla dva měsíce po narození pokřtěna v kostele St. Mary Magdalene v Sandringhamu na severovýchodě Anglie. Malý princ George měl v den svého křtu, jenž zase proběhl v kapli v St. James's Palace, tři měsíce.

9. Královského potomka uvítají dělové salvy

Dělové salvy se vypalují i z Tower of LondonDělové salvy se vypalují i z Tower of London

Dvaašedesát. Přesně tolik salv se na počest nového života ozve z londýnského Toweru. Dalších 41 salv pak zazní z královského parku Green Park, usazeného mezi Hyde Parkem a St. James's Parkem. Naposledy se tyto salvy ozvaly v roce 2015 na počest narození princezny Charlotty. 

Nejprve je však nutné vyčkat, zdali se královské dítko narodí ve všední den, nebo o víkendu. Zatímco v prvním případě musí být slavnostní salvy vypáleny do šesti hodin, ve druhém případě budou britští vojáci s jejich vypálením čekat až na pondělí.

10. Jedny šatičky pro prince i princezničky

Pokud se mladý královský pár rozhodne pro křest i do třetice, je už dopředu jasné, že i tento malý královský poklad bude při křtu oděn do honosné repliky viktoriánských šatů, které v roce 1841 poprvé oblékla princezna Viktorie, dcera legendární královny Viktorie.

Po této ceremonii se pak krajkovo-saténová košilka „dědila“ z generace na generaci a při křtu ji obléklo už 62 dětí. Mezi nimi i královna Alžběta II. a princ Charles se svými syny. Původní oděv byl však natolik jemný, že před pár lety musela královnina švadlena ušít jeho repliku.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-veci-ktere-byste-meli-vedet-o-tretim-kralovskem-potomkovi-bude-to-holka-nebo-kluk/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024