12 zajímavostí, které jste o London Eye (ne)věděli: všechna nej a zatoulaná třináctka

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21155x

Okolo slavného ruského kola v Londýně koluje mnoho zajímavostí. Předkládáme vám 12 z nich. Věděli jste, nebo ne?

Vyberte si z našich 29 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Britové slaví rádi, a to zásadně ve velkém stylu! Tak proč by tomu mělo být jinak během oslav nového milénia? V květnu roku 2000 proto pro veřejnost poprvé zpřístupnili "Kolo tisíciletí", jak se monstrózní stavbě přezdívá, a aniž by to tušili, otevřeli toho dne nejvýnosnější atrakci světa. Pojďme si obří kolo nad County Hall připomenout dvanácti zajímavostmi, které jste o London Eye (možná) nevěděli…

1. Z pěti let je rázem patnáct!

Londýnské oko, které stojí přímo naproti Westminsterskému paláci, mělo původně na řece Temži stát pouhých pět let. Rozhodnutí radnice ale naštěstí celou situaci definitivně zvrátilo, když povolení změnilo z dočasného na trvalé, a nadobro tak posvětilo existenci jedné z největších atrakcí Londýna.

2. Nejvýnosnější atrakce světa patří Londýnu

London Eye je nejvýnosnější atrakcí LondýnaLondon Eye je nejvýnosnější atrakcí Londýna

Věděli jste, že Londýnské oko představuje vůbec nejvýnosnější atrakci světa? Je docela dobře možné, že jste si jízdu vysoko nad střechami Londýna sami vyzkoušeli a přispěli tak k výdělku, který ročně dosahuje více než osmi set milionů korun.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Co vidět, když je zrovna vidět?

Poté, co prosklená, klimatizovaná gondola zamíří směrem k nebesům, stačí pouhých 10 minut a Londýn máte doslova jako na dlani. A pokud se zbavíte zbytečných obav, můžete se po gondole volně procházet, jako kdybyste právě stáli na vyhlídkové věži.

Teď už si jen stačí přát, aby panovalo krásné slunečné počasí! Za slunečných dnů totiž můžete vidět až čtyřicet kilometrů daleko. Spatřit tak můžete třeba i hrad Windsor.

4. Na to všechno dění v Londýně pobaveně hledí z výšky

London Eye je nejvyšší vyhlídkové koloLondon Eye je nejvyšší vyhlídkové kolo

Londýnské oko není klasické ruské kolo, jako je to, které znáte třeba z vídeňského Prátru. Se svými 135 metry je v současnosti nejvyšším vyhlídkovým kolem v Evropě a až do roku 2006 bylo dokonce i největším na světě.

5. Slavné vysoké krásky se nejspíš vzájemně přitahují…

Jak jinak si vysvětlit, že slavná britská supermodelka Kate Moss byla na Londýnském oku už 25krát? To je vůbec nejvíc ze všech slavných britských celebrit a politiků.

6. Londýnské oko vítězí na celé čáře!

Oko je nejvyhledávanější atrakcíOko je nejvyhledávanější atrakcí

Londýnské oko patří co do počtu návštěvníků k nejvyhledávanějším atrakcím na světě. Dokonce se mu podařilo převálcovat i nejslavnější indickou památku, Taj Mahal, i tři velké pyramidy v Gíze.

7. Když jen růžová to může být…

Oko se poprvé rozsvítilo do růžové barvyOko se poprvé rozsvítilo do růžové barvy

V roce 2005 se Londýnské kolo celé zahalilo do růžové. A co že se vlastně oslavovalo? Bylo to vůbec první registrované partnerství uzavřené na tomto slavném kole.

8. 32 kabinek = 32 londýnských čtvrtí

Londýnské oko má 32 kabinek, přičemž v každé z nich může vzhůru k nebesům vyjet až 25 lidí. Každá kabinka, která váží okolo 10 tun, symbolicky reprezentuje jednu z 32 čtvrtí Londýna.

9. Poslední kabinka má číslo 33. Taky vám to nějak nehraje?

Kolik je na něm vlastně kabinek?Kolik je na něm vlastně kabinek?

Britové jsou poměrně pověrčiví. Asi by se tak nenašel nikdo, kdo by byl ochoten vstoupit do kabinky s číslem, které je odnepaměti znamením smrti a zkázy. Jednoduše proto byla třináctka vynechána a poslední kabinka získala číslo 33.

10. Projížďka červeným doubledeckerem? Až jindy!

V jednom okamžiku může Londýnské oko svézt až 800 návštěvníků, což je plně srovnatelné s počtem lidí, kteří by se mohli najednou svézt 11 legendárními červenými londýnskými doubledeckery.

11. Bylo, nebylo…

Ještě než se světu poprvé představilo Londýnské oko, zrak lidí se obracel směrem k jeho předchůdci jménem – The Great Wheel, který byl v provozu od roku 1895 do roku 1906.

12. Želva vs. Londýnské oko

Kabinky se pohybují opravdu pomaluKabinky se pohybují opravdu pomalu

Zdá se, že kabinky na své cestě vzhůru do nebes příliš nepospíchají. Pohybují se totiž rychlostí 26 cm za sekundu. To je ale docela rychle, vždyť i želva se pohybuje 2krát pomaleji!

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/12-zajimavosti-o-london-exe/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024