12 pokladů Paříže: nechte se inspirovat. Kam ve městě jít za romantikou, adrenalinem i tajemnem?

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2017 • Přečteno 9564x

Paříž je rájem pro opravdové cestovatele. Krom turisticky známých míst totiž nabízí i různá zákoutí, která vám svou atmosférou vyrazí dech.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

V minulosti jsme vás provedli obrovským množstvím různých míst a doporučili jsme vám spoustu aktivit, které si v Paříži nesmíte nechat ujít. Teď ovšem přicházíme s nabídkou pro ty nejnáročnější cestovatele – pro ty, kteří už v Paříži byli a myslí si, že je ve městě nad Seinou nemůže nic překvapit. Tak schválně, věděli jste, že tady mají malou Srí Lanku? Představujeme vám dvanáct pokladů Paříže, o kterých ví jen málokdo…

1. Ballon Air de Paris: ví, co dýcháte

Horkovzdušný balon s tímto jménem se nachází v parku André Citroena na jihozápadě Paříže a je největším horkovzdušným balonem na světě. Vejde se do něj 6 000 m3 helia a můžete s ním vystoupat do výšky 150 metrů.

Kromě neuvěřitelného turistického potenciálu má balon i environmentální význam. Pařížští meteorologové pomocí něj zkoumají kvalitu ovzduší a sdělují výsledek obyvatelům netradiční formou – balon mění barvu v závislosti na míře znečištění ovzduší ve městě.

Je to jako na semaforu – když je balon zelený, vzduch je dobrý, když balon zoranžoví, kvalita vzduchu se zhoršuje, a pokud je balon červený, ovzduší je špatné.

2. Včelíny Lucemburských zahrad: jako med

Včelíny v Lucemburských zahradáchVčelíny v Lucemburských zahradách

V jihozápadním rohu areálu úchvatných Lucemburských zahrad najdete včelařskou školu i s včelíny, kde pilné včeličky vyrábějí lokální med.

Včelíny byly založeny už v roce 1856 a pro návštěvníky jsou otevřeny každý den. Ve středu a v sobotu si můžete vyzkoušet na vlastní kůži, jak se takový med zpracovává.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Lodičky v Bouloňském lesíku: oáza klidu

Pověst Bouloňského lesíku je všelijaká, přesto je oblíbeným místem odpočinku pro Pařížany a obyvatele přilehlých městeček a vesnic. Není proto divu, že nabízí velké množství různých aktivit.

Jednou z možností, jak ve městě relaxovat, je půjčení lodičky a projížďka po jednom ze zdejších jezer. My osobně tuto formu odpočinku velmi doporučujeme. Jezera jsou obklopena množstvím stromů, keřů a květin a je tady příjemné ticho a klid. Značka ideál.

4. Trhy St. Quentin: typicky francouzské…

Trhy St.-Quentin s vysokými stropyTrhy St.-Quentin s vysokými stropy

Trhy, lokální potraviny a starožitnosti jsou nedílnou součástí života Pařížanů. Většina z nich tráví své víkendy nakupováním právě na trzích a blešácích. Jedním z fascinujících příkladů této typicky francouzské kratochvíle jsou trhy v St. Quentin.

Tento krytý trh se nachází v 10. pařížském obvodu jen kousíček od Gare du Nord a architektonicky je to jeden z nejkrásnějších trhů vůbec. Dominantními prvky budovy jsou vysoké stropy, železné konstrukce, množství skla a vysoká okna. Trh je otevřen od úterý do soboty od devíti do půl šesté a nám se tady moc líbí!

Čtení na podobné témaTři nejlepší trhy v Paříži: květinovo-ptačí, gurmánský v bio stylu a fenomenální blešákPřečíst

5. Malá Srí Lanka: barvy a vůně světa

Ve Francii žije zhruba sto tisíc Tamilců. Neuvěřitelné číslo, že? Většina z nich se přitom usídlila v 10. obvodu, kde si založili svou malou čtvrť „Little Jaffna“. Ženy tady potkáte oblečené v typických barevných šatech, místní obchody nabízejí různé exotické zboží – od koření a vůní až po látky a hedvábí.

Ve čtvrti se také nachází mnoho restaurací. Je to multikulturní prostor shromažďující národy indického poloostrova.

6. Belleville: multikulturní záležitost

BellevilleBelleville

Belleville bylo kdysi samostatnou vesnicí mimo Paříž, dnes je však nedílnou součástí multikulturní francouzské metropole. Na malém prostoru tady najdete nejen typickou čínskou čtvrť, ale také thajské a vietnamské restaurace a obchody.

Zajímavostí této čtvrti je také to, že se sem v posledních letech stahují alternativní umělci. Milovníci graffiti a street artu si tak při návštěvě Belleville rozhodně přijdou na své.

7. Saint-Etienne-du-Mont: kostel patronů

Jen kousíček od Panthéonu se nachází tento gotický klenot, kostel sv. Štěpána. Ten byl kdysi součástí opatství sv. Jenovéfy, patronky Paříže. V jeho útrobách dnes nalezneme svatyni a zlatý relikviář, které kdysi sloužily k uchování těla sv. Jenovéfy.

Interiér kostela je sám o sobě jedinečný. Nachází se tady jediné dochované renesanční lektorium v Paříži a také hrobky slavných Francouzů, Blaise Pascala (matematik, fyzik, spisovatel, teolog a náboženský filosof) nebo Jeana Baptista Racina (francouzský básník a dramatik období klasicismu).

8. Pařížská kanalizace: časosběrný dokument

Navštivte pařížské kanály a kanalizaceNavštivte pařížské kanály a kanalizace

Dobrá, chápeme, že to někomu může připadat zvláštní nebo třeba i nechutné, nás to ale velmi baví. Berte to třeba jako to nejzvláštnější muzeum, ve kterém jste kdy byli…

Podél kanálů se projdete historií kanalizace města od počátku 12. století až dodnes. Zažijete temné časy a období moru i rozmach v dobách průmyslové revoluce. Uvidíte, jak vlastně taková kanalizace funguje.

9. La Butte aux Cailles: atmosféra staré Paříže

Tento málo známý poklad 13. pařížského obvodu si určitě zamilujete. Zatím (klepeme na dřevo) sem nedorazily rozmary globalizovaného světa, a čtvrť si tak stále drží svou typickou, ničím nenarušenou atmosféru.

Malé křivolaké dlážděné uličky jsou plné kouzelných restaurací a bister, architektury art nouveau, malých barevných domečků a pravé pařížské – a také severofrancouzské – kultury.

10. La Conciergerie: věznice slavných

La ConciergerieLa Conciergerie

Conciergerie se stala v roce 1391 první věznicí v Paříži a během Velké francouzské revoluce tady byli uvězněni ti, kterým byla později na náměstí Svornosti sťata hlava.

Mezi těmito vězni byla i Marie Antoinetta nebo Danton. Dnes si návštěvníci mohou projít historické prostory, navštívit „komnaty“ Marie Antoinetty nebo muzeum věnované bývalé věznici.

11. Buttes Chaumont: mytologický kopec

Ten, kdo vám tvrdil, že Montmartre je jediný kopec v Paříži, vám lhal. A možná jsme to byli i my sami, než jsme objevili kopec v srdci parku Buttes-Chaumont. Park nechal cíleně vybudovat Baron Hausmann, který chtěl mít v Paříži krom širokých bulvárů a rovných ulic i nějakou tu přírodu.

Na samém vrcholku tohoto kopce nechal zbudovat Sibylin chrám, aby tak vyzdvihl magickou atmosféru tohoto místa. Krom ní se vám odtud naskytne i nádherný panoramatický výhled na celou Paříž.

12. Pařížské katakomby: děsivá krása

Pařížské katakombyPařížské katakomby

Každé město má svou podzemní říši, pařížské katakomby se však všemu, co jste kdy viděli či zažili, naprosto vymykají. V podzemí města se totiž nachází ostatky více než šesti milionů obyvatel Paříže druhé poloviny 18. století.

Kosti a lebky jsou vyskládány do opravdu děsivého labyrintu, kterým vás provede zkušený průvodce. Výrazně se sem nedoporučuje chodit nelegálně a na vlastní pěst. Člověk se tady může velmi lehce ztratit, a to jsou pak zážitky, o které nikdo nestojí...

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/12-pokladu-parize/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024