Montmartre: obří kopec zmrzliny

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21848x

Úzké křivolaké uličky plné umělců a hudebníků, spousta kavárniček, překypujících báječnou atmosférou – to je Montmartre.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Na Montmartru žili začínající šansoniéři, sochaři, básníci, malíři i další umělci? Ze slavných jmen například Manet, van Gogh, Apollinaire, Picasso, Braque, Toulouse Lautres.

Montmartre je čtvrť ležící na jediném skutečném kopci Paříže. Kopec umělců korunuje zářivě bílá bazilika Sacré-Coeur, která je v této části nejvyhledávanější turistickou atrakcí. Odbornící jí někdy pohrdají a označují Montmartre za obří kopec zmrzliny.

I přestože je Montmartre jednou z hlavních pařížských atrakcí, uchoval si klidnou a tajemnou atmosféru ze svých počátků, kdy byl pouhou vesnicí. Od roku 1860, kdy byly strženy hradby Fermiers généraux a z vesnice se stal oficiálně 18. městský obvod Paříže, se začalo stěhovat na Montmartre neuvěřitelné množství lidí.

Montmartre v té době lákal mnoho umělců, bohémů a lidi s ne tak vysokými příjmy díky nízkým nájmům. Dodnes jsou určité části Montmartru vyhledávaným místem pro nezámožné obyvatele, zejména tedy pro přistěhovalce. Avšak samotné jádro a centrum Montmartru, které je na kopci zvaném „butte“ neboli břicho Paříže, se řadí mezi nejdražší lokality Paříže.

Montmartre je poddolovaný, kdysi se tu těžil vápenec, proto zde nepřibývá nových staveb a čtvrť si zachovává původní kouzlo. V 2. polovině 20. století Montmartre nechvalně proslul pornografií, sex-shopy, erotickými podniky, peep show a potulujícími se prostitutkami. V posledních letech se však situace změnila, ubylo pochybných podniků, nájmy se rapidně zdražily a čtvrť se plní movitými Pařížany, kteří tráví volné chvíle v luxusních kavárnách.

Moulin Rouge

Světoznámý pařížský kabaret, který se nachází ve čtvrti Pigalle, na Boulevard de Clichy, poblíž Montmartru, v Paříži. V současné době zde můžete zhlédnout představení „Férie“ se stovkou umělců včetně 60 tanečnic. Pro hru byly vytvořeny tisíce kostýmů a je doprovázena 80 hudebníky a 60 zpěváky. Neuvěřitelné výkony nejlepších akrobatů z celého světa jsou jednoznačnou zárukou toho, že si divák opravdu odnese nezapomenutelný zážitek.

V tomto podniku není luxusní jen samotné představení, ale také večeře. Na vašem stole tak mohou být paštičky z kachních jater, hlemýždi, různým způsobem upravovaná masa, sladké moučníky a sýry. K dobrému jídlu vám budou nabídnuta vína vzácných ročníků, která splní očekávání i toho nejnáročnějšího klienta.

Čtení na podobné témaMoulin Rouge: chrám noční Paříže a symbol sladké doby kabaretů přitahuje skandályPřečíst

Ceny vstupenek se odvíjejí od jednotlivých představení a v každé z nich je zahrnuto půl láhve šampaňského. Pokud se rozhodnete navštívit představení včetně večeře, je začátek buď v 19 nebo 21 hodin. Další a zároveň poslední představení se zahajuje ve 23 hodin.

Place de Abbesses

K navštěvovaným náměstím patří Place de Abbesses, kde se přímo uprostřed nachází Guamardův baldachýnový vstup do metra ve stylu art nouveau. Jedná se o jediný zachovalý vstup do metra z 19. století. V okolí náměstí se nachází spousta obchůdků a restaurací. Pokud vás láká kavárenský život, vydejte se od metra směrem na západ na ulici rue des Abbesses.

Na dolní straně náměstí vás okouzlí kostel z červených cihel St-Jean de Montmartre.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Butte Montmartre

Butte Montmartre je 130 metrů vysoký kopec a je nejvyšším vrcholem celé Paříže. Výklady jména jsou tři a všechny odkazují k dávným dobám římského osídlení. Mohlo se jednat o zkomoleninu kopce mučedníků, nebo mohl být pojmenován podle římského chrámu zasvěcenému Merkurovi, nebo může jít o horu zasvěcenou Martovi. Všechny legendy jsou úzce spjaty se zdejšími historickými událostmi.

Výstup na kopec si můžete zvolit několikerý. Lanovkou či pěšky strmě po schodech nebo pozvolna stoupat okolními uličkami. Ať už si vyberete jakoukoli cestu, nebudete litovat. Po cestě narazíte na spoustu pouličních umělců a prodej nejen uměleckých suvenýrů, ale to k téhle čtvrti neodmyslitelně patří.

Zajímavost

Když se zeptáte místního Pařížana, jaké je jeho nejoblíbenější místo v Paříži, odpoví Vám, že to jsou schody na Montmartru. Je tomu opravdu tak. Po práci se totiž jednoduše sbalí, nakoupí si jídlo a víno a jdou si sednout právě na jedno z míst k bazilice Sacré-Coeur, kde odpočívají a relaxují.

Může se zdát, že je právě tady přehršele turistů, ale pravda je taková, že i místních je tu víc než dost. Příčina je jasná: Máte tu Paříž jako na dlani, kolem sebe pouliční umělce a hlavně jedinečnou atmosféru. Zde si přijdou na své i introverti, kteří si chtějí uspořádat své myšlenky, stejně jako zamilované páry nebo všichni ti, kteří hledají zábavu a bohatý noční život.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/montmartre/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024