Tři nejlepší trhy v Paříži: květinovo-ptačí, gurmánský v bio stylu a fenomenální blešák

Zuzana Kadlecová Zuzana Kadlecová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15128x

Trhy mají v Paříži velmi silné kořeny a ačkoli se přesouvaly a posovaly dál, stále si drží svou tradici i oblibu.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Metropole nad Seinou byla vždy plná lidí, jejichž oblíbenou zábavou bylo, a stále je, to nejlepší jídlo a hodiny povídání nejen o něm. Už od pátého století, kdy byla Paříž ještě Lutécií, tady probíhal venkovní prodej všeho možného. A jak je tomu dnes?  Vítejte na třech nejlepších pařížských trzích!

Od dob neorganizovaných samostatných obchodníků se sice mnohé změnilo, ale chuť najít a koupit to nejlepší naštěstí nezmizela. Kdo by ale chodil do nudných supermarketů, když je ve městě denně otevřeno 65 otevřených a 13 krytých tržišť!

Pořídit na nich můžete čerstvé ovoce a zeleninu, lahodné sýry, křupavé bagety a další druhy pečiva, úhledně vystavené maso všech druhů, mořem vonící ryby i mořské plody, nenahraditelné bylinky, ale i květiny či domácí potřeby a oblečení. Výběr je neomezený a počet trhů opravdu velký – pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější ve městě!

1. Marché aux fleurs et aux oiseaux: V týdnu květiny, v neděli opeřenci

Marché aux fleurs et aux oiseauxMarché aux fleurs et aux oiseaux

Kde jinde bychom měli s procházkou po pařížských trzích začít než přímo ve středu města, na ostrově Cité! Jeho dominantou je rozhodně katedrála Notre-Dame, ale sídlí tady také Policejní prefektura, Justiční palác a nemocnice Hotel Dieu.

A právě mezi nimi, na náměstí Place Louis-Lépine, se nachází jedno z nejstarších tržišť ve městě. Květinový a ptačí trh na ostrově Cité oficiálně funguje už od roku 1808, zelené kovové pavilony jej však obklopují jen sto let. Otevřen je denně od 8 do 19 hodin a od pondělí do soboty si tady můžete přičichnout k nepřebernému množství květin.

Exotické rostliny, orchideje, kaktusy, rododendrony, keříky a spousta dalších druhů rostlin je tu natěsnána na sebe a touží po tom, abyste jimi vyzdobili váš domov. Procházkou po tržišti ale také narazíte na prodejce zahradních i bytových dekorací a zahradnického náčiní.

Každou neděli vás pak při procházce kolem Notre-Dame potěší drobné štěbetání a zpěv – poslední den v týdnu se totiž květinový trh mění na ptačí! Desítky druhů zpěvných i exotických ptáků zpívají o svých osvědčených chovatelích a snaží se vás nalákat ke koupi.

Pokud jste ale spíše praktičtí, na trhu si můžete koupit i slepici, krocana, kohouta nebo holuba za 10 EUR. Alergie na peří taky není závadou, v neděli tu mají prostor i prodejci drobných zvířat, jako jsou křečci, morčata, králíci či rybičky.

Důležité je nezakopnout o pytle s ptačím zobem, který můžete sypat do jedné z mnoha ptačích budek, které tady také seženete. A kdyby toho bylo málo, najdete tu i obrovskou sbírku ptačích klecí – velké, malé, dřevěné i umělecky tepané. A ptačí prozpěvování vás bude provázet celým dnem!

2. Marché aux puces de Saint Ouen: Největší bleší trh v Evropě!

Marché aux puces de Saint OuenMarché aux puces de Saint Ouen

Každý z nás asi někdy viděl člověka prohledávajícího popelnici. Ve Francii se jim říká „les chifonniers“ a kvůli tomu, že své nálezy prodávali, byli tito hadráři z hygienických důvodů vystěhováni za pařížské hradby. Tady ve svém byznysu pokračovali a stvořili fenomén.

Asi před sto lety byli prodejci přestěhováni z ulice do zděných hal, které se dále dělí podle sortimentu. Rozhodně doporučujeme přijít na bleší trh na Saint Ouen hned ráno a s plánkem areálu, abyste se neztatili.

V dnešních dnech tady prodává asi 1000 obchodníků s oděvy a asi 2500 starožitníků, u kterých můžete najít opravdové poklady: cenný nábytek i starožitnosti, koberce, obrazy, sochy, lustry, hodiny, dekorace, ale i veteš, cetky či vintage oblečení.

Na dodnes největší evropský bleší trh chodí 11 miliónů lidí ročně hledat ty největší perly vetešnictví a neměli byste jej vynechat ani vy. Nejvíce prodejců na Saint Ouen má otevřeno o víkendu: v sobotu od 9 do 18 hodin, v neděli od 10 do 18 hodin.

Méně lidí, ale i prodejců, pak trh navštěvuje v pondělí, kdy je otevřen od 11 do 17 hodin. Naším malým tipem je pak smlouvat a neodkládat nákup něčeho, co se vám líbí. Až se totiž rozhodnutí pro váš objev vrátíte, už by tam nemusel být...

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Nedělní bio trh na bulváru Raspail: Tady nakupují (kuchařské) hvězdy

Potravinový trh na RaspailPotravinový trh na Raspail

Pařížané, stejně jako všichni ostatní obyvatelé Francie, milují jídlo a jeho přípravu. Vaření je rituálem, pro který potřebujete ty správné ingredience. V supermarketu možná máte všechno po ruce, ale nemůžete si tam promluvit s pěstitelem o jeho česneku.

Trhy spojují ve Francii dvě zásadní věci: jídlo a konverzaci. V Paříži se trhů s jídlem nachází několik desítek a většinou jsou otevřeny dva nebo tři dny v týdnu. Pokud ale chcete ten nejlepší zážitek, vydejte se v neděli dopoledne na bulvár Raspail.

Tento trh poblíž Lucemburských zahrad funguje už téměř sto let, přičemž poslední dvě dekády je čistě bio a ekologický. Oblíbili si jej místní i celebrity, na které tu můžete narazit, jak si přivoní k sluncem vyzrálým broskvím. 

Prodává se zde ovoce a zelenina, čerstvé ryby a mořské plody, maso a uzeniny, snad nekonečně druhů sýrů, bylinky v květináčích, marmelády z výběrového ovoce, paštiky, sladkosti i pečivo. Pokud se budete chtít cítit jako pravý Pařížan, nezapoměňte si popovídat a smlouvat s prodejci!

A co, když se vám nepoštěstí stihnout nedělní nákupy? Na bulváru Raspail můžete trh navštívit i v úterý a v pátek. I když v pracovních dnech není trh plně bio, kvalita produktů stále vysoce převyšuje ty naše. Proto neváhejte, vydejte se nakoupit a  udělejte si, ideálně s lahví vína, příjemný piknik třeba v Lucemburských zahradách! Otevřeno má od 7 do 14 hodin a vřele doporučujeme přijít hned ráno pro ty nejlepší kousky!

Zuzana Kadlecová

Zuzana KadlecováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Se mnou nikdy čekat nebudete. Vyhneme se frontám i bloudění v překladu.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/3-nejlepsi-parizske-trhy/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024