Panthéon: mauzoleum slavných a kopule s výhledem

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20454x

Budova připomínající americký Kongres je dnes mauzoleem a posledním místem odpočinku Victora Huga.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte že...

Kostel byl skoro sto let nejvyšším bodem Paříže? V roce 1889 jej převýšila jiná ikonická stavba metropole – Eiffelova věž.

Pařížské panorama zdobí mnoho věží, věžiček, kupolí a jiných dominant. Na kopci pojmenovaném po patronce Paříže sv. Jenovéfě se však tyčí výjimečný chrám, ze kterého je pohled na metropoli naprosto jedinečný.

Majestátní mauzoleum slavných Francouzů

Hrobky slavnýchHrobky slavných

Umístění Panthéonu není náhodné, král Ludvík XV. se totiž zapřísáhl, že pokud se uzdraví z vážné nemoci, nechá Jenovéfě zasvětit obrovský chrám. A tak v roce 1750 na místě původního kostela opatství patronky Paříže, kde se nacházel její hrob, nechal vybudovat obrovskou stavbu. Mezi lety 1789, kdy byl kostel dokončen, a 1885, kdy byl natrvalo označen jako mauzoleum, byl kostel dvakrát vysvěcen.

Dnes Panthéon slouží jako místo posledního odpočinku množství významných osobností francouzských dějin. Prvním pochovaným zde byl v roce 1885 miláček národa, spisovatel Victor Hugo.

Následovali jej takoví velikáni jako Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Émile Zola, André Malraux anebo manželé Pierre Curie a Marie Curie Sklodowska. Ta byla první a celkově jednou z pěti žen, které jsou v Panthéonu uloženy k odpočinku. V roce 2002 zde byl znovu pohřben se vší slávou i Alexandre Dumas starší.

Antoine de Saint-Exupéry zde má pouze pamětní desku. V roce 1944 byl spisovatel s největší pravděpodobností sestřelen německou Luftwaffe a on i jeho letoun zmizeli ve vodách Středozemního moře, nejspíš někde mezi břehy Francie a Korsikou. A v Panthéonu není možné pohřbít člověka bez ostatků.

Impozantní rozměry stavby

KopuleKopule

Samotné proporce stavby jsou impozantní, Panthéon má 110 metrů na délku a 84 metrů na šířku. Výškou 83 metrů už zdaleka není jednou z nejvyšších budov ve městě, ale výhled z vnějšího ochozu kupole je nepřekonatelný.

Možná vám to při pohledu zvenku nepřijde, ale kupole se skládá ze tří samostatných kupolí, které dohromady váží 17 000 tun. Krypta se rozkládá pod celou plochou chrámu a je rozdělena na čtyři jednotlivé galerie s kapacitou přibližně 300 hrobů. Dnes je zde uloženo pouze 78 těl.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Foucaultovo kyvadlo

Foucaultovo kyvadloFoucaultovo kyvadlo

Krom výhledu ale spousta lidí do Panthéonu zavítá zejména proto, aby se podívala na kopii Foucaultova kyvadla. V roce 1851 zde francouzský fyzik Léon Foucault předvedl experiment, při kterém zavěsil z kopule lano dlouhé 68 metrů, na jehož konci bylo 28 kg těžké závaží s kovovou špičkou.

Jak se kyvadlo pod vlivem zemské rotace kývalo, špička v písku vykreslovala měnící se pohyb závaží. Tento pokus definitivně potvrdil to, že se země otáčí kolem své osy. Experiment vyvolal vlnu zájmu u široké veřejnosti i vědecké obce a dodnes přitahuje pozornost nadšenců z celého světa.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pantheon-pariz/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024