5 praktických rad na cestu do Říma: S čím počítat, abyste nebyli zaskočeni?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 72265x

Připravili jsme pro vás pět praktických rad, s čím počítat při návštěvě Říma.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Chystáte se do Říma? Pak se vám určitě bude hodit pár praktických rad, jak se na cestu připravit. Máme pro vás pět doporučení, s čím počítat, abyste si návštěvu Říma užili, nebyli zbytečně nepříjemně zaskočeni a abyste se ve městě cítili takřka jako ryba ve vodě.

1. Vhodné oblečení

Být vhodně oblečen je v Itálii nutnostíBýt vhodně oblečen je v Itálii nutností

Chodit v Itálii v nevhodném oblečení je tak trochu faux pas, být situaci přiměřeně oblečen je tu bráno jako projev úcty k okolí i k sobě samému. Při návštěvě Říma myslete především na nutnost mít zakrytá ramena a kolena při návštěvě kostelů, kterých jsou tu desítky. Stejný dresscode se očekává i pro návštěvu světoznámé Sixtinské kaple ve Vatikánských muzeích.

Tip pro vás: Dobrým pomocníkem zejména pro dámy je v letních měsících šátek či šálka. Mějte ji stále při sobě, v klimatizovaných prostorech zase příjemně zahřeje, je-li to potřeba.

2. Pitná voda: Ve městě teče zdarma 

Pítka najdete po městě na každém krokuPítka najdete po městě na každém kroku

Pitná voda v Římě teče proudem a všude je zdarma. Z pítek po celém městě se dá natočit osvěžující studená a velmi chutná voda, proto se vyplatí nosit s sebou malou lahvičku a průběžně ji doplňovat. Ve většině barů se voda ke kávě rovněž podává zdarma.

Čtení na podobné témaŘímské fontánky a pítka: nebojte se mít žízeňPřečíst

Preferujete radši perlivou vodu? I tu si nyní v Římě můžete zdarma natočit, a to ve speciálních automatech instalovaných na několika místech ve městě v souvislosti s vyhlášením Svatého roku. V automatech, umístěných většinou v blízkosti hlavních památek, lze dobíjet i elektronická zařízení. 

3. Veřejné toalety

Římské veřejné toalety v době antikyŘímské veřejné toalety v době antiky

Veřejné toalety aby v Římě pohledal. Je jich jen omezený počet, stejně tak jako toalet ve stanicích metra. Využít se dají toalety v navštívených památkách a muzeích či restauracích a zejména ve všudypřítomných barech.

4. Otevírací doba obchodů a restaurací, čas na jídlo po italsku 

Otevírací doba obchodů a restaurací je proměnliváOtevírací doba obchodů a restaurací je proměnlivá

Snídat po italsku můžete v barech od brzkého rána přibližně do poledne, obědvá se nejčastěji mezi 13. a 15. hodinou. Na svačiny si Italové moc nepotrpí, zato nepohrdnou aperitivem – nápojem a lehkým občerstvením, podávaným přibližně od 17. do 20. hodiny. Aperitiv lze spojit i s večeří, pak se mu říká „apericena“ a v poslední době je velmi v oblibě. Večeří se nejčastěji mezi 20. a 22. hodinou i později.

Času obědů a večeří je přizpůsobena i otevírací doba restaurací. Pizzu na váhu nebo jiné rychlé občerstvení koupíte takřka nonstop, stejně tak jako si od brzkého rána až do pozdních nočních hodin můžete odskočit na něco dobrého do baru. Dobré zmrzlinárny také nezavírají dříve než kolem půlnoci.

Velká část obchodů v Římě, zejména těch menších a mimo historické centrum, dodržuje světoznámou italskou siestu, poobědový odpočinek trvající minimálně 1,5–2 hodiny i déle. Ráno většina běžných obchodů (kromě těch s potravinami) otevírá kolem 9. hodiny, večer zavírají ve 20 hodin, v centru i později. Supermarkety jsou otevřené obvykle nepřetržitě od 8/8:30 do 20/20:30 hodin.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

5. Spropitné – kolik očekávají číšníci? 

Mnoho podniků si automaticky účtuje spropitné, tzv. copertoMnoho podniků si automaticky účtuje spropitné, tzv. coperto

Většina římských restaurací automaticky účtuje spropitné, tzv. coperto (případně servizio), a to ve výši 1–2 eura na osobu. Pokud je již coperto účtováno, bude uvedeno na účtu a v takovém případě se žádné další spropitné neočekává. Naproti tomu není-li coperto účtováno a byli jste spokojení, je obvyklé přidat k útratě spropitné v obdobné výši.

Za obsluhu se platí v kavárnách, pokud se posadíte ke stolku a necháte se obsloužit. Cena kávy tak může stoupnout až na trojnásobek ceny, kterou byste zaplatili, pokud byste si kávu dali „na stojáka“ u baru.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-praktickych-rad-na-cestu-do-rima/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024