Římské fontánky a pítka: nebojte se mít žízeň

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17532x

V celém Římě teče z fontánek pitná voda. Zvlášť v létě zažene žízeň a osvěží.

Vyberte si z našich 18 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Chcete jít najisto? S mobilní aplikací „I nasoni di Roma“ vám žádná římská fontánka neunikne. Aplikace Fabrizia di Maura je zdarma ke stažení a koupit si můžete i stejnojmennou knihu.   

Nebojte se mít v Římě žízeň! Ať už vás totiž v této metropoli žízeň přepadne kdekoliv, vždy bude v dosahu fontánka s osvěžující pramenitou vodou. Teče pro všechny zdarma.

Už odpradávna se Řím pyšní světově proslulým propracovaným systémem veřejných vodovodů a na ně navazujících fontán. Nejsou to jen obdivované barokní Fontána di Trevi, Fontána čtyř řek, a další krásky, kde voda zurčí 24 hodin denně. Na každém rohu tu narazíte na stovky dalších malých fontánek či „nosáčů“ (nasoni), jak se pítkům podle tvaru jejich kovového kohoutku říká. Z nich nepřetržitě teče voda dovedená do města z kopců vzdálených i 80 kilometrů. Je chladná, osvěžující a má výbornou chuť!

Nejlepší voda je v Římě

Podle nedávných rozborů navíc voda v Římě patří k těm nejlepším v celé Itálii. Tím se chlubili už staří Římané: díky důmyslnému vodovodnímu systému totiž nikdy nemuseli být odkázáni na spodní vodu ze studní, která by mohla být znečištěna zásluhou potenciálního nepřítele. Voda jim do města přitékala neustále čerstvá a navíc již odpradávna zásobovala nejen centrum města, ale i jeho okrajové čtvrti.

Dokonalé římské akvadukty 

Římské akvadukty vedly pod i nad zemí a občas i na speciálně postavených obloucích, které dodnes dokreslují ráz okolní krajiny. Byly postaveny velmi precizně, aby voda mohla do města přitékat samospádem a všechno fungovalo tak, jak má. Akvadukty se dochovaly v perfektním stavu – snad i proto, že byly pravidelně kontrolovány specializovanými úředníky.

Nejstarším římským akvaduktem byl Aqua Appia, postavený Appiem Claudiem v roce 312 př. n. l. Následoval Panenský pramen Aqua Virgo, ze kterého vytéká údajně nejlepší voda v Římě. Jeho pramen roku 19 př. n. l. ukázala žíznivým vojákům Marca Agrippa mladá panna. Začal se budovat akvadukt, který dodnes vede i pod současnou nejluxusnější módní ulicí Via Condotti (condotto – potrubí) a zásobuje vodou kašnu Barcaccia pod Španělskými schody, nedalekou Fontánu di Trevi i Fontánu čtyř řek na náměstí Navona.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Dost dobrá i na anglický čaj

Vodu z Panenského pramene si oblíbili i choulostiví Angličané, kteří v Římě pobývali a vodu z pramene používali k přípravě svého oblíbeného čaje. Na současném Španělském náměstí si i díky výbornému zdroji vynikající pitné vody mohli zařídit svou dodnes funkční Babingtonovu čajovnu.

Voda je tu stále a teče pro všechny. Napijte se, opláchněte si ruce, obličej, čerstvě nakoupené ovoce. Zvlášť v letních měsících, kdy jsou městské ulice opravdu rozpálené, Římané, stejně tak jako turisté, na fontánky nedají dopustit.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 18 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rimske-fontanky-a-pitka/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024