Římské fontánky a pítka: nebojte se mít žízeň

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16150x

V celém Římě teče z fontánek pitná voda. Zvlášť v létě zažene žízeň a osvěží.

Vyberte si z našich 25 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Chcete jít najisto? S mobilní aplikací „I nasoni di Roma“ vám žádná římská fontánka neunikne. Aplikace Fabrizia di Maura je zdarma ke stažení a koupit si můžete i stejnojmennou knihu.   

Nebojte se mít v Římě žízeň! Ať už vás totiž v této metropoli žízeň přepadne kdekoliv, vždy bude v dosahu fontánka s osvěžující pramenitou vodou. Teče pro všechny zdarma.

Už odpradávna se Řím pyšní světově proslulým propracovaným systémem veřejných vodovodů a na ně navazujících fontán. Nejsou to jen obdivované barokní Fontána di Trevi, Fontána čtyř řek, a další krásky, kde voda zurčí 24 hodin denně. Na každém rohu tu narazíte na stovky dalších malých fontánek či „nosáčů“ (nasoni), jak se pítkům podle tvaru jejich kovového kohoutku říká. Z nich nepřetržitě teče voda dovedená do města z kopců vzdálených i 80 kilometrů. Je chladná, osvěžující a má výbornou chuť!

Nejlepší voda je v Římě

Podle nedávných rozborů navíc voda v Římě patří k těm nejlepším v celé Itálii. Tím se chlubili už staří Římané: díky důmyslnému vodovodnímu systému totiž nikdy nemuseli být odkázáni na spodní vodu ze studní, která by mohla být znečištěna zásluhou potenciálního nepřítele. Voda jim do města přitékala neustále čerstvá a navíc již odpradávna zásobovala nejen centrum města, ale i jeho okrajové čtvrti.

Dokonalé římské akvadukty 

Římské akvadukty vedly pod i nad zemí a občas i na speciálně postavených obloucích, které dodnes dokreslují ráz okolní krajiny. Byly postaveny velmi precizně, aby voda mohla do města přitékat samospádem a všechno fungovalo tak, jak má. Akvadukty se dochovaly v perfektním stavu – snad i proto, že byly pravidelně kontrolovány specializovanými úředníky.

Nejstarším římským akvaduktem byl Aqua Appia, postavený Appiem Claudiem v roce 312 př. n. l. Následoval Panenský pramen Aqua Virgo, ze kterého vytéká údajně nejlepší voda v Římě. Jeho pramen roku 19 př. n. l. ukázala žíznivým vojákům Marca Agrippa mladá panna. Začal se budovat akvadukt, který dodnes vede i pod současnou nejluxusnější módní ulicí Via Condotti (condotto – potrubí) a zásobuje vodou kašnu Barcaccia pod Španělskými schody, nedalekou Fontánu di Trevi i Fontánu čtyř řek na náměstí Navona.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Dost dobrá i na anglický čaj

Vodu z Panenského pramene si oblíbili i choulostiví Angličané, kteří v Římě pobývali a vodu z pramene používali k přípravě svého oblíbeného čaje. Na současném Španělském náměstí si i díky výbornému zdroji vynikající pitné vody mohli zařídit svou dodnes funkční Babingtonovu čajovnu.

Voda je tu stále a teče pro všechny. Napijte se, opláchněte si ruce, obličej, čerstvě nakoupené ovoce. Zvlášť v letních měsících, kdy jsou městské ulice opravdu rozpálené, Římané, stejně tak jako turisté, na fontánky nedají dopustit.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Neapole + POMPEJE + CAPRI
30. 10. – 3. 11. 2023
To nejlepší z Říma + FLORENCIE
16. – 20. 11. 2023

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rimske-fontanky-a-pitka/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023