5 suvenýrů ze Sicílie: mafiánská bekovka, keramická sluníčka a další

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 28575x

Nechte si poradit, jaké suvenýry se vyplatí pořídit na italském ostrově Sicílie.

Vyberte si z našich 40 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Jaké suvenýry si dovézt z italského ostrova Sicílie? Vybírejte kvalitní místní produkty a uměleckořemeslné výrobky. Nezapomeňte ani na gastronomické speciality. Poradíme vám, co typického si na ostrově na památku pořídit.

Při nákupu skutečně kvalitních výrobků je často nutné sáhnout hlouběji do kapsy. I u plážových prodejců se tu ovšem s trochou opatrnosti dají pořídit skvosty. Nechte si poradit a vybírejte s rozvahou.

Keramika

Sicilská keramikaSicilská keramika

Při zpracovávání keramiky byly na Sicílii vždy respektovány tradiční postupy. Místní keramické produkty nezapřou kreativitu svých tvůrců, stejně tak jako jejich často arabský původ. Keramiku zdobí převážně sytě modré či zelené barvy, delikátní odstíny žluté a tu a tam brilantně červený detail. Jako suvenýr si tu můžete pořídit majolikové malované kachličky, terakotové sošky a jiné postavičky či užitkovou keramiku, jako jsou barevné vázy, hrnečky či talířky. Ty se sluníčkem se často věší na zeď, aby vás dlouho hřály i po návratu ze Sicílie.

Symbolem Sicílie je Trinacria, zobrazující ženskou hlavu s křídly a se třema nohama. Nohy složené do trojúhelníku symbolizují trojúhelníkový tvar ostrova a také tři provincie, na které se v minulosti ostrov rozděloval. Aby toho nebylo málo, reprezentuje Trinacria také slunce a plodnost. Znak Trinacria je k vidění na nejrůznějších cedulkách s názvy obchodů a barů, na lodích, ve znacích veřejnoprávních subjektů, ale i na lodích či kamionech. Trinacria vyrobená z místní keramiky je typickým suvenýrem z ostrova. 

Pro tu nejvyhlášenější keramiku se jezdí do měst Caltagirone, Burgio, Sciacca nebo Santo Stefano di Camastra.

Loutky

Sicilské loutkySicilské loutky

Vyhlášené sicilské loutky, kterým se tu říká pupi, jsou vyráběny z různých materiálů a vždy jsou bohatě zdobeny. Jejich tvůrci jako by se předháněli v tom, kdo loutce vytvoří přesvědčivější obličej. Loutky nejčastěji představují různé hrdiny ze sicilské historie, jako jsou bojovníci Karla Velikého či jiní hrdinové. Často také napodobují originální loutkové postavičky, které jsou uchovávány v loutkových divadlech v Acireale, Monreale nebo v Palermu.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Coppola – sicilská bekovka 

Coppola - tradiční sicilská bekovkaCoppola - tradiční sicilská bekovka

Coppola je typická sicilská bekovka, kterou nosí nejenom Siciliáni. Kdysi ji tu oblékali místní mafiáni, dnes je její nošení o poznání rozšířenější a méně příznakové. V Palermu například coppolu nosí snad každý druhý číšník či servírka. Díky inovativním modelům a moderním materiálům si ji oblíbily také Hollywoodské hvězdy, které její nošení značně zpopularizovaly.

Můžete si pořídit jak klasickou bekovku v neutrálních barvách, vyrobenou z klasických materiálů, tak také čapku o poznání originálnější. Výrobou a prodejem se jako jeden z nejprestižnějších obchodů dlouhodobě zabývá Palermský obchod La Coppola Storta.

Korálové a jiné šperky

Sicilské šperky ovlivněné arabským světemSicilské šperky ovlivněné arabským světem

Sicilské město Trapani bylo v minulosti vyhlášené pro lov a zpracování korálů. Z korálů se tu kdysi vyráběly především různé svaté předměty, dnes převládají šperky. Ty pravé, velmi drahé korály, ve velkém vytlačují umělé korály z levnější produkce.

Výběr je ovšem pestrý a často pro šperky nemusíte daleko, plážoví prodejci vám je budou nabízet i přímo na pláži. Kromě různého dalšího zboží nabízejí právě náhrdelníky a jiné šperky, vyráběné nejen z korálů, ale i ze stříbra, mušliček či barevných perliček a korálků. Inspirace nedalekým arabským světem je více než patrná. Vsaďte na svou intuici i u těchto prodejců se mnohdy dají pořídit skvosty.

Gastronomické speciality

Ovoce z marcipánu na Sicílii vyrábějí jeptiškyOvoce z marcipánu na Sicílii vyrábějí jeptišky

Sicilská gastronomie je vyhlášená a k místnímu spokojenému životu patří jak samotné jídlo, tak požitek z něj. Mnohé sicilské oblasti žijí takřka výhradně ze zemědělství. K jejich hlavním produktům patří obilí, víno, olivový olej, mandle a citrusy. Právě ze Sicílie pochází více než polovina veškerých italských citronů a pomerančů. Odvézt si odsud můžete třeba sladký osvěžující citronový likér limoncello.

Mandlový marcipán ve tvaru ovoce pořídíte především v Agrigentu. Ovoce z marcipánu na Sicílii vyráběly tradičně jeptišky, zvláště pak řeholnice z palermského kláštera Martorana, proto se této pochoutce říká frutta alla Martorana nebo také pasta reale.

Nemalá je rovněž produkce vína, pro jehož pěstování tu sopečná půda a teplé podnebí vytvářejí ideální podmínky. Specialitou je temně rudé lahodné víno Marsala, které prý mělo v minulosti zásadní vliv i na úspěch britské flotily v bitvě u Trafalgaru a proslavilo se široko za hranicemi ostrova jako „víno hodné stolu každého gentlemana“.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 40 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-suvenyru-ze-sicilie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024