Doprava do Itálie: letadlem maximálně 2 hodiny

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8850x

V Itálii se můžete pohybovat v nejrůznějších dopravních prostředcích, jen buďte trpěliví, Italové jsou velmi horkokrevní řidiči.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Doprava do Itálie je samozřejmě nejpohodlnější a nejkratší letadlem. Odlet je nejlepší z Prahy, odkud můžete směřovat přímým letem do Říma (necelé 2 hodiny letu), Neapole (let cca 2 hodiny), Milána (let cca 1,5 hodiny), Bari (let cca kolem 2 hodin) či Benátek (let cca 1 hodina). Na výběr máte samozřejmě i další odletová místa – Bratislavu, Vídeň, Košice a jiná.

Pokud nechcete využít této nejrychlejší cesty, můžete se do Itálie vypravit s dálkovými autobusovými dopravci, kteří nabízejí pohodlné cestování s výhodou pozorování italské krajiny.

Slevu získáte, pokud jste mladší 26 let či pokud si zakoupíte rovnou zpáteční jízdenku. Výhodou autobusové dopravy je, že se dostanete i na místa, kam se například vůbec nelétá. 

Autobusy zastavují na autobusových stanovištích, od kterých je to blízko k jiným dopravním prostředkům – vlakům či místním autobusům (např. v Bologni stojí autobus hned vedle vlakového nádraží, odkud se dostanete do dalších různých italských měst).

Za zmínku stojí jistě i doprava vlakem. Přímé vlaky do Itálie jedí z Vídně. Nejvhodnější je rezervovat si jídenku do lehátkového vozu. Nejlepší je vyjet ve večerních hodinách, v noci si odpočinete a ráno jste již na místě. Ovšem dávejte si pozor na své věci.

Cestování v Itálii

Velmi oblíbenou dopravou v italských městech jsou skútry a někde i jízdní kola. V turistických destinacích lze zapůjčit kola, „šlapací vozíky“, kolečkové brusle či koloběžky. Pro nejlepší poznávání Itálie je výborné cestovat autem. Pozor si dejte na některé odlišnosti v dopravních předpisech. O Italech je známo, že předpisy moc nedodržují, což je vidět především ve městech.

Vlak

Celá Itálie má hustou železniční síť a je velmi dobře dostupná vlakovými spoji, tudíž neváhejte tento způsob přepravy využít. Snadno se dostanete ze severu až na jih, navíc trasa vede mnohdy kolem pobřeží a výhled do ubíhající krajiny je fascinující. Setkáte se zde s různými typy vlaků: Regionale (osobní vlak), Regionale Veloce (spěšný vlak), Intercity (IC), Eurostar (ES) atd. Dlouhé přejezdy je nejlepší absolvovat rychlovlaky Freccia. Jízdenky do vlaků vyšších kategorií zahrnují i rezervaci sedadla. Nikdy nenastupujte bez označené jízdenky! V celé Itálii se jízdenky označují na nádraží před nástupem do vlaku (žluté nebo zelené přístroje, které vám na vloženou jízdenku vytisknou datum a čas).

Není možné koupit si jízdenku u průvodčího, jak jsme zvyklí u nás. Pokuty za jízdu načerno jsou velmi vysoké, což platí i pro jízdu bez označené jízdenky.

Pokud si chcete rezervovat sedadlo ve vlaku, např. jedete-li na dlouhou vzdálenost, učiňte tak s dostatečným časovým předstihem. A pokud si s dostatečným předstihem zakoupíte i samotnou jízdenku do vlaku vyšší kategorie, ušetříte mnohdy i více než polovinu z ceny jízdného. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Autobusem

Cesty autobusem se sice v letních dnech nezdají být „tím pravým ořechovým“, ale pokud se i přesto rozhodnete cestovat autobusem, nezapomeňte, že jízdenka musí být označena před nástupem do autobusu. Není-li přístroj na jízdenky na nástupišti, označte jízdenku ihned po nástupu.

Revizoři zde chodí v uniformách, takže je snadno poznáte. V malých městech nespoléhejte moc na jízdní řády. Jízdenky koupíte v trafice. Plánujete-li delší pobyt ve městě, vyplatí se koupě dlouhodobé časové jízdenky.

Ve velkoměstech (Řím, Miláno, Turín) můžete cestovat také trolejbusy, metrem či tramvají. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 24. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/doprava-italie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024