5 rad k cestě na Vesuv: přibalte dobrou náladu a bude to hračka

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 44497x

Na cestu na Vesuv se vybavte vhodnou obuví a hlavně dobrou náladou.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

 Až do roku 1944 vedla ke kráteru lanovka? O jejích výhodách se zpívá i v písni Funiculì funiculà, složené u příležitosti prvního otevření lanovky roku 1880.

Chystáte se na Vesuv a jste tak trochu nejistí, co vlastně výšlap obnáší a jak se na něj připravit? Poradíme, co vás při výstupu ke kráteru přitažlivé a stále činné sopky v Neapolském zálivu čeká a jak si procházku náležitě užít. Myslete při tom na to, že dobrá výbava je sice základ, ovšem snad ještě důležitější je dobrá nálada. S ní bude výšlap na Vesuv hračka a zážitky nezapomenutelné.

Výšlap ke kráteru Vesuvu není náročný a zvládnou ho téměř všichni. Zvlášť pokud bude výchozím místem tzv. rifugio, místo v nadmořské výšce 1000 metrů, kam turisty vyvážejí auta, privátní autobusy, taxíky či jiná vozítka. Tady si opatříte vstupenku a dál už musí každý po svých. Pokud nechcete jít sami, můžete část cesty absolvovat s místním průvodcem, který čeká za vchodem a jehož služby jsou zahrnuty v ceně vstupenky.

1. Výbava, oblečení, obuv

Počasí se ve vysoké nadmořské výšce může rychle měnit Počasí se ve vysoké nadmořské výšce může rychle měnit

Za poplatek, vybíraný obvykle až po návratu od kráteru, si u vstupní branky můžete zapůjčit dřevěné hole. Poskytnou vám větší oporu a jistotu, k výstupu ke kráteru ovšem nutné nejsou. Rozhodně neprohloupíte, pokud zvolíte vhodnou pevnou obuv. Cesta se sice dá absolvovat i například v sandálech, ovšem se zvýšeným rizikem vyvrknutí kotníku, uklouznutí či jiných nepříjemností. Většinu cesty pokrývají větší či menší lávové kamínky.

2. Počasí na Vesuvu

Dobré oblečení je vždy velmi důležité. Výšlap ke kráteru Vesuvu není příliš náročný, při cestě z rifugia budete do kráteru koukat už přibližně za 20–30 minut chůze. Bude se vám šlapat o poznání lépe, pokud se připravíte na to, že u kráteru to občas fouká o poznání víc než na úpatí sopky. Teploty tu také bývají o 2–3 °C nižší, což ale při zvýšené fyzické aktivitě rozhodně není na škodu. Navíc se tu ve vyšší nadmořské výšce uprostřed přírody pěkně dýchá.

Buďte připraveni na to, že počasí ve výšce 1281 metrů nad mořem je nevyzpytatelné. Občas se přižene mrak, který vás zcela pohltí, během krátké chvíle ovšem může být znovu pěkně jasno. Sluneční paprsky jsou v této nadmořské výšce velmi intenzivní. Počasí v létě je stabilnější než na jaře či na podzim.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Kam se porozhlédnout?  

Z Vesuvu si užijete nezapomenutelné výhledyZ Vesuvu si užijete nezapomenutelné výhledy

Nezapomenutelné jsou pohledy přímo do kráteru Vesuvu do hloubky lehce přes 200 metrů. Uvidíte mimo jiné i tzv. fumaroly, tedy projev sopečné činnosti, který vypovídá o stále aktivní vulkanické činnosti. Pokud zrovna bude plyn a pára vyvěrat do ovzduší ve větší míře, ucítíte i typický sopečný odér.

Podél kráteru se lze za normálních okolností projít pouze na straně přivrácené k Tyrhénskému moři a zase zpátky. Uvidíte odtud Neapolský záliv jako na dlani, Pozzuolský záliv, oblíbené letovisko Sorrento, Neapol s jejími přístavy, hrady i hustou zástavbou, oblast Flegrejských polí, vyhlášený ostrov Capri, termální ostrov Ischia i malý příjemný ostrůvek Procida. Dále uvidíte výběžek Miseno, kde v minulosti sídlila Římská posádka i Plinius mladší, pozorovatel výbuchu Vesuvu roku 79, který pohřbil mimo jiné nedaleké město Pompeje.

4. Může se hodit…

Pitnou vodu si na Vesuvu nikde nenatočíte. Občerstvení lze koupit u jednoho z barů na rifugiu, těsně před vstupní brankou. Většinou se tu také nacházejí mobilní toalety, případně je možné využít WC v baru. Právě tady najdete také stánky se suvenýry. Další možnosti občerstvení i nákupu upomínkových předmětů čekají také při procházce kolem kráteru.

5. Suvenýry z Vesuvu?

Víno Lacryma Christi s razítkemVíno Lacryma Christi s razítkem

Mezi tradičními upomínkovými předměty, které se na Vesuvu nabízejí, najdete mimo jiné pohledy, knížky o Vesuvu i šperky a další předměty vyrobené ze sopečného kamene. Zkuste také bílé, červené či růžové víno Lacryma Christi (Kristovy slzy), které se pěstuje pouze na úrodné půdě na úpatí sopky. Kristus prý uronil slzy, když se naposledy podíval na Zemi a uviděl krásnou Neapol. Poté se podle legendy na nehostinném povrchu sopečné lávy první keříky vinné révy ujaly.

Koupíte-li si víno v patřičné výšce, dostanete na lahev razítko s nadmořskou výškou, kam až jste pro tento unikát museli vystoupit. Pořídíte ho i v lahvích ze sopečného kamene. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-rad-k-ceste-na-vesuv/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024