10 památek v Římě, které si nesmíte nechat ujít! Co o nich vlastně víme?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 215158x

Vybrali jsme pro vás alespoň deset památek, které v Římě stojí za vidění.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Řím je kouzelný i o adventu! Vyhnete se davům a teploty neklesají pod 10 ̊C.

Chystáte se na prodloužený víkend a chcete toho stihnout co nejvíc? Pak je Řím skvělá volba. Na nevelké ploše najdete obrovskou koncentraci památek tak zajímavých, že nebudete stačit cvakat spoušť foťáku. Město nabité emocemi zkrátka má čím okouzlit. Vybrat pouhých 10 historických staveb, které byste si neměli v Římě nechat ujít, je proto nadlidský úkol, ale přesto ­– tady jsou! 

1. Koloseum

Koloseum je dominantou Říma.Koloseum je dominantou Říma.

Koloseum je největší římský amfiteátr a zároveň jediný, ve kterém se odehrávaly hony na zvířata, krvavé hry i gladiátorské zápasy ve jménu císaře. Po staletí tady znělo „Ave imperatore, morituri te salutant“ ­– „Buď zdráv, císaři, jdoucí na smrt tě zdraví“. Dnes památka, bez které by snad Řím ani nebyl Římem.

Víte, že...

...Koloseu se říkalo Flaviův amfiteátr a vešlo se do něj na 50 tisíc návštěvníků? To je pětkrát víc, než je kapacita ostravského stadionu Bazaly.


2. Bazilika sv. Petra

Bazilika sv.Petra na Svatopetrském náměstí v ŘíměBazilika sv.Petra na Svatopetrském náměstí v Římě

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu je centrem katolické církve. Právě odtud dává papež o Vánocích a Velikonocích své požehnání, právě odtud se vyhlašuje „Habemus Papam“ – „Máme papeže“. Její nádherná kopule nad hlavním oltářem, umístěným nad hrobem sv. Petra, je mistrovským dílem Michelangela Buonarrotiho.

Víte, že...

...do chrámu vás nepustí s odhalenými rameny ani koleny? Mějte při procházkách Římem alespoň šálu, kterou se můžete zahalit, jinak vám spousta církevních památek zbytečně unikne.


3. Pantheon

Architektonický skvost PantheonArchitektonický skvost Pantheon

Pantheon, chrám všech bohů, je díky svým proporcím považován za dokonalý příklad klasické architektonické harmonie. Je nejzachovalejší antickou stavbou ve městě a svou mohutností a souladem je právem považován za doklad římského stavitelského umění. Jediným přívodem vzduchu a světla do chrámu je, kromě dveří, devítimetrový stropní otvor.

Víte, že...

...kopule Pantheonu je dosud největší klenbou, která kdy byla vytvořena? Zajímavých je i 22 děr v podlaze budovy, které odvádí vodu.


4. Forum Romanum

Forum Romanum je po Koloseu nejznámější památkou Říma ve světěForum Romanum je po Koloseu nejznámější památkou Říma ve světě

Forum Romanum,někdejší pulzující centrum Říma, náboženské, obchodní, politické i právní. Dnes půvabné ruiny, na které je nejhezčí výhled z legendárního pahorku Kapitol. Projdete se tu po Posvátné cestě Via Sacra kolem Aemiliovy baziliky, vítězného oblouku Septima Severa, Caesarovy kurie, řečnické tribuny i Zlatého milníku, ke kterému do Říma už kdysi dávno vedly všechny cesty.

Víte, že...

...občané EU do 18 let neplatí vstupné? Italové se tak snaží mladým Evropanům usnadnit cestu za vzděláním. Pro návštěvníky do 25 let pak platí 40% sleva. 


5. Fontána di Trevi

Dech beroucí Fontána diTreviDech beroucí Fontána diTrevi

Fontána di Trevi je nejslavnější římská fontána, do které je záhodno hodit minci, abyste se do Říma vrátili. Na římské poměry mladou, 300 let starou fontánu, zdobí sochy Neptuna a dvou tritonů, představujících klidné a rozbouřené moře. Voda sem ale přitéká odpradávna ­– pramen nejlepší vody v Římě ukázala vojákům Marka Agrippa mladá panna již v roce 19 př. n. l.

Víte, že...

...jméno Fontány di Trevi je odvozeno od počtu uliček, které se k ní sbíhají? Tři ulice, italsky tre vie, jsou vlastně jen prostou zkratkou dvou slov.


6. Španělské schody

Místo pro setkávání - Španělské schodyMísto pro setkávání - Španělské schody

Srdce neantického Říma, centrum módy i nenahraditelná filmová kulisa. Scalinata della Trinità dei Monti neboli Španělské schody byly navrženy ve 20. letech 18. století, aby byly důstojnou cestou ke kostelu Trinità dei Monti. Brzy se staly místem pro posedávání jak pro místní i turisty, tak také pro umělce a bohémy.

Víte, že...

...místo pod Španělskými schody je častým meeting pointem pro schůzky? Během dne i večer jsou zde k vidění skupinky, které vyrážejí za dobrodružstvím.


7. Fontána čtyř řek na Navoně

Fontána čtyř řekFontána čtyř řek

Skvostné barokní náměstí Navona je šarmantním místem, v jehož centru stojí Berniniho Fontána čtyř řek. Čtyři řeky – Dunaj, Ganga, Nil a La Plata ­– reprezentují čtyři tehdy známé kontinenty. Zakázku na mistrovské dílo opředené vtípky a pověstmi, bez něhož by náměstí Navona nemělo tu správnou atmosféru, prý Bernini získal díky známosti se švagrovou papeže Inocenta X., přestože k jeho oblíbencům rozhodně nepatřil.

Víte, že...

...náměstí Navona je dnes magnetem pro pouliční umělce? Potkáte jich tady desítky. Malíři, sochaři a jiní výtvarníci dotvářejí kolorit náměstí. 


8. Andělský hrad

Andělský hrad patří mezi nejfotografovanější památkyAndělský hrad patří mezi nejfotografovanější památky

Andělský hrad je impozantní stavba na nábřeží Tiberu, která sloužila jako mauzoleum, pevnost i vězení. Právě sem se do bezpečí uchylovali papeži v případě ohrožení, a to tzv. passettem – chodbou spojující Andělský hrad s vatikánským palácem.

Víte, že...

...v době tzv. Letních nocí na Andělském hradě je možné dostat se jak do passetta, Římany nazývaného „er corridore“, tak také do koupelny Klementa VII. i do starého vězení? Všechny tyto části jsou během běžných prohlídek nepřístupné.


9. Fori imperiali – Císařská fóra

Slavná ulice Via dei Fori ImperialiSlavná ulice Via dei Fori Imperiali

Rozmach císařského Říma si vyžadoval budování nových veřejných staveb. Tak vznikla nová císařská fóra – Fori imperiali. Jejich zbytky si nejlépe prohlédnete při procházce po ulici Via dei Fori Imperiali, kterou tu nechal vybudovat Mussolini jako spojnici své pracovny v Benátském paláci s Koloseem.

Víte, že...

...každou nedělí dopoledne se z ulice Via dei Fori Imperiali stává pěší zóna? Budte-li si moci vybrat, udělejte si procházku k Fori Imperiali právě v neděli. 


10. Lateránská bazilika

Lateránská Bazilika sv.Jana má interiéry vyzdobeny zlatemLateránská Bazilika sv.Jana má interiéry vyzdobeny zlatem

Bazilika sv. Jana v Lateránu je po bazilice sv. Petra ve Vatikánu druhým nejdůležitějším kostelem katolické církve na světě. Zlatě zdobený interiér ukrývá bezpočet relikvií a uměleckých děl. V blízkosti baziliky se nachází bývalý papežský palác i nejstarší italská křtící kaple.

Víte, že...

…v jedné z budov na Lateránském náměstí stojí schody, po kterých údajně kráčel Ježíš Kristus? Říká se jim Svaté schody (Scala Santa) a byly sem prý přesunuty z paláce Pontia Piláta v Jeruzalémě.

Poleťe do Říma s námi!

Do Říma se můžete vydat také s CK Radynacestu.cz. Čeká vás eurovíkend s fundovaným průvodcem, který vám o nejkrásnějších římských památkách prozradí více. Během 4 dnů zaručeně stihnete nejen 10 nej Říma, ale také objevíte zajímavá zákoutí italské metropole.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Poznávejte svět, poznávejte sebe! 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-pamatek-v-rime-ktere-si-nesmite-nechat-ujit/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024