Adventní Vídeň: projížďka v kočáře, desítky trhů a nezapomenutelné zážitky

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37028x

Vídeň je největším a nejznámějším vánočním městem. Trhů se tady koná hned několik.

4 zájezdy na téma: Advent – VídeňZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Buďte jako místní a dejte si punč. Rakušané si adventní dobu bez popovídání s přáteli u hrnečku punče na adventních trzích snad ani neumějí představit.

Čtyři týdny před Vánoci se ve většině rakouských měst koná Christkindlmarkt – vánoční trh, který je pro mnohé místní obyvatele místem, kam si rádi chodí vypít vánoční punč, popovídat si s přáteli a načerpat tu pravou vánoční atmosféru. Největším a nejznámějším „vánočním městem“ je bezesporu Vídeň.

Vídeň se první adventní neděli rozzáří vánočními světýlky a její náměstí jsou doslova v obležení vánočních stánků. Ze všech rakouských měst má takových trhových náměstí Vídeň nejvíc.

Trhy u radnice 

Největším trhem ve Vídni je hlavní vánoční trh na náměstí Rathausplatz přímo před místní novogotickou radnicí, jejíž okna se každoročně proměňují v adventní kalendář. Kromě více než stovky stánků tu najdete adventní věnec obřích rozměrů i srdíčkový strom (Herzelbaum), který se stal symbolem vídeňských vánočních svátků hlavně pro zamilované páry. Zejména děti určitě potěší rukodělné dílničky přímo v přízemí radnice nebo projížďka vláčkem po Radničním parku. A je to právě trh u radnice, na kterém můžete potkat Christkindla – místního vánočního adněla.

Trhy na náměstí Marie Terezie 

Vydáte-li se od radnice směrem k Vídeňskému parlamentu a dál podél okružní třídy Ringstrasse, po pár minutách se ocitnete na dalším trhu. Socha císařovny Marie Terezie na stejnojmenném náměstí je obklopena dřevěnými stánky, ve kterých si můžete koupit dekorační předměty s vánoční tematikou, tradiční řemeslné výrobky i občerstvení.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Trhy před kostelem Karlskirche 

Zážitkem pro vás jistě bude návštěva vánoční vesničky před kostelem Karlskirche. Karlovo náměstí je provoněno slámou, na které si přímo uprostřed náměstí hoví ovce a kozy. Řemeslníci na tomto trhu své výrobky vyrábějí často přímo před vašima očima. Koupíte tu skleněné ozdoby, svíčky, tepané šperky, papuče i další zboží.

Trhy před Schönbrunnem

Zámeckou atmosférou jsou charakteristické trhy před zámkem Schönbrunn. Vévodí jim (kromě zámecké „kulisy“) obrovský vánoční strom a koupit se tu dají ty nejhezčí vánoční ozdoby.

Trhy u Belvederu

Na menší trh narazíte i u dalšího zámku – Belvederu. Nebývá na něm tolik turistů, proto si tu budete moci vychutnávat skutečně ničím nerušenou vánoční atmosféru.

Trhy na náměstích Freyung a Am Hof

Starovídeňské trhy najdete na sousedních náměstích Freyung a Am Hof. Až vás přepadne hlad, vydejte se právě sem. Kromě občerstvení se tu samozřejmě prodávají nejrůznější tradiční výrobky.

Stánky u Stephansdomu a ve vídeňských uličkách 

Přímo v srdci Vídně u Stephansdomu se sice nekoná žádný velký trh, i tak tu ale stojí několik vánočních stánků. Na stánky narazíte i na mnohých dalších vídeňských náměstích či jen tak v uličkách. Projděte si třeba ulici Neubaugasse. V té se celoročně konají bleší trhy, které v době adventu střídají trhy vánoční.

Vídeň se v době adventu proměňuje v kouzelné vánoční město plné tradičních trhů, pro které je charakteristická vůně pečených brambor, kaštanů a sladkých pražených mandlí. Necháme-li stranou bezpočet vánočních ozdob a (nejen) vánočních předmětů, které nabízejí místní trhovci, je lákadlem vídeňských trhů horký punč snad všech ovocných příchutí, výborná horká čokoláda i tradiční svařené víno.

O místní punč nebudou ochuzeni ani děti, protože tento „zahřívací“ nápoj je tu nabízen i v nealkoholické verzi (Jugendpunsch). Nápoje se tu prodávají do hrnečku, za který zaplatíte vratnou zálohu a pak už záleží jen na vás, jestli si hrneček necháte znovu naplnit, vrátíte ho, anebo si ho odvezete domů jako suvenýr. Sběratelé hrnečků si tu přijdou na své – ve Vídni má totiž každý trh své hrnečky, které navíc svůj design rok od roku lehce obměňují.

A začnou-li vás bolet nohy, svezte se od trhů k trhům stylově, kočárem taženým koňmi

Vydejte se do adventní Vídně a nechte se kromě tradičních historických a kulturních památek okouzlit místní jedinečnou vánoční atmosférou. Ať už tu navštívíte jakékoliv místo, na místní trhy s vůní punče a vánočních pochoutek jen tak nezapomenete.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Adventní Vídeň

Prožijte advent ve Vídni

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Vídně na téma: Advent

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-viden/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024