Adventní Graz: město, které září nejen o Vánocích

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9959x

Rakouský Graz neboli Štýrský Hradec je kulturní město, které v době adventu láká na vánoční trhy i unikátní ledový betlém.

3 zájezdy na téma: Advent – GrazZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V celém historickém centru Grazu platí maximální povolená rychlost 30 km/h? Štýrská metropole byla vůbec prvním městem v Evropě, které toto opatření přijalo.

Graz, v češtině známý jako Štýrský Hradec, je rakouskou metropolí, která rozhodně stojí za návštěvu. Láká nejen na příjemnou atmosféru, ale i na kulturní zážitky, osobitou moderní architekturu či zvláštnosti, jako jsou například „obrácené“ hodinové ručičky na zdejší Hodinové věži, symbolu města. V době adventu Graz zútulňuje vánoční výzdoba i originální ledový betlém.

Jihorakouské město Graz proslavilo v první řadě jeho historické centrum, zapsané už v roce 1999 na seznam UNESCO. V roce 2003 město získalo také titul hlavního města evropské kultury a nutno uznat, že se své nové role zhostilo skutečně zodpovědně a onoho titulu dokázalo náležitě využít ve svůj prospěch.

Staré a nové

V roce 2003 tu například byla dokončena stavba Domu umění (Kunsthaus) či umělého ostrova Murinsel. Spíše než o ostrov se však jedná o jakousi umělou konstrukci uprostřed řeky Mur, která městem protéká. Dům umění, ve kterém se pořádají mj. různé výstavy, a Murinsel jsou dva objekty, které reprezentují prolínání staré a nové architektury ve městě.

Oba objekty jsou v noci zářivě osvětlené a oba si vysloužily jak chválu, tak i kritické připomínky jak zdejších obyvatel, tak návštěvníků města.

Dominantou města ovšem není moderní architektura, ale zámecký vrch Schlossberg s Hodinovou věží a pevností. Komplex několika staveb a opevnění byl zapsán i do Guinessovy knihy rekordů, a to díky své nedobytnosti. Za druhé světové války tu byl vybudován systém štol, které měly sloužit jako kryt až pro 40 000 lidí. Část z nich je dodnes přístupná.

Schlossberg je symbolem i poznávacím znamením města a vyšlápnout či vyjet si nahoru rozhodně stojí za to – už kvůli jedinečnému výhledu!

Hravé hodiny i zvonkohra

Hodinová věž (Uhrturm), symbol Gratzu, se proslavila svými zvláštními hodinami. Velká ručička na nich totiž ukazuje hodiny a malá minuty. Pro lepší viditelnost totiž byla kdysi na ciferníku umístěna pouze velká hodinová ručička. Později nainstalovaná minutová ručička tak chtě nechtě musela být menší.

Veselé tu nemají jen hodiny. Hravá je i zdejší zvonkohra (Glockenspiel) na náměstí Glockenspielplatz. Přijdete-li se na ni podívat v 11; 15 nebo v 18 hodin, na vlastní oči uvidíte, jak v jejích okýnkách tančí rakouská hospodyňka s hospodářem.

Víte, že v Grazu najdete i jednu z nejvýznamnějších renesančních památek v celé střední Evropě? Je jí místní Zemský dům (Landhaus), jehož tříposchoďové arkádové nádvoří bylo dokončeno v roce 1657 italským architektem Domenicem dell’Alliem.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Vánoce, Vánoce přicházejí

Právě na nádvoří Zemského domu každoročně v době adventu vyrůstá jedinečný ledový betlém, který do města v prosinci láká mnoho návštěvníků. Autorem nápadu je Gert Hödl, jemuž při realizaci „křišťálových“ ledových jesliček pomáhá i několikačlenný mezinárodní tým.

Aby mohl betlém vzniknout, musejí „ledosochaři“ opracovat několik desítek tun uměle připraveného tvrdého ledu. Přírodní led by totiž velmi brzy roztál a to by byla škoda.

Vánoční atmosféra v době adventu ovšem nepanuje jen na nádvoří Zemského domu, ale takřka všude ve městě, které je pohádkově nasvíceno. Nasvětlené je i průčelí zdejší radnice, jejíž fasáda je přetvořená v obří adventní kalendář.

Voňavé vánoční trhy

Nebylo by to Rakousko, kdyby se v Grazu nekonaly adventní trhy, s oblibou navštěvované turisty i místními. Tradiční trh se stánky plnými vánočních ozdobiček, dárkových předmětů, ale i voňavých dobrot, horkého punče a svařeného vína, vyrůstá právě před zdejší radnicí.

Další trhové vesničky je možné navštívit u Hodinové věže a u zvonkohry, ze které v adventní době třikrát denně znějí vánoční melodie. Ten vůbec nejstarší trh ve městě se rozkládá kolem gotického františkánského kostela.

A to není všechno. V Grazu se adventní trh koná i na náměstí Mehlplatz, kam míří zejména ti, kterým začíná kručet v žaludku. Právě tady totiž lze ochutnat štýrskou gastronomii, pořízenou přímo od výrobců. Milovníci umělecké výroby vyhledávají trh na náměstí Färberplatz, který se specializuje na umělecká lidová řemesla z tradičních přírodních materiálů.

Přemýšlíte, kam se vydat, abyste si vánoční atmosféru vychutnali skutečně plnými doušky? Nasaďte si teplou čepici, šálu a rukavice a vydejte se objevovat krásy a zajímavosti štýrské metropole. Graz vás nezklame!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Adventní Graz

Štýrský advent pro mlsaly

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Grazu na téma: Advent

Zájezdy do Grazu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 6. prosince



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-graz/



Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z Rakouska



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024