Adventní Štýr: představujeme rakouské město Vánoc

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7394x

Štýr je „rakouským městem Vánoc“. Najdete tu vánoční poštovní úřad i kouzelné betlémy.

6 zájezdů na téma: Advent – RakouskoZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Vydejte se na poutní místo Christkindl stylově – z centra města tam jezdí vánočně vyzdobený Oldtimer. Cestou potkáte i jeden ze Štýrských betlémů, vystavený u vodopádu, padajícího ze skály.

Štýru (Steyr) se někdy přezdívá „Ježíškovo město“ nebo „rakouské město Vánoc“ a není se čemu divit. V tomto malebném historickém městečku se totiž nachází poutní místo Christkindl, které je skutečným centrem vánočního dění.

Christkindl

Atmosféra adventních trhů je kouzelnáAtmosféra adventních trhů je kouzelná

koncerty, také vánoční poštovní úřad, Pöttmesserovy jesličky, patřící k největším na světě, i kouzelný mechanický betlém s více než 300 figurkami.

Vánoční poštovní úřad tu své brány otevírá každoročně již více než 70 let. Koupíte v něm pohlednice či speciální vánoční přání, na které vám tu nalepí speciální vánoční známku, poštu orazítkují a psaníčka odsud mohou putovat do celého světa.

Na místní faře jsou k vidění jedny z největších jesliček na světě. Po dobu 10 let je tvořil Ferdinand Pöttmesser, který do orientální krajiny umístil téměř 800 figurek, vyřezaných z lipového dřeva. Mechanický betlém je zase dílem Karla Klaudy, českého rodáka, který ve Štýru pracoval v místní zbrojovce. Mechaniku z řetězů na kola, vlny a ozubených koleček, která byla původně na ruční pohon, vystřídal elektrický motor. Figurky se pohybují za rytmů varhanní hudby.

Právě na Christkindlu je Štýrský advent každoročně zahajován. O prvním adventním víkendu sem přichází Mikuláš, který sbírá dětská vánoční přání a dopisy Ježíškovi, povídá si s dětmi, rozdává cukrovinky, a poté za doprovodu hudební kapely slavnostně nasedne do horkovzdušného balonu a vydá se směrem k nebi.

Centrum města 

Štýr je krásné rakouské městečkoŠtýr je krásné rakouské městečko

Štýr má dlouhou historii jako manufakturní město. V samotném centru města na vás ale dýchne spíš klid a pohoda a ve vánočním čase to platí dvojnásob. Hlavní náměstí i přilehlé ulice jsou krásně vyzdobené, na soutoku řek Enns a Steyr dokonce bývá vystaven betlém plující na voru. Budete tu moci obdivovat malebné domy, kostely, radnici, vodovodní věž, zámek Lamberg i další památky. Na adventní punč se zastavte buď u některého ze stánků na náměstí (Stadtplatz) nebo na místním vánočním trhu. Ten se koná na Handel-Mazzetti-Promenade a bude se tu líbit i dětem – promenádu střeží dřevěné pohádkové postavy.  

Máte-li v plánu zdržet se ve Štýru přes noc, určitě si nenechte ujít večerní procházku městem s ponocným. Nebudete litovat!

Chcete načerpat tu pravou vánoční atmosféru, ovšem davy turistů nejsou nic pro vás? Máte rádi historická města a zůstává ve vás pořád duše dítěte? Anebo přemýšlíte nad vánočním výletem s dětmi? Vydejte se do Štýru. Ochutnáte místní pečená jablka, pražené mandle a další pochoutky a domů si přivezete nevšední adventní zážitky.

Adventní zájezdy do Rakouska

Prožijte advent v Rakousku

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Rakouska na téma: Advent

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-styr/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024