Stovky čertů, rachot a nevšední podívaná aneb Kdo se bojí, nesmí na Krampuslauf!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 58927x

Průvody čertů v Rakousku patří mezi nejhezčí Mikulášské slavnosti.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Když přituhuje...

Ať už za krampusy vyrazíte kamkoliv, nepodceňte teplé oblečení a zejména dobrou obuv. Čerti sice dokáží člověka pěkně rozpálit, než se ale všichni náležitě předvedou, zmrzlá zem pod vašimi nohami už by se mohla začít ozývat...

Divoká slavnost a pekelníci, ze kterých jde strach – to je rakouský průvod čertů neboli Krampuslauf. Bez srocení čertů, ďáblů a dalších pekelných bytostí by si Rakušané začátek adventu snad ani nedovedli představit. Průvody či běhy rachotících příšer tu mají více než 500letou tradici a pro přihlížející návštěvníky nabízejí nevšední a intenzivní podívanou.

Čeští čerti jsou proti rakouským krampusům učinění andílci a kliďasové. Ti rakouští se předvádějí a drží se hesla, že čím více rámusu, tím lépe. Proto jsou tradiční součástí jejich kostýmů i burácející kravské zvony a rachotící řetězy. A jako by nestačilo, že strach nahání už jejich samotné vzezření, nosí si s sebou pekelníci i různé metly, proutky nebo i koňské žíně, které rozhodně nenechávají zahálet a šlehnou každého, kdo se jim připlete do cesty. A mnohdy se jim ani nikam připlétat nemusí – rozdovádění krampusové se nebojí ani barikád, které vymezují trasu jejich průvodu, a tak se nějakého toho ďábelského pošimrání mohou dočkat třeba i diváci stojící za barikádami v několikáté řadě.

Ďábelské příšery na dosah

Zabrat si místo v první řadě se ale vyplatí. Masky procházejících čertů, které odsud nejlépe uvidíte, jsou totiž skutečně fascinující. Mnohé z nich jsou vyřezány ze dřeva místními řezbáři a protože výroba jedné takové masky jim může zabrat i desítky hodin ruční práce, není divu, že čertovské kostýmy jsou finančně velmi nákladnou záležitostí. Je proto zvykem, že se dědí z generace na generaci, stejně tak jako se z generace na generaci dědí a urdžuje tradice čertovských běhů. Na masky se upevňují i beraní, mufloní, kozí či jiné rohy, snad aby příšery naháněly ještě větší hrůzu. Na zlobivé děti mají čerti připravený pytel, nůši, anebo za sebou dokonce táhnou vozík, ze kterého mohou šlehat třeba i ohnivé plameny.

Čerta od nepaměti doprovázejí Mikuláš a anděl. Platí to i v Rakousku, ovšem čerti tu drží jasnou převahu. Jsou hluční a rozdovádění a nejen dětem nahánějí strach. O to větší pak mají malí návštěvníci čertovských běhů radost, když strach překonají, natáhnou ruku a anděl je za to odmění sladkou dobrůtkou.

A proč tu vlastně čerti tak řádí? Podle legendy v adventním čase k lidským obydlím scházeli z hor a lesů strašliví pekelníci, aby ztrestali hříšné smrtelníky. Takové návštěvy si oblíbili i lidé, kteří se pod maskou cítili krytí a nebáli se tak veřejně ukázat svoji nespokojenost s čímkoliv. Pod maskami tak začali běhat skupinky výtržníků, u nichž nikdo pořádně nevěděl, odkud se vyloupnou a co provedou. Proto není divu, že byly čertovské běhy jednu dobu i zakázané. Po jejich oficiální obnově přibližně v polovině 20. století došlo k jakési regulaci, ale i tak jsou rakouské čertovské přehlídky dost divoké a „plné nevybité energie“. 

Kam za pekelníky

Ta nejdivočejší čertovská setkání z celého Rakouska se odehrávají zejména v Solnohradsku a v Tyrolsku. Do průvodů sem přijíždějí nejen rakouští čerti, ale i jejich „zahraniční kolegové“ zejména z italských nebo německých příhraničních oblastí. Maskované pekelné bytosti se pak po skupinkách předvádějí při průvodu městskými ulicemi a nahánějí hrůzu stovkám přihlížejících diváků.

Jedním z  největších srocení pekelníků je Krampuslauf ve Schladmingu. Do tohoto vyhlášeného centra zimních sportů a lyžařských závodů každoročně přijíždí přibližně tisícovka čertovských příšer, aby si za účasti diváků divoký průvod městem jaksepatří užili. Krampuslauf tak, jak ho známe dnes, se tu poprvé konal v roce 1992.

Další velkolepou čertovskou přehlídkou je Krampuslauf pořádaný v Salzburgu. V Mozartově městě se průvodu každoročně zúčastní i 700 pekelníků a je to právě zdejší čertovský běh, který je považován za jednu z nejvýznamnějších a nejznámějších akcí tohoto druhu.

Směrem k Vídni jako by se čerti uklidňovali a krotili. V Retzu nedaleko moravských hranic, přibližně 15 km od Znojma, už průvody probíhají vcelku pokojně. Menší děti tady budou mít menší strach.

Po celém Rakousku se takových Krampuslaufů koná ještě mnohem víc. Všude jsou fantastickou podívanou a nevšedním zážitkem. Udeří-li mrazy, pak vás při jejich návštěvě jistě zahřeje ďábelsky dobrý svařák. Jako přihlížející diváci ho můžete popíjet bez omezení. To pekelníkům je konzumace alkoholu z bezpečnostních důvodů pro jistotu zakázána. Ale větru, dešti a čertu neporučíš...

Čerti v průvodech jsou nespoutaní, divocí, strach nahánějící, ale i zábavní a v každém případně fascinující. Seberte odvahu a vyražte na setkání s čerty, ďábly a další pekelnou havětí. Nevšední zážitek zaručen!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 28. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stovky-certu-rachot-a-nevsedni-podivana-aneb-kdo-se-boji-nesmi-na-krampuslauf/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024