Beduíni: tajemní kočovníci pouští zvou na návštěvu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 9. 2020 • Přečteno 8349x

Kdo jsou beduíni, kde dnes žijí a jak se k nim můžete nechat pozvat na návštěvu? To se, milí malí cestovatelé, dozvíte právě v tomto článku.

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – Spojené arabské emirátyZobrazit zájezdy

Víte, že…

Beduíni používají velbloudí trus jako palivo? Neobsahuje skoro žádnou vodu a vůbec nepáchne.

Láká vás dobrodružství? Máte rádi tajemné světy dávno minulé, a ještě navíc hodně vzdálené od našich končin? Tak si to představte: záhadné karavany putující větrnou vyprahlou pouští, hrbatí velbloudi, ženy ozdobené tetováním, beduíni, vůdce šejk a do civilizace daleko. Anebo už ne tak docela? A žijí vlastně ještě beduíni? Mají mobil? Pojďme je navštívit a leccos se o jejich životě dozvědět. 

Beduíni jsou příslušníci arabských nomádských kmenů, tedy kmenů, které kočovaly z místa na místo – podle toho, kde zrovna našly příhodné podmínky k životu. Třeba tam, kde byl dostatek vody a nehrozilo jiné nebezpečí. Slovo beduín pochází z arabského badawi, tedy neusazený, kočovný, nomádský

Páni pouště 

Beduíni na cestě pouští Beduíni na cestě pouští

Beduíni obývají převážně nehostinné pouště – znají je perfektně! Mysleli jste si, že na poušti není vůbec voda? Beduíni vědí, kde ji najít. Jsou to takoví exotičtí obyvatelé Sahary, Negevské pouště, Arabské pouště anebo i písečných pouští ve Spojených arabských emirátech a dalších pouští. 

Beduínský kmen je vlastně jedna velká rodina. V klanu spolu žije dohromady třeba patnáct rodin, každá rodina má několik dětí, někteří muži mají více manželek a celý kmen vede stařešina – nejstarší člen klanu, kterým je šejk. Těší se velkému respektu. 

Pro beduíny jsou dobré rodinné vztahy velmi důležité, mnohem důležitější než majetek. Toho stejně moc nemají – musejí se umět sbalit tak, aby se i s celou vesnicí mohli v případě potřeby přesunout. 

Tajemní kočovníci kdysi a nyní 

Jak si hrají beduínské děti? Jak si hrají beduínské děti?

Beduíni si stavějí osady, ve kterých žijí i ve stanech utkaných z velbloudí srsti. Jídlo si vaří nad ohněm z toho, co si sami vypěstovali nebo ulovili. Hodně používají koření a pijí silný a velmi sladký čaj. Jejich chlebové placky se připravují přímo nad ohněm a patří mezi vůbec nejstarší lidmi připravované pokrmy na světě. 

Je pravda, že někteří beduíni možná ještě pořád žijí na pouštích. Nemají žádné občanky a nikam se nehlásí, takže ani nevíme, kde a kolik jich vlastně je. Někteří žijí v osadách, které státy neuznávají, a nejsou tak ani na mapě. Většina se ale přizpůsobila současné době. Kdo by taky žil ve stanu na poušti, když může žít v civilizaci? 

Dnes tedy většina beduínů žije pouze polokočovným životem, stavějí si své betonové domky ve vesnicích na okraji pouště, a pokud je v jejich vesnici elektrická energie, klidně si pořídí i mobilní telefon. Poznáte je ale snadno. Pořád na sobě nosí tradiční hábity a pokrývky hlavy. 

Na návštěvu k beduínům 

Obydlí beduínů Obydlí beduínů

Výhodou je, že už se beduíni cizích lidí nestraní a turisty klidně nechají nahlédnout do svých osad. Připraveni? Tak třeba z Dubaje se můžete vydat na výlet džípy do „pouštního safari“ a mezi beduíny se přimotat. 

Vezmou vás do své osady a pěkně vás pohostí, ochutnáte mnohé místní speciality. Dost možná budete hodovat na zemi na tkaných kobercích. Určitě tak ochutnejte jejich přeslazený horký čaj. Oni sami si ho vaří v malých konvičkách nad ohněm i při svém putování pouští.

Aby se předvedli, připravují pro turisty představení s břišními tanečnicemi nebo světelnou show s ohněm. Nějaká beduínská žena vám na ruku ráda nakreslí henou vzory, budete-li mít zájem. A taky zblízka uvidíte velbloudy – věrné přátele beduínů. 

Za všechny tyto služby si samozřejmě beduíni nechají zaplatit. Turismus mnoho z nich živí. Ale zase – jak jinak tyto tajemné kočovníky alespoň trochu poznat?

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Spojené arabské emiráty pro rodiče a děti

Exotika v arabském stylu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/beduini/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024