Novinky v Abu Dhabi: obří lezecká stěna a převratný historický nález, který poputuje do muzea

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 12. 2019 • Přečteno 3495x

Abu Dhabi má pro nadcházející rok pro své návštěvníky hned dvě odzbrojující novinky. Zajeďte se o tom přesvědčit sami.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do Abú DhabíZobrazit zájezdy

Abu Dhabi se dostává turistům do podvědomí díky novým atrakcím, které se rok od roku otevírají a dělají z tohoto emirátu jednu z nejzajímavějších destinací na Perském zálivu. V Abu Dhabi najdou to své nejen vyznavači adrenalinových sportů, ale také milovníci umění, přepychu nebo historie.

Můžeme tu obdivovat přepych paláců, zadržet dech před nádhernou mramorovou mešitou, zajít na horské dráhy ve Ferrari parku, Warner Bros, řádit ve vodním parku nebo si počkat na závody formule 1.

Stejně tak si můžeme vychutnat nejkrásnější a nejcennější díla ve druhém Louvru na světě, kde je od podzimu 2019 vystavována nejstarší perla světa nalezená právě v emirátu Abu Dhabi.

1. CLYMB – největší klimatizovaná horolezecká stěna

CLYMBCLYMB

Horolezečtí nadšenci si museli počkat na otevření největší klimatizované horolezecké stěny o rok více, než bylo původně plánováno. Své dovednosti budou moci otestovat už v pátek 29. listopadu 2019, kdy bude v Abu Dhabi otevřena nová atrakce!

Sportovní areál se nachází na uměle vytvořeném ostrově Yas a je propojen s nákupním centrem i s prvním zábavním parkem značky Ferrari –Ferrari World. Jeho součástí je 43 metrů vysoká lezecká stěna – nejvyšší na světě – která bude ideální pro začátečníky, středně pokročilé i zkušené lezce.

Celkem se tu nachází čtyři stěny, které mají rozdílný stupeň obtížnosti. Celý projekt vyšel na 367 milionů dirhamů (což je přibližně 2.313 miliardy korun).

Jako „pouhá horolezecká stěna“ CLYMB určitě nezůstane. Dle hlavního projektanta bude budova také domovem největší letové komory na světě se šířkou 9,75 m. Tato letová komora umožní návštěvníkům napodobit skydiving. Takže, pokud se neodvažujete zkusit skydive v Dubaji naživo, můžete si tu vyzkoušet seskok nanečisto. 

V případě, že se rozhodnete navštívit jednu z nejnovějších atrakcí Abu Dhabi, potom vás určitě zajímají ceny vstupného. Cena skydivingu začíná na 215 dirhamech (cca 1350,- Kč) pro začátečníky, včetně předletového výcviku, zapůjčení vybavení, podání individuálních letových instrukcí a dvou letů. Ti, kteří mají předchozí zkušenosti, si mohou rezervovat lístky již od 700 dirhamů (cca 4400,- Kč).

Vstupenky na vnitřní lezecké stěny jsou od 95 dirhamů (cca 600,- Kč) pro začátečníky a zahrnují 90minutový přístup ke krytým lezeckým stěnám a dozor instruktora. Ti, kteří mají více zkušeností, si mohou koupit vstupenku od 100 dirhamů, ta zahrnuje povinnou zkoušku úrovně instruktorem (úroveň 2, 3 nebo 4) a bezpečnostní briefing. Obě vstupenky už zahrnují půjčovnu horolezeckého vybavení, včetně přilby, postroje a horolezeckých bot. 

2. Nález 8000 let staré perly!

Nalezena byla 8000 let stará perlaNalezena byla 8000 let stará perla

Nejstarší přírodní perla na světě byla objevena na ostrově nedaleko Abu Dhabi, hlavního města Spojených arabských emirátů. 8000 let stará perla byla nalezena během vykopávek na ostrově Marawah, kde byly také odhaleny nejstarší důkazy o osídlení SAE. Nález takového „pokladu“ dokázal, že lov perel a následný obchod má hlubokou historii, a to už od neolitu!

Aby se s jistotou zjistilo stáří perly, použili archeologové radiokarbonovou metodu datování, aby určili, že perla pochází z období mezi 5800 a 5600 let před naším letopočtem. Perly byly v té době nošeny jako ozdoby ve špercích a obchodovalo se s nimi s Mezopotámií a starým Irákem za výměnu keramiky a jiného zboží.

Archeologické naleziště na ostrově Marawah odhalilo právě keramiku z Mezopotámie, korálky vyrobené ze skořápky a kamene i zdobené hroty různými kamínky. Perla bude po výzkumu vystavena v galerii Louvre muzea v Abu Dhabi.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 25 zájezdů

Spojené arabské emiráty (Abú Dhabí)

Za hranice Dubaje

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Abú Dhabí

Zájezdy do Abú Dhabí

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/novinky-abu-dhabi/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024