10 zajímavostí o nejvyšší budově světa Burj Khalifa: pokoje od Armaniho a kupa tajností

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 48548x

Nejvyšší budova světa vydá na knihu plnou zajímavostí. Tady je alespoň deset z nich.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Nejvyšší budova světa byla slavnostně otevřena teprve na začátku roku 2010, ale už byla ověnčena nespočtem slavných architektonických cen, získala několik světových prvenství, napsalo se o ní mnoho studií a článků, natočila spousta dokumentů a zahrála si i ve filmu. O Burj Khalifě se říká, že ukrývá minimálně stejný počet zajímavostí, kolik má pater, tedy 163. My vám přinášíme ty nejzajímavější z nich.

1. Stavbu provázely tajnosti

Téměř do poslední chvíle nebylo oficiálně oznámeno, kolik bude budova mrakodrapu Burj Khalifa v Dubaji měřit. Původní koncept počítal s výškou 560 metrů, poté stavba přešla do rukou jiného architekta, který její původní plán přepracoval do podoby 808 metrů. Avšak ten měl prý stále pocit, že stavba není vhodně elegantně dokončena a proto se konečná výška vyšplhala až do 828 metrů.

Říká se, že tajnosti, které halily plánovanou výšku mrakodrapu, byly součástí konkurenčního boje.

2. Je libo bydlení v nejvyšší budově světa?

V březnu 2009 se kancelářské prostory v Burj Khalifě prodávaly za 43 000 amerických dolarů za m2. Cena bytu v Armaniho rezidencích se vyšplhala až k 37 500 dolarů za m2. I přesto, že jednopokojový byt tady můžete získat v přepočtu za 21 500 000 korun, hlásí Burj Khalifa 80% obsazenost!

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

3. Specializovaní umývači oken

Specializovaní umývači okenSpecializovaní umývači oken

K mytí 24 348 okenních tabulí o celkové ploše 120 000 m2 jsou zvenčí nainstalovány tři mycí plošiny, každá o hmotnosti 1 500 kg. Ta nejvyšší patra jsou však ponechána specialistům, kteří pracují v doslova extrémních podmínkách – umýt okna musí zvládnout zavěšeni na lanech ve výšce více než 800 metrů a práci jim ztěžují silné poryvy větru.

Za normálních podmínek trvá 36 zaměstnancům 3-4 měsíce, než všechna okna vyčistí.

4. Klimatizace = otázka života

V místních teplotních podmínkách neudělá nikdo bez klimatizace doslova ani krok. Jak probíhá chlazení takového kolosu, jakým je Burj Khalifa? Systém klimatizace nasává vzduch z vrchních pater, protože tady je nejchladnější a nejčistší, a ten pak prohání celou budovou.

Čtení na podobné témaPočasí v Dubaji: vyjeďte na jaře nebo na podzimPřečíst

Venkovní vzduch je navíc natolik vlhký a horký, že během jeho chlazení dochází ke kondenzaci velkého množství vody. Ta je soustředěna do obrovské nádrže v suterénu parkoviště a poté je chytře používána na zavlažování Burj Khalifa parku.

5. První Armani hotel na světě

Hotel o 304 pokojích, který je součástí Burj Khalify, je první ze čtyř Armaniho hotelů na světě. Byl otevřen 27. dubna 2010 a zabírá 11 pater Burj Khalify. Provozuje sedm restaurací a má svůj vlastní vchod do obchodního centra Dubai Mall. Dílem Giorgia Armaniho je téměř vše od architektonického návrhu pokojů, po nábytek a luxusní tkaniny.

Armaniho rezidence k pronájmu či ke koupi jsou situovány do 9.–16. patra. Každé apartmá bylo zařízeno nábytkem na míru tak, aby byl vytvořen příjemný a luxusní domov pro vyšší společenskou třídu.

6. Nejvyšší, ale ne nejtěžší

Nejvyšší, ale ne nejtěžšíNejvyšší, ale ne nejtěžší

Burj Khalifa váží neuvěřitelných 500 000 tun. To však v porovnání s jinými budovami není až tolik. Nejtěžší budovou světa je podle Guinessovy knihy rekordů již od roku 1984 rumunský parlament v Bukurešti se svými 700 000 tun.

Pozadu však nezústává ani Empire State Building, na jejíž stavbu bylo použito dvojnásobné množství oceli než na Burj Khalifu.

7. Burj Khalifa má různé podoby

Nejen, že Burj Khalifa už teď patří mezi nejfotografovanější budovy světa, ale stihla si zahrát také ve filmu. A to konkrétně ve čtvrtém pokračování Mission Impossible, kde se Tom Cruise šplhal až na její vrcholek. Parodie této nejvyšší budovy světa si zahrála i v epizodě nekonečného seriálu Simpsonovi, ve kterém představovala nejvyšší budovu Springfieldu.

13,5 metrový model této stavby byl vytvořen ze 4 200 kil vysoce kvalitní belgické čokolády. Tato sladká verze byla k vidění na dubajském mezinárodním letišti dne 30. listopadu 2015 ke 43. výročí vzniku Spojených arabských emirátů.

8. Burj Khalifa: Sen každého BASE jumpera

Co jiného by mělo být vysněnou metou pro BASE jumping, když ne nejvyšší budova světa? Dva muži se pro Burj Khalifu nadchli natolik, že nevydrželi čekat a v roce 2008, ještě před dokončením, tajně proklouzli do budovy a vyskočili z jejího 160. patra.

V roce 2010, tentokrát již s povolením, se do Guinessovy knihy rekordů zapsal skok z největší výšky, a to ze 672 metrů. Skok trval celkově 90 sekund a Emiráťan padal rychlostí 220 km/h. Tento rekord však v roce 2014 překonali dva Francouzi, kteří dostali povolení skočit ze samotného vrcholku, tedy z výšky 828 metrů.

9. Místo více i méně tradičních oslav

Úchvatné novoroční ohňostrojeÚchvatné novoroční ohňostroje

Již od slavnostní inaugurace budovy v roce 2010 se v monstru pořádají nejvýše položené novoroční ohňostroje. 

V roce 2013 se na vrcholek mrakodrapu vyšplhal korunní dubajský princ Hamdan, aby tam vztyčil dubajskou vlajku a tím oslavil přidělení pořádání mezinárodní výstavy EXPO v Dubaji v roce 2020.

10. Není všechno zlato, co se třpytí

Stavbu Burj Khalify provázely také větší či menší skandály, vedle těch ekonomických byly nejzávažnějším problémem pracovní podmínky dělníků. Ti pocházeli především z chudých států jižní a východní Asie. Po několika investigativních televizních reportážích bylo odhaleno, že tito dělníci jsou nuceni pracovat mnoho hodin za velmi nízký plat a jsou ubytováváni v nuzných podmínkách.

Přesto, že se na stavbě podílelo na 2 500 těchto pracovníků, byla v souvislosti s prací na stavbě zaznamenána smrt pouze jednoho člověka. Nicméně je velmi dobře známo, že na statistiky tohoto typu se nelze v Emirátech plně spoléhat...

Statistika, která hovoří pro Burj Khalifu jako pro nejvyšší a zároveň jednu z nejzajímavějších budov světa, kterou stojí za to navštívit, však rozhodně nelže.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/burj-khalifa-zajimavosti/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024