15 novinek, které nás čekají v roce 2018 ve Spojených arabských emirátech. Budete koukat!

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 3. 2018 • Přečteno 13350x

Rok 2020 se blíží a SAE se připravují na výstavu EXPO. Díky tomu se letos dočkáme futuristických projektů, jaké dosud nemají obdoby!

Vyberte si z našich 14 zájezdů do Spojených arabských emirátůZobrazit zájezdy

Se Spojenými arabskými emiráty je těžké držet krok. Od doby, kdy jsou hostiteli výstavy Expo v roce 2020, je každým rokem představena spousta nových projektů a nemá to konce. Pojďme se společně podívat, co nového nám přinese „budoucnost“ už v letošním roce. Prozradíme, že se můžete těšit na létající taxíky, nové fascinující atrakce, ale i přepychové hotely...

1. Al Qana zrozená z vody

Al QanaAl Qana

Al Qana je novým projektem v Abu Dhabikterý vyjde emirát na neuvěřitelných 800 milionů dolarů. 

Bude pokrývat plochu 150 000 m2 a jeho největším lákadlem bude akvárium o rozloze 5 000 m2, které by mělo být tím vůbec největším akváriem na světě.

2. Rok šejka Zayeda – otce SAE

Rok 2018 bude ve znamení 100 letého výročí od narození šejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana. 

Nebude se jednat pouze o připomenutí si všeho, co šejk Zayed pro zemi udělal, aby vytvořil dnešní SAE, ale také o tom, co vše pro lidi vytvořil.

3. Fenomén Dubajský rám

Dubajský rámDubajský rám

Úžasná a opravdu jedinečná stavba, která byla navržena v roce 2009, už získala ocenění za architekturu a další ceny bude zřejmě sbírat dál. Otevřena byla slavnostně 1. 1. 2018 a od té doby poskytuje svým návštěvníkům výhled na Dubaj z 93 metrů dlouhého skleněného mostu.

Ten spojuje minulost a současnost města. Nachází se v parku Zabeel a přehlédnout se nedá ve dne ani v noci.

Konstrukce má zlatou fasádu s ornamenty, proto po západu slunce hraje všemi barvami. Dubajský rám je navíc postaven tak, aby jako rám obrazu skutečně vypadal. Na město se odtud podíváte z výšky 150 metrů. Náklady na stavbu se vyšplhaly na 160 milionů dirhamů.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Dubaj: superluxus, bezpečí a koupání po celý rokPřečíst

4. Nejdelší zipline na světě

Emirát Ras Al Khaimah bude brzy domovem nejdelšího ziplinu na světě. Ocelové lano visí ve výšce a vy na něm rychlostí až 160 km/h překonáváte vzdálenost mezi budovami či horami připnuti jen tenkými popruhy. Taková adrenalinová skluzavka pro odvážné si už našla své místo v Londýně i v Alpách, proto Dubaj nesmí být pozadu. 

Ačkoliv jeho přesná délka zůstává zatím tajemstvím, očekává se, že přesáhne současný světový rekord zapsaný v Guinnesově knize. Ten vlastní „The Monster“ v Portoriku s délkou 2 200 metrů.

5. Knihovna Mohammeda bin Rashida

Knihovna Mohammeda bin RashidaKnihovna Mohammeda bin Rashida

Sedmipodlažní budova knihovny byla navržena tak, aby připomínala otevřenou knihu položenou na rehlu – tradičním dřevěném stojanu, který se používá k držení Koránu při jeho čtení.

Knihovna bude mít krásný výhled na Dubajský záliv. Očekává se, že bude hostit 4,5 milionu tiskových, zvukových a elektronických knih.

6. Cityland Mall = botanický nákupák

Ano, další nákupní centrum v Dubaji – ale tady se alespoň můžete vymluvit na to, že nakupujete v přírodě. Jak je to možné? 

Cityland Mall navrhli stejní architekti, kteří jsou podepsáni pod projekty jako Miracle Garden a Dubaj Butterfly Garden. Toto nové nákupní centrum je jako první považováno za „přírodou inspirované“ nákupní centrum na světě plné botanických zázraků.

7. Nový ostrov nese jméno Bluewaters

Ostrov BluewatersOstrov Bluewaters

Ostrov, který se nachází asi 300 metrů od pobřeží Jumeirah Beach Residence, má za cíl postupně nabídnout zájemcům obytné budovy, byty, plážové hotely a 200 prodejen a restaurací.

Dubaj Eye, která se tady nachází, bude brzy jednou z nejznámějších atrakcí v emirátech. Obrovské ruské kolo nabídne návštěvníkům ohromující 360stupňový výhled na město, pobřeží a na uměle vytvořený ostrov Palm Jumeirah. Jeho výška je 210 metrů, díky čemuž bude největším ruským kolem na světě.

8. Guggenheim v Abu Dhabi

Muzeum Louvre v Abu Dhabi konečně otevřelo své brány prvním návštěvníkům v listopadu loňského roku. Letos očekáváme na ostrově Saadiyat další vlnu kultury, a to stavbu Guggenheim muzea.

Prezentovat bude především exponáty od novodobých umělců. Oficiální datum jeho dokončení zatím není známo, doufáme ale, že v letošním roce uvidíme alespoň nějaký pokrok...

9. Za nákupy po setmění na Deira Night Souq 

Koření na souku na ostrovech DeiraKoření na souku na ostrovech Deira

Tradiční arabský souk se bude nacházet na ostrovech Deira a bude prvním dokončeným projektem, dříve známým jako Palma Deira. Jeho zvláštností však bude provozní doba. 

Souq bude otevřen od západu slunce do půlnoci a bude na něm k dispozici 5 300 obchůdků, které jsou rozmístěny po 1,9 km dlouhém nádherném nábřeží. Samozřejmostí jsou kavárny a restaurace.

10. Aladinovo pohádkové město pro život

Aladinovo město na živo? Proč ne! Město inspirované legendami o smyšlených hrdinech Aladinovi a Sindibádovi bylo navrženo tak, aby tři zlaté konstrukce vypadaly jako zářivé lampy.

Komplex, který má rozlohu 4 000 akrů, bude spojen mosty a z dálky nám připomene naše pohádkové mládí. Bláznivé? Nikam jinam by se ale tenhle projekt přece nehodil víc. 

11. Warner Bros World konečně v Abu Dhabi

Warner Bros WorldWarner Bros World

Mega zábavní park společnosti, která stojí za skvělými světovými filmy, konečně otevře své dveře v Abu Dhabi. Fanoušci se mohou těšit na 29 atrakcí inspirovaných klasickými postavami Warner Bros, jako jsou Scooby Doo a Bugs Bunny, nebo na akční hrdiny Batmana, Supermana či Wonder Woman.

Warner Bros World najdete na ostrově Yas poblíž Ferrari Worldu, Yas Waterworldu a okruhu formule 1. Náklady na jeho stavbu se odhadují na 1 miliardu dolarů.

12. Samoobslužné létající taxíky

Dubaj je zastáncem tzv. leteckého taxi. Věc, kterou jsme dosud vídali jen ve sci-fi filmech, se má stát skutečností už v tomto roce, kdy jsou na programu první testovací lety.

Pak už se bude jen čekat na den, kdy se budeme moci futuristickými kabinami svézt. Na tomto projektu spolupracovaly dubajské dopravní úřady s německou firmou Volocopter.

13. Nejvyšší vnitřní lezecká stěna na světě

Lezecká stěna CLYMBLezecká stěna CLYMB

Extrémní sporty se v hlavním městě dostanou ještě výš. Lezecká stěna CLYMB ponese hned dva světové rekordy. Nejenže bude se 43 metry nejvyšší lezeckou stěnou na světě, ale také zde najdeme největší letovou komoru.

Lezecká část nabídne prostory pro všechny kategorie lezců – začátečníky, středně pokročilé i profesionální horolezce. Nová atrakce v Abu Dhabi vyjde na 367 milionů dirhamů.

14. Nové hotely, deštné pralesy a jiné extrémy

Pokud existuje jedna věc, na kterou se můžete v SAE spolehnout, tak je to ta, že hotely se tu objevují rychleji, než vyslovíte „pokojová služba“.

V roce 2018 se otevře hotel s nádherným výhledem a nejmodernější posilovnou, dvouvěžový Rosemont Hotel and Residences Dubai, který se bude pyšnit neuvěřitelnou pláží vytvořenou člověkem, rozlehlým deštným pralesem přímo uvnitř hotelu nebo venkovními bazény se skleněným dnem, které budou obepínat obě věže jako prstence opisující planety.

Svůj druhý hotel v Dubaji plánuje otevřít také síť hotelů Mandarin Oriental, která je vždy zárukou nejvyšší kvality. Měl by mít nádech asijské kultury a pyšnit by se měl několika restauracemi, bazény, luxusními pokoji a stylovým bydlením pro zámožné. 

15. Pohroma, která už dlouho visela ve vzduchu – DPH!

Od letošního roku se zavede DPHOd letošního roku se zavede DPH

Převratnou, ale tak trochu nepříjemnou novinku jsme si nechali nakonec, ačkoliv pro obyvatele SAE je to zřejmě zpráva číslo jedna. Staré dobré časy bez daňové povinnosti totiž končí. 

Rok 2018 je bohužel rokem, kdy začne platit 5% daň z přidané hodnoty, což se také promítne na nárůstu životních nákladů, zboží, služeb včetně potravin, vody a elektřiny (i když veřejná doprava, mezinárodní letecká doprava, vzdělávání a zdravotní péče budou od daně osvobozeny).

Pořád je to ale jen čtvrtina toho, co platíme na daních u nás, takže závratných změn se bát nemusíte. 

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 24 zájezdů

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativů“

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/15-novinek-ktere-nas-cekaji-v-roce-2018-ve-spojenych-arabskych-emiratech/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024