Bezplatné aktivity v Paříži: Jak poznat Paříž zblízka a zadarmo? Poradíme vám!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 10702x

Paříž platí za jedno z nejdražších míst světa, přesto v ní můžete podniknout spoustu zajímavých věcí zcela zadarmo. Které to jsou?

Vyberte si z našich 48 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Slavná Francouzka Coco Chanel kdysi prohlásila: „Ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo. Ty druhé nejlepší jsou velmi, velmi drahé.“ Že by měla ve druhém případě na mysli Paříž? Je o ní přece známo, že platí za jedno z nejdražších měst světa. I přesto ale dokáže nabídnout nespočet bezplatných aktivit, z nichž si každý vybere tu svou. Tady jsou naše tipy na sedm z nich!

Paříž je známá jako drahé, ale přívětivé město, které poskytuje slevy studentům (po předložení studentské karty), umožňuje bezplatné vstupy do muzeí a nabízí nespočet lákavých aktivit, které si nežádají ani jedno jediné utracené euro. I s docela malým rozpočtem tak máte ve městě nad Seinou šanci užít si pořádnou porci zábavy, vzrušení i poučení. Zkrátka a dobře, ty nejlepší věci v životě jsou (občas) zadarmo…

1. Rozhled jako z Eiffelovky, ale o 17 eur levnější

Výhled z Galeries LafayetteVýhled z Galeries Lafayette

Eiffelova věž je sice klasika všech klasik, otázkou ale je, zdali výhled ze třetího (nejvyššího) patra, ve výšce 274 metrů, opravdu stojí za oněch 17 eur (r. 2016) a několikahodinové čekání na výtah. Zkuste raději navštívit některý ze slavných obchodních domů, jejichž střešní terasy fungují jako utajené a hlavně neplacené rozhledny.

Začít můžete třeba v legendárním obchodním domě Printemps, jehož založení se datuje do roku 1868. Eskalátor vás vyveze do příjemné kavárny na střeše domu. Dejte si něco dobrého na zub a přitom se kochejte pohledem na Paříž z výšky s ocelovou dominantou města – věží  inženýra Eiffela.

Úžasný panoramatický výhled na město je doménou i dalšího obchodního domu – Galeries Lafayette, jenž je opravdovým pařížským skvostem i sám o sobě.

2. Procházka nic nestojí, naopak – lze jí jen získat

Procházka městem stojí za toProcházka městem stojí za to

Pravou tvář Paříže nejlépe poznáte při pěší procházce nebo při posedávání v některém z mnoha barů a kavárniček na pěších zónách. Stačí jen pozorovat a naslouchat čilému pouličnímu ruchu. Na svých toulkách určitě objevíte nejen zajímavá zákoutí, ale i skryté kulturní poklady.

Město nad Seinou poznáte přesně tak, jak jej znají a vidí jen sami Pařížané. Příjemný den pak završte výtečnou večeří v některé z mnoha restaurací s neobyčejně útulnou atmosférou.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Do pařížských parků a zahrad s piknikovým košem

Piknik pod EiffelovkouPiknik pod Eiffelovkou

Jako piknik se původně označovala vrcholná společenská událost, konaná například u příležitosti honů a dostihů. V Paříži si tuto jedinečnou zábavu můžete vychutnat i vy. Piknikový koš si snadno naplníte v některém z mnoha supermarketů.

Zkuste to například ve Franprix, který mimo jiné nabízí zboží značky „Leader Price“, což je jedna z nejlevnějších značek vůbec. Některé obchody Franprix mají otevřeno dokonce i v neděli, a to až do desáté hodiny večerní.

Piknik uspořádejte u kanálu Svatého Martina, pod Eiffelovou věží nebo v některém z mnoha bezplatně přístupných parků. Do svých plánů zařaďte i anglický park Montsouris na jihu Paříže, ve kterém nechybí tradiční kolotoč, nostalgické houpačky či oblíbené loutkové divadlo. Toto místo vyhledávají především studenti a rodiny s dětmi. Také místní zahradní restaurace hostila řadu významných osobností, včetně Sartra či Stalina.

4. Historie města pod jednou střechou v kouzelné čtvrti Marais

Muzeum dějin PařížeMuzeum dějin Paříže

Otevřít brány Muzea dějin Paříže (Musée Carnavalet) je jako vstoupit do historického románu a vydat se na cestu bohatými dějinami od vzniku města po současnost. Každá místnost muzea je věnována nějaké přelomové historické události. Návštěvníkům se tak naskytne unikátní pohled na historické milníky města.

Muzeum se usadilo ve třetím obvodu v historické městské čtvrti Marais na pravém, severním břehu řeky Seiny. V téhle kouzelné pařížské čtvrti narazíte na nespočet kaváren i obchůdků, mezi nimiž nemůže chybět ani kultovní concept store MERCI, kde na třech podlažích objevíte všechny trendy a novinky, které aktuálně hýbou Paříží.

Zisk z prodeje jde na dobročinné účely, takže si něco malého kupte, i když jste se tentokrát rozhodli spíše neutrácet.

5. Tajemství Paříže ukrytá pod pomníky porostlými břečťanem 

Tajemné pařížské hřbitovyTajemné pařížské hřbitovy

Pařížský ruch sice neutichá ani v průběhu noci, přesto zatoužíte-li po tichém a klidném místě, na chvíli se zastavte na některém z historických pařížských hřbitovů. Tou největší klasikou a skutečnou pařížskou zajímavostí je hřbitov Père-Lachaise, kde důstojné místo věčného odpočinku našly desítky významných osobností ze všech možných oborů.

Na nejnavštěvovanějším hřbitově světa je pohřben například skladatel vážné hudby a klavírní virtuos Chopin, dramatik Molière, básník Apollinaire, šansoniérka Piaf a celá řada dalších. V kanceláři v jihozápadním rohu hřbitova můžete požádat o mapu, která upozorňuje na zajímavé náhrobky a dokonce přináší návod, jak se u vybraných hrobů chovat.

Jeden z opravdu legendárních náhrobků připomíná irského dramatika Oscara Wilda. Náhrobek byl pravidelně obsypáván otisky ženských rtů, až reálně hrozilo, že bude nezvratně poškozen. Dnes je proto pokryt ochrannou vrstvou plexiskla.

Minimálně stejnou pozornost budí také hrob amerického zpěváka Jima Morrisona, jehož fanoušci se na tomto místě s oblibou oddávali milostným hrátkám a užívali drogy.

6. Fotoalbum plné vzpomínek má nevyčíslitelnou hodnotu

Vytvořte si album plné vzpomínekVytvořte si album plné vzpomínek

I když jste ty nejzajímavější památky v Paříži zatím ještě neviděli na vlastní oči, určitě je dobře znáte z fotografií v časopisech, knihách, průvodcích… Zkuste jejich vnější krásu tentokrát zachytit i vy! Pařížské monumenty bývají nejčastěji fotografovány zvenčí, z veřejně přístupných míst. 

Čtení na podobné téma13 nejzajímavějších staveb v Paříži: od středověku až po současnostPřečíst

Kolem všech památek můžete hodiny kroužit, fotit je ze všech možných úhlů a téměř nic vás to nebude stát. V albu by vám rozhodně neměla chybět fotografie katedrály Notre Dame, radniční budovy v centru Paříže – Hôtel de Ville, baziliky Sacré Cœur aj. Nejkrásnější snímky Eiffelovy věže pak pořídíte například ze zahrad Trocadéro s obrovskou fontánou.

7. Na pařížské trhy za poznáním kultury i místních

Pařížský trhPařížský trh

Pařížské trhy byly od nepaměti místem, na kterém se směňovalo zboží za zboží, setkávali se lidé a vyměňovali si své myšlenky, nápady, postřehy a zkušenosti. Dlouhá a bohatá historie trhů, kterých je dnes v Paříži okolo devadesáti, sahá až do pátého století.

Závěr týdne patří již tradičně oblíbeným nedělním trhům. Neděle je totiž ideálním dnem pro nákup kvalitního masa, ryb, sýrů, čerstvého ovoce a zeleniny na celý týden i pro krátké popovídání s místními prodavači.

Na nákup něčeho dobrého na zub se sice pár eur v kapse vždycky hodí, ale místní prodejci vám rádi nabídnou své produkty k bezplatnému ochutnání.

Nedělní odpoledne pak můžete trávit třeba jízdou na kolečkových bruslích. Milovníkům tohoto sportu je o víkendu dokonce vyhrazena část nábřeží Seiny.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 48 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bezplatne-aktivity-v-parizi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024