Nejzajímavější památky v Paříži: od středověku po současnost

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 38233x

Historikové a milovníci památek si přijdou v Paříži na své.Od prvopočátků a vzniku Paříže až po současnou moderní dobu.

Vyberte si z našich 24 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Každý může vybrat místa jiná, někdo upřednostňuje muzea, jiný kostely a někdo zase atmosféru pařížských kaváren. Těchto deset míst byste měli ale rozhodně vidět, ať už jsou vaše zájmy jakékoli.

Památky na středověk

Středověká Paříž se rozkládala na ostrově Cité na Seině. Dnes jde o samotný střed Paříže. Památky zde jsou atraktivní už jen tím, že zde na vás opravdu dýchne středověk.

Katedrála Notre-Dame

Tam, kde stál před dvěma tisíci lety římský chrám, byla ve 12. století postavena ohromující gotická katedrála, která byla svědkem mnoha významných historických událostí.

Svatá kaple Sainte Chapelle

Gotická kaple sloužila ve středověku jako kostel a k přechovávání vzácných relikvií. Jde o nejstarší dochovanou část středověkého královského hradu. Dnes součástí tzv. Justičního paláce.

Památky na Ludvíka XIV. a XV.

Ludvík XIV. – „Král Slunce“, Ludvík XV. a XVI. – poslední francouzští králové před vypuknutím Velké francouzské revoluce po sobě zanechali mnoho úchvatných staveb.

Invalidovna – Hotel des Invalides

Gigantický stavební komplex vybudovaný Ludvíkem XIV. pro invalidy z řad válečných veteránů. Dnes muzeum vojenství a pod zlatou kopulí se nalézá hrob největšího francouzského vojevůdce – Napoleona I.

Panthéon

Místo posledního odpočinku mnoha pařížských osobností, např. Émila Zoly. Původně ho zbudoval Ludvík XV. jako svatyni sv. Jenofévě – patronce Paříže.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Památky na Napoleona

Velká osa Paříže spojuje Louvre s moderní částí La Défense. Na ní si můžete prohlédnout dvě Napoleonovy stavby – Arc de triomphe de Carrousel u Louvru a velký Vítězný oblouk.

Vítězný oblouk

50 metrů vysoká stavba, postavená podle antického vzoru stojí na historické ose města. Byla zadána Napoleonem na počest bitvy u Slavkova. Je to výchozí bod pro vojenské přehlídky 14. července. Nahoře je vyhlídková plošina. U oblouku se sbíhá 12 tříd na obřím kruhovém objezdu. Návštěvu můžete spojit s procházkou po Champs-Elysées.

Památky přelomu 19. a 20. století

Belle Epoque – jedno z nejslavnějších období v historii Paříže.

Eiffelova věž

324 metrů vysoká věž je symbolem Paříže, nejznámější pařížskou dominantou. Postavil ji Gustave Eiffel u příležitosti 100. výročí francouzské revoluce a Světové výstavy roku 1889. Nahoru můžete vyjet výtahem.

Sacré Coeur

Působí jako hříčka cukrářů, byla postavena jako národní památník padlým, v roce 1919 byl tento poutní kostel zasvěcen „srdci Ježíšovu“. Nejpůsobivější je ale výhled, jenž se odtud naskýtá. Když se vydáte na Sacré Coeur v brzkých ranních hodinách, vyhnete se tisícům turistů, kteří tam denně proudí, jelikož je láká právě pověst Montmartru.

Muzea

Vynechat muzea při návštěvě Paříže prostě nelze.

Louvre

Původní pevnost z 12. století se vyvinula do nádherného renesančního paláce. Dnes je to největší muzeum umění světa.

Nejatraktivnějším exponátem je bezpochyby Mona Lisa od Leonarda da Vinciho a sbírky obrazů evropského malířství od 13. do 19. století. Prohlédnout si také můžete skleněnou pyramidu čínského architekta, kterou se vstupuje do muzea.

Musée d'Orsay

Bývalé nádraží přestavěné roku 1986 obsahuje sbírky umění 18. a 19. století, především impresionistů a průkopníků moderny (Vincenta van Gogha, Paul Cézanna, Paul Gauguina a dalších).

Centre Georges Pompidou

Najdete zde sbírky umění 20. stol. v interdisciplinárním pojetí – grafika, architektura, design, nová média. Je to tzv. obrácená stavba s technickým vedením zvenčí v různobarevných trubkách. Otevřena byla v roce 1977.

Podrobnosti o jednotlivých místech najdete v samostatných sekcích.

Která z památek Paříže je pro vás absolutní TOP?

Celkem hlasovalo 936 čtenářů.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 24 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nejzajimavejsi-pamatky-v-parizi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FranciePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021