13 nejzajímavějších staveb v Paříži: od středověku až po současnost

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 81274x

Historikové a milovníci památek a architektury vůbec si přijdou v Paříži na své. Skvosty tu vznikají od položení základů Paříže až po současnou moderní dobu.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Tolstoj ve své knize Vojna a mír napsal, že člověk, který nezná Paříž, je divoch. Dovolte nám proto ukázat vám to nejkrásnější z celé Paříže a poznat to nej, co může francouzská metropole návštěvníkům nabídnout. 

Někdo miluje muzea a umění obecně a představa ideálně stráveného dne je pro něj procházení chodbami obsypanými uměleckými díly. Jiní zase rádi obdivují zdobení a velikost církevních staveb a doslova se těší, až budou ve městě objevovat různé kostely, katedrály a chrámy. A někdo zase rád bloudí uličkami cestou od jedné ikony města ke druhé. 

Pro všechny objevitele tady máme stručný přehled toho nejznámějšího a nejzajímavějšího, co může Paříž nabídnout.

Kopule a věžičky zdobící panorama města

St. SulpiceSt. Sulpice

1. Notre Dame

Nejslavnější katedrála Notre Dame na světě se nachází v samém srdci Paříže, na ostrově Cité. Hned jak bude dokončena rekonstrukce po zničujícím požáru z roku 2019, doporučujeme návštěvu interiérů i vyhlídku ze severní věže.

2. Sacré Coeur

Slavný kopec šlehačky na pařížském kopci žádný návštěvník nesmí vynechat. Blouděním malebnými uličkami Montmartru se dostane až ke schodům před bazilikou. Odsud je také nádherný výhled na skoro celou Paříž.

3. St. Sulpice

Ač na to možná kostel nevypadá, je jen o něco menší než katedrála Notre Dame, je tudíž druhým největším chrámem ve městě. Luxusní okolí přitahuje nejen fanoušky knih Dana Browna, ale zejména movité a slavné, na náměstí u kostela má byt například francouzská herečka Catherine Deneuve.

4. St. Chapelle

Jediná skoro perfektně zachovalá vzpomínka na staré královské sídlo je kaple, která byla vybudována, aby sloužila jako relikviář. Dodnes vás v horní kapli ohromí úžasná obrovská vitrážová patnáctimetrová okna.

5. Panthéon

Výjimečný světský chrám najdete v Latinské čtvrti, jen kousek od Lucemburských zahrad. Krom uložených ostatků mnoha francouzských velikánů zde stojí za návštěvu především kopule, ze které se vám na město naskytne neznámý, a přesto velmi zajímavý výhled.

Muzea známá i neznámá

Světoznámý LouvreSvětoznámý Louvre

6. Louvre

Při svých toulkách metropolí nelze nevynechat snad nejslavnější muzeum světa. Ohromí vás úžasná díla malířství a sochařství, ale i samotné prostory a zdobené galerie. Doporučujeme muzeum navštívit buď hned ráno, nebo až k večeru.

7. Orsay

Dílo světové výstavy z roku 1900, nádražní budova, dnes slouží zcela jinému účelu. Jsou zde vystavena snad nejkrásnější díla impresionismu a jiných moderních uměleckých směrů.

8. Centre Georges Pompidou

Toto multikulturní a společenské centrum v době svého vzniku vzbudilo velký rozruch a vlnu nevole mezi obyvateli Paříže, jak už to obecně s netradičními stavbami v Paříži bývá. Nicméně budova lidem přirostla k srdci a nyní je jedním z nejnavštěvovanějších míst – na své si zde přijdou milovníci moderního umění, vědy a techniky, ale i knihomolové.

+ Umělecká a netradiční…

V Paříži se nachází přibližně 200 muzejních prostor - ať už velkých národních a městských muzeí, nebo soukromých galerijních sbírek. Za návštěvu rozhodně stojí například Muzeum padělků, Muzeum stok a kanalizace, Muzeum panenek nebo lehce děsivé Muzeum klinické patologie.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Ikony města

Opera GarnierOpera Garnier

9. Eiffelova věž

Železná dáma je snad nejslavnější dominantou metropole a rozhodně nejnavštěvovanější památkou v zemi. Návštěvníky čekají tři patra, 719 schodů, několik výtahů, dvě restaurace a meteorologická stanice. Zajímavostí je, že ve třetím patře smí být zároveň nejvýše 400 návštěvníků.

10. Vítězný oblouk

Nejslavnější Napoleonova stavba je jedním ze symbolů města. Tento padesátimetrový oblouk byl vybudován na historické ose centra města Paříže a dodnes je symbolem francouzské národní hrdosti a vojenské síly. 

11. Sorbonna

Původní teologická kolej pro šestnáct studentů je dnes nejslavnější a nejprestižnější francouzskou vzdělávací institucí, na které studuje přes třicet tisíc studentů. Areál univerzity je bohužel veřejnosti nepřístupný, jednou ročně se ale otevře veřejnosti nádvoří s kaplí, ve které je pohřben kardinál Richelieu.

12. Invalidovna

Megalomanství a marnotratnost Ludvíka XIV. se krom obrovského zámeckého komplexu ve Versailles projevilo i v centru metropole. Dodnes je zde, i když v malé míře, vojenská nemocnice a hospic. Většinu návštěvníků ale přitahuje rozsáhlé vojenské muzeum a hrobka Napoleona, jenž je uložen pod zlatou kopulí.

13. Opera Garnier

Oslnivá budova pařížské opery vyrostla uprostřed luxusních širokých bulvárů v polovině 19. století. Návštěvníky lákají impozantní exteriéry a velmi honosné interiéry, převážně z mramoru, červeného saténu a zlata. Slavná je také legenda o Fantomovi opery.

Moderní Paříž

Čtvrť La DéfenseČtvrť La Défense

Ne každý je milovníkem středověkých staveb, umění nebo kostelů. Naštěstí Paříž nabídne každému něco, a tak za zmínku určitě stojí i modernější čtvrti a zajímavosti metropole.

Za návštěvu stojí slavná moderní čtvrť La Défense, Francouzi neoblíbený mrakodrap Montparnasse, Nadace Louis Vuitton v Bouloňském lesíku nebo nová justiční budova v 17. obvodu.

Která z památek Paříže je pro vás absolutní TOP?

Celkem hlasovalo 2296 čtenářů.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nejzajimavejsi-pamatky-v-parizi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024