Eiffelova věž: praktické informace – jak se dostat nahoru, ušetřit čas a co všechno uvidíte

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 141481x

Národní symbol, který Paříž získala na konci 19. století dodnes zůstává nejnavštěvovanější dominantou.

Vyberte si z našich 48 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Eiffelova věž není nejnavštěvovanější památkou Paříže? Na žebříčku návštěvnosti je dokonce až čtvrtá! Předběhla ji katedrála Notre Dame, bazilika Sacré Coeur i muzeum Louvre. 

Kdo nebyl na Eiffelově věži jako by snad ani nebyl v Paříži. Slavná pařížská dominanta přivítala první rok svého otevření dva miliony návštěvníků, dnes ji každoročně navštíví více než třikrát tolik lidí, na které čeká nezapomenutelná vyhlídka z jejích tří pater. Chcete vědět, jak se dostat nahoru, jak můžete ušetřit drahocenný čas a co všechno tu na vás čeká?

Vyhlídka ze slavné věže je v každé denní době odlišná: jinak na vás Paříž bude působit brzy ráno, když se sotva začne probouzet, jinak při západu slunce a jinak v době, kdy bude železná dáma nasvícena a každou celou hodinu začne blikat světlem tisíců žárovek. Je tedy jen na vás, jakou dobu k návštěvě slavné dominanty zvolíte.

Eiffelova věž bývá otevřena každý den a její otevírací doba se v závislosti na sezóně mírně mění. Ve vysoké sezóně, tj. v období od 15. června do 1. září, bývá otevřena od 9 hodin ráno do půlnoci (poslední výtah na vrchol ve 23:00), po zbytek roku pak zpravidla od 9:30 do 23:00 (poslední výtah na vrchol ve 22:30 a poslední možnost výstupu po schodech již v 18:00).

Výtahem nebo po schodech?

Na výtahy se čekají dlouhé frontyNa výtahy se čekají dlouhé fronty

Nahoru se můžete dostat dvěma způsoby: pohodlnější variantou (ovšem s delší čekací dobou) je výjezd výtahem, pro fyzicky zdatné se nabízí levnější a většinou také rychlejší výstup po schodech. Po schodech se dostanete pouze do prvních dvou pater, do třetího pak jezdí jen výtahy.

Při výstupu do prvního patra se připravte na 345 schodů, vystoupáte-li až do druhého, budete muset zdolat ještě dalších 359 schodů. Nutno ovšem podotknout, že výhled mezi kovovými konstrukcemi při výstupu (nebo sestupu) po schodech má také něco do sebe a i pro ty, kteří jedou výtahem, může být zajímavým zážitkem sejití alespoň z jednoho patra po schodech dolů.

Čtení na podobné témaEiffelova věž: vstupné – ceník, kde koupit vstupenky a jak se vyhnout frontámPřečíst

Pro způsob výstupu se budete muset rozhodnout ještě předtím, než se postavíte do fronty – jednotlivé fronty jsou totiž rozděleny podle toho, zda se stojí na vstupenky na výjezd výtahem či na výstup po schodech. Výtahy jezdí většinou uvnitř východního, západního a severního pilíře, po schodech se můžete dostat jižním pilířem. Leckdy však nejsou otevřeny všechny pilíře, případně může být jejich rozdělení odlišné, proto vždy zkontrolujte, zda stojíte ve správné frontě.

Na co si dát pozor

Eiffelova věž vás nadchne v PařížiEiffelova věž vás nadchne v Paříži

U vstupu se připravte na bezpečnostní kontroly – budete-li s sebou mít například kapesní nůž, nůžky, kovový pilník nebo skleněnou lahev, velmi pravděpodobně o ně přijdete.

Může se vám přihodit, že Eiffelova věž bude v době vaší návštěvy uzavřena. Leckdy se například stane, že její zaměstnanci celý den stávkují, častěji pak bývá uzavřeno poslední patro kvůli silnému větru.

O podobných uzavírkách se zpravidla nemáte možnost dozvědět předem a překvapí vás až na místě. Nenavštívíte-li věž zrovna v parném létě, myslete na to, že nahoře výrazně fouká, vhod vám tedy určitě přijde větrovka, čepice nebo mikina navíc.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Jak ušetřit čas?

Velkou část času uvidíte Eiffelovku zespoda - při čekání...Velkou část času uvidíte Eiffelovku zespoda - při čekání...

Eiffelova věž je přední pařížskou památkou, připravte se tedy na dlouhé čekání ve frontě: zejména v sezóně můžete čekáním strávit i několik hodin. Jakmile vystojíte frontu na zakoupení vstupenek, nemáte ještě zcela vyhráno, protože v jednotlivých patrech poté ještě budete stát další fronty na výtahy.

Frontě na koupi vstupenek však můžete předejít tehdy, pokud si vstupenky předem koupíte prostřednictvím online rezervačního systému. Vstupenky se kupují na konkrétní den i hodinu, na kterou se k věži musíte dostavit, přičemž se toleruje maximálně půlhodinové zpoždění. Chcete-li zvolit tuto možnost, je třeba vstupenky rezervovat se značným předstihem, protože je jich k dispozici pouze omezený počet. Může se vám tak snadno stát, že na termín, který budete v Paříži, již budou vyprodány.

Druhou možností, jak ušetřit čas, je rezervovat si stůl v jedné ze dvou restaurací na Eiffelově věži – máte-li rezervaci, budete mít zajištěn přednostní vstup k výtahům.

První patro: Ponořte se do historie slavné věže

Eiffelova věž, skleněná podlaha prvního patraEiffelova věž, skleněná podlaha prvního patra

Eiffelova věž disponuje třemi plošinami. První patro ve výšce 57 metrů nad zemí prošlo nedávno rozsáhlou přestavbou, mezi jejíž novinky patří především velmi populární prosklená podlaha a interaktivní výstavy o historii věže.

Čtení na podobné témaEiffelova věž: Jak začal příběh ocelové dámy? Vše o historii slavné věžePřečíst

Toto patro sice nabízí nejméně působivý výhled, nicméně je nejprostornější, proto má do značné míry charakter muzea.

Najdete zde také obchody se suvenýry i možnosti občerstvení, včetně jedné ze dvou místních restaurací s názvem 58 Tour Eiffel.

Druhé patro: Vyhlášená restaurace a nejkrásnější vyhlídka

Panoramatický výhled z Eiffelovy věžePanoramatický výhled z Eiffelovy věže

Vyhlídka ve druhém patře ve výšce 115 metrů nad zemí se považuje za nejlepší – jste totiž dostatečně vysoko, ale zároveň v takové úrovni, že dokážete vnímat jednotlivé detaily města pod sebou. Navíc tu máte k dispozici dalekohledy a panoramatické mapy, které vám pomohou snadněji se zorientovat.

Najdete tu opět občerstvení, suvenýry a také proslulou restauraci Le Jules Verne, která patří mezi nejlepší v Paříži a byla oceněna hvězdičkou Michelin.

Třetí patro: Eiffel z vosku a šampaňské na závěr

Eiffel s Edisonem v bytě na vrcholku EiffelovkyEiffel s Edisonem v bytě na vrcholku Eiffelovky

Plošina třetího patra se nachází v úctyhodné výšce 275 metrů nad zemí a jak již bylo řečeno výše, dostanete se na ni pouze výtahem. Třetí patro pojme najednou 400 návštěvníků, připravte se proto na čekání na výtah.

Najdete tady rekonstrukci kanceláře Gustava Eiffela s voskovými figurínami samotného tvůrce věže a jeho dcery Claire, které vítají amerického vynálezce Thomase Edisona. Prohlédnout si můžete mimo jiné i původní fonograf, který Edison Eiffelovi věnoval.

Nad to ve třetím patře naleznete bar, kde si můžete dát skleničku skvěle vychlazeného šampaňského a zakončit tak svůj výstup na železnou dámu triumfálním přípitkem.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 48 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/eiffelova-vez/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024