Blíží se den, který oslavuje ženy. A významným ženám konečně vzdá hold i newyorský Central Park

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 3. 2019 • Přečteno 1870x

MDŽ nemusí být jen o rudých karafiátech a bonboniérách. Může oslavovat ženy, které změnily běh dějin. Dvěma ženám tak bude poprvé v historii věnován monument ve slavném Central Parku

Vyberte si z našich 9 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Kdyby se vám podařilo obejít celý New York, narazili byste celkem na 150 soch. Ty, které zobrazují ženy, byste však hravě spočítali na prstech jedné ruky. Je jich totiž jen pět. A v Central Parku navíc nestojí ani jedna.

Simón Bolívar, Kryštof Kolumbus, Robert Burns, William Shakespeare… Co mají tito legendární muži kromě úspěchu a nehynoucí slávy společného? Všem byly postaveny sochy v newyorském Central Parku. A pokud se ptáte, kolik je tam soch zobrazujících ženy, odpověď zní nula! Náprava by však měla přijít v srpnu 2020. Konečně se vrací významné ženy tam, kam patří, na piedestal, chce se předpovědět…  

Mezinárodní den žen se slaví 8. března na počest newyorských švadlen. Tak kam jinam směřovat oslavu tohoto svátku než právě do New Yorku, kde se už dlouhá léta řeší otázka nedostatku soch věnovaným ženám.

Prvního monumentu v Central Parku se tak ženy dočkají až v srpnu 2020. Na památku všem kolemjdoucím tu budou zvěčněny dvě bojovnice za ženská práva: Elizabeth Cady Stanton a Susan B. Anthony. Autorkou vítězného návrhu je Meredith Bergmann.

Rok 2020 však rozhodně nebyl vybrán náhodou. Právě na tento rok totiž připadá výročí 200 let od přijetí všeobecného volebního práva žen ve Spojených státech. Do kampaně s názvem She Built NYC, která podporuje zvyšování počtu soch v ulicích New Yorku, se horlivě zapojila i místostarostka města Alicia Glen.    

První socha, již tato iniciativa plánuje umístit v brooklynském Prospect Parku, bude věčnou připomínkou historicky první Afroameričanky v Kongresu USA a aktivistky hnutí za občanská práva – Shirley Chisholm. Jde o jasné poselství inspirující dívky a ženy k tomu, aby se nebály mít velkolepé a odvážné sny.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/blizi-se-den-ktery-oslavuje-zeny.-a-vyznamnym-zenam-konecne-vzda-hold-i-newyorsky-central-park/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024