Bon anniversaire! Pompidouovo centrum v Paříži slaví kulaté narozeniny. Uhodnete, kolik mu je?

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 2. 2017 • Přečteno 3474x

Pompidouovo centrum slaví 40. narozeniny! I po těch letech ale působí dojmem věčné rozestavěnosti. Ta má však podle architektů zdůrazňovat ideu neustálé tvorby a neukončenosti umění…

16 zájezdů na téma: Umění – PařížZobrazit zájezdy

Víte, že...

Také výtvory českých umělců se ocitly v této dobré společnosti. V depozitářích centra jsou uložena například díla Josefa Sudka, Františka Kupky či Toyen.

Pompidouovo centrum, nebo, chcete-li, Centre Pompidou, je proslulý svatostánek moderního a současného umění, v němž nechybí ani knihovna a prostor pro nejrůznější vzdělávací a kulturní aktivity. Proslulá „budova s obnaženými vnitřnostmi“ vyrostla v Paříži v 70. letech minulého století. Za jejím vybudováním stojí tehdejší francouzský prezident Georges Pompidou. Vstupní branou centra projde denně na 25 tisíc návštěvníků.  

V konkurenci sedmi stovek architektů nejlépe obstál návrh dua Richard Rogers a Renzo Piano. Spíše než tradiční kulturní budovu ale jejich stavba připomínala továrnu, která se před návštěvníky neostýchá obnažit své útroby. Vnější plášť stavby nikdy nepočítal s omítnutím, ba naopak hrdě odhalil vodovodní potrubí, vzduchotechniku, výtahy, masivní ocelové vzpěry aj.

Centrum zapustilo své kořeny v historické čtvrti Paříže na Plateau Beaubourg. Dokončeno bylo v roce 1977 a své vůbec první návštěvníky přivítalo poslední lednový den téhož roku. Od samého počátku objekt vzbuzoval velké emoce a kontroverze. Lidé v něm viděli hromadu šrotu i zapomenuté lešení.

Velkolepé oslavy 40. narozenin budou stylově probíhat ve 40 francouzských městech, od Grenoblu až po Lille. Součástí programu jsou speciální výstavy, koncerty, večerní akce, divadelní a taneční představení atd. V samotném Pompidouově centru se návštěvníkům představí první komplexní retrospektiva díla slavného amerického abstraktního malíře Cye Twomblyho. Exponáty na tuto ojedinělou výstavu budou zapůjčeny z veřejných i soukromých sbírek po celém světě.

Další zbrusu nové výstavy prezentují tvorbu amerického fotografa Walkera Evense, britského malíře a výtvarníka Davida Hockneyho či jednoho z nejvýznamnějších poválečných francouzských umělců, Césara. Více informací a kompletní program najdete přímo na stránkách Pompidouova centra.   

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Zájezdy za Uměním do Francie (Paříž)

Francie (Paříž)

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Paříže na téma: Umění

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bon-anniversaire-pompidouovo-centrum-v-parizi-slavi-kulate-narozeniny-uhodnete-kolik-mu-je/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024