Centrum George Pompidoua: futuristické sídlo moderního umění

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 15492x

Kulturní centrum, jehož součástí je i druhé největší muzeum moderního umění na světě.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Na projektu kulturního centra se podílel také český architekt Jan Kaplický?

Futuristická stavba Centre Georges Pompidou byla postavena v letech 1971–1977. Celým názvem Centre National d’Art et de Culture Georges Pompidou (Národní středisko umění a kultury G. Pompidoua) naznačuje, co v sobě skrývá – vynikající sbírku moderního umění.

Atypický vzhled

Vzhledem připomíná obrácenou stavbu, má totiž technické vedení v různobarevných trubkách zvenku. Tento umělecký komplex dvou architektů, Renza Piana a Richarda Rogerse, se stal průkopníkem moderní architektury v Paříži a měl vnést ducha avantgardy do historického jádra.

Veškeré trubky a zařízení, které jsou postaveny z vnější strany Centra George Pompidoua, jsou krásně barevně rozlišeny. Modrá barva tu zde označuje klimatizaci, zelená vodu, červená eskalátory a výtahy a nakonec žlutá značí elektrorozvody.

Tato stavba se po dokončení stala předmětem sporů. Nebylo to ale hned po vybudování, jelikož si veřejnost myslela, že se stále jedná o jakési lešení, a proto na stávající budovu nic nenamítala. Později ovšem, jak se lidé dozvěděli, že se jedná o finální verzi budovy a nic se nebude na obří futuristické stavbě měnit, celý projekt zdvihl obrovskou vlnu nevole.

Stavba však nakonec byla oficiálně uznána, a to z toho důvodu, že do interiéru bylo umístěno 2. největší muzeum moderního umění na světě, hned po Metropolitním muzeu v New Yorku.

Co můžete vidět uvnitř?

Budova se vyznačuje interdisciplinaritou a spojuje v sobě grafiku, architekturu, nová média a design, uvnitř naleznete surrealismus, kubismus i pop art. V prvním patře se nachází Veřejná informační knihovna a také kina a zábavní zařízení. Nachází se tu dokonce i dětské dílny, které podporují smyslové i umělecké cítění u dětí od 6 do 12 let.

Pořádají se zde jak filmové festivaly, tak menší konference a semináře, přednášky i diskuze. Pokud chcete získat celkový přehled o umění 20. století, rozhodně zamiřte do pátého patra této „trubkové“ budovy.

V šestém patře lze zhlédnout dočasné výstavy světových umělců. Z budovy se můžete pokochat nádherným výhledem na Paříž a posedět v restauraci Georges.

Přes 4. patro, kde se nachází oddělení se současným uměním, můžete vstoupit do již zmiňovaného muzea moderního umění (MNAM), které rozhodně stojí za to vidět! Je zde totiž uloženo přes 45 tisíc děl vytvořených od počátku 20. století po současnost. Můžete tu obdivovat nejlepší exponáty z dílny Picassa, Kandinského, Rouaulta, Chagalla, Matisse a mnoha dalších špičkových představitelů moderního umění.

v roce 1997 tu proběhly rozsáhlé renovace, které zvětšily výstavní prostory až o 50 %.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Čeho si všímat v okolí?

Vedle Georges Pompidou se nachází pestrobarevná kašna se šestnácti figurkami, které se pohybují podle baletu Igora Stravinského. Nenechte si ujít mechanické fontány s kostlivci, draky a dalšími fantaskními výtvory. U kašny se dnes často schází mladí lidé.

Hned vedle budovy Centra George Pompidoua se nachází ateliér rumunsko-francouzského sochaře Constantina Brancusiho. Vypadá to jako nevzhledná krabice, ale ukrývá v sobě opravdové klenoty. Jsou zde totiž vystaveny umělcovy skice, bronzové plastiky, kamenné a mramorové sochy, jeho postel a garderoba, stejně jako nářadí a makety. Jedním slovem nádhera!

Celé náměstí tu opravdu žije. Můžete tu natrefit nejen na alternativní umělce a muzikanty, ale je tu snad největší koncentrace živých soch, také se tu scházejí ochotnická divadla a bývají tu všelijaká vystoupení. Pokud nenavštívíte samotnou budovu George Pompidoua, v okolí se rozhodně nudit nebudete!

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/centrum-george-pompidoua/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024