Budva: cestovatelská jednička mezi letovisky Černé Hory sází na historii, čisté pláže a noční život

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 8. 2020 • Přečteno 18416x

Proč starobylé město na březích moře miluje i mladá generace? Pláže a bohatý noční život jsou jednou z odpovědí. A co ještě pro vás Budva má?

Vyberte si z našich zájezdů do Černé HoryZobrazit zájezdy

Černohorská Budva, kdysi malé a poklidné pobřežní městečko, je dnes jedním z nejvyhledávanějších turistických letovisek Černé Hory, které se jako jedno z mála pyšní nádhernými písečnými plážemi, středomořskou promenádou, ale i bohatým nočním životem, díky kterému si vysloužilo přezdívku černohorské Miami. Čím ještě vás Budva potěší? Čtěte! 

Město s bohatou historií

Kamenné uličkyKamenné uličky

Malebné městečko Budva nalezneme na jednom z nejkrásnějších míst jadranského pobřeží, v prostředí mezi bujnou vegetací, mořem a dlouhými písčitými plážemi, podél nichž se nacházejí moderní hotely. Protipólem moderního letoviska je jeho starobylá část, která se nachází za vysokými hradbami.

Dnes nejoblíbenější turistické letovisko Černé Hory bylo založeno již ve 4. století, díky čemuž se řadí mezi jedno z nejstarších měst. Než se však stalo součástí Černé Hory, patřilo k Itálii, Turecku, Francii i Rakousku, přičemž každý z těchto států zanechal na současném vzhledu města svou stopu.

Budva se tak může pyšnit bohatou historií, díky které se dnes řadí mezi jedno z nejbohatších archeologických nalezišť v Evropě. Během 20. století zde bylo objeveno více než 2 500 cenných předmětů pocházejících z řeckého a římského období.

Starobylá Budva, nejmalebnější část města

CitadelaCitadela

Starobylá, ale zato malebná část Budvy se nachází na malém výběžku obklopeném masivními hradbami, jež obepínají celý poloostrov a svírají soubor nádherných historických budov a spleť úzkých křivolakých uliček a náměstí, které vás osloví svou jedinečnou atmosférou.

Zajímavostí tady naleznete víc než dost. Kouzelný nádech místu dodávají dvě brány, pocházející z 15. století, Mořská a Pevninská. K návštěvě vybízí i několik kostelů a klášterů. Jedním z nich je kostel sv. Jana Křtitele, pocházející z 8. či 9. století, jenž byl za dob benátské a rakouské okupace často přestavován a stal se symbolem Budvy.

Naleznete v něm fascinující obrazy a knihovnu. Nejzajímavější stavbou je Citadela, která vznikla na pozůstatcích původního středověkého kostela. Její současná podoba pochází z počátku 19. století, kdy se zde nacházela pekárna. Další zajímavý kostel je kostel sv. Sávy, kostel Panny Marie, založený benediktýny v roce 840, a kostel Svaté Trojice s řeckými malbami.

Pokud vás zajímá historie, pak neváhejte navštívit místní archeologické muzeum, které je jedním z nejrozsáhlejších muzeí Černé Hory. Naleznete zde kamenné náhrobky, sloupové hlavice, sbírku helénistických šperků, olejů i numismatických předmětů.

Čtení: Zájezdy do Černé Hory – srovnání a doporučení

Místní pláže oceněné Modrou vlajkou

Budva má nádherné plážeBudva má nádherné pláže

Kromě historických památek a zajímavostí je Budva proslulá především pro své krásné písčité pláže, přičemž některé z nich se pyšní prestižním oceněním Modré vlajky. Není divu, budvanská riviéra se rozprostírá na 40 kilometrů dlouhém pobřeží a místní pláže jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na celém balkánském pobřeží.

Mezi ty nejkrásnější patří pláž Blue Beach, S&I Beach Life či Escallera. Za největší chloubu Budvy je však považovaná Slovanská pláž, která se táhne širokým obloukem v délce 1 600 m od městského budvanského přístavu a její povrch tvoří příjemné oblázky.

Další oblíbenou pláží je pláž Mogren, je zajímavá tím, že k ní vede cesta vytesaná ve skále. Své jméno dostala od italského mořeplavce Mogriniho, který se tu zachránil při ztroskotání. Její návštěva je nezapomenutelný a romantický zážitek.

Na pláž Mogren dále přirozeně navazuje ze západní strany pláž Jaz, zčásti oblázková a zčásti písečná, která je jednou ze tří největších černohorských pláží. Nejvíce je využívána hlavně hosty ze zdejšího velkého kempu.

Ráj pro milovníky nočního života

Užijte si světové DJ´sUžijte si světové DJ´s

Budva je ideálním místem i pro mladé lidi, kteří kromě kultury, moře a relaxace hledají skvělou zábavu, plážové párty, koncerty a bohatý noční život.

Především během letních měsíců Budva nabízí atraktivní noční zábavu, která láká nejznámější hudební jména a světoznámé DJ.

V Černé Hoře vědí, jak se bavit, navíc v porovnání s jinými destinacemi za zlomkovou cenu, a to je důvod, proč oblíbenost Černé Hory neustále roste.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Černá Hora

Sólo pro Černou Horu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Černé Hory

Zájezdy do Černé Hory

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budva/Doporučujeme z Černé Hory

Nejnovější z Černé HoryZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024