Mauzoleum Petra Petroviće Njegoša: hrobka proslulého básníka a filozofa

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 2. 2020 • Přečteno 4759x

Mauzoleum je vyrobeno z kamene a vchod zdobí dvě plamenové sochy.

Vyberte si z našich zájezdů do Černé HoryZobrazit zájezdy

Největší a nejdůležitější památkou národního parku Lovćen je honosné mauzoleum proslulého básníka a filozofa Petra Petroviće Njegoša, který je považován za nejuznávanějšího černohorského vládce. 

Dechberoucí výhled až k italskému pobřeží

Z místa jsou krásné výhledy do širokého okolíZ místa jsou krásné výhledy do širokého okolí

Přesně 461 schodů vede na vrchol druhé nejvyšší hory pohoří s názvem Jezerski vrh, který se nachází v nadmořské výšce 1657 metrů nad mořem, kde bylo v roce 1974 slavnostně otevřeno mauzoleum věnované Petru Petrovići Njegošovi, což z něj v té době činilo nejvýše položené mauzoleum na světě.

Rozhodně byste si návštěvu tohoto místa neměli nechat ujít. Dostat se až na vrchol vás sice bude stát trošku námahy, odměnou vám však bude jedinečný panoramatický výhled až k italskému pobřeží. Původně se jednalo o hodinovou věž, kterou zde nechal Petr Petrović Njegoš ještě za svého života postavit. Věž však utrpěla vážné škody v roce 1916, kdy byla země okupována rakousko-uherskými silami. 

Mauzoleum postavené na přání černohorského lidu

Bylo postaveno na přání liduBylo postaveno na přání lidu

Njegoš si podle černohorské tradice přál být pohřben v národním parku Lovćen, nicméně ne na jednom z jeho nejvyšších vrcholů. Byl totiž přesvědčen, že Černá Hora bude mít ještě významnější osobnost, než byl on sám, která si zaslouží odpočívat na vrcholu druhé nejvyšší hory.

Válečné události Černé Hory do jejího osvobození od Turků v roce 1878, jakož i další překážky způsobily, že ostatky Petra Petroviće Njegoša po jeho smrti nebyly pohřbeny na místě, které si on sám vybral. 

Čtení: Zájezdy do Černé Hory - srovnání a doporučení

Dílo architekta Ivana Meštroviće

Stavba byla slavnostně otevřena roku 1974Stavba byla slavnostně otevřena roku 1974

Nápad postavit mauzoleum na místě zničené hodinové věže se poprvé objevil v roce 1924, z důvodu nedostatku finančních prostředků však z původních plánů nakonec sešlo a vláda rozhodla o postavení nové hodinové věže. Projekt mauzolea se znovu objevil v roce 1951, tedy ke stému výročí Njegošova úmrtí.

Vláda Černé Hory oslovila architekta Ivana Meštroviće, který již v minulosti na projektu mauzolea pracoval, a ten spolu se svým přítelem, architektem Haroldem Bilinicem, pokračoval v práci na projektu. Přípravné práce probíhaly až do roku 1970 a mauzoleum bylo oficiálně slavnostně otevřeno po čtyřech letech v roce 1974.

Mauzoleum Petra Petroviće Njegoša

K mauzoleu se dostanete autemK mauzoleu se dostanete autem

Mauzoleum je vyrobeno z kamene a vchod zdobí dvě plamenové sochy. Uvnitř se nachází Njegošova skultura a hrobka s jeho ostatky. Sarkofág zdobí vyobrazení dvouhlavého orla a kříže, symboly světské a náboženské moci vládce. Dominatou interiéru mauzolea je 3,75 metrů vysoká socha Petra Petroviće Njegoša, nad kterým se tyčí jako symbol svobody orel s rozevřenými křídly, národní symbol Černé Hory. Sochu vytvořil podle Meštrovićova návrhu sochař Andrija Krstulović.

Mauzoleum je pro návštěvníky otevřeno pouze od dubna do listopadu. Na vrchol hory a do mauzolea se dostanete turistickým autobusem nebo autem.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Černá Hora

Sólo pro Černou Horu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Černé Hory

Zájezdy do Černé Hory

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mauzoleum-petra-petrovica-njegosa/Doporučujeme z Černé Hory

Nejnovější z Černé HoryZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024