Skadar: největší balkánské jezero, ráj pro ornitology i gurmány

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 6. 2019 • Přečteno 19605x

Skadarské jezero leží na hranicích Albánie a jedné ze zemí bývalé Jugoslávie, Černé Hory.

Vyberte si z našich zájezdů do Černé HoryZobrazit zájezdy

Při putování Balkánem není možné vynechat malou, značně hornatou, ale o to více malebnou Černou Horu. Poté, co si v roce 1991 černohorský parlament schválil deklaraci o „ekologickém státu“ s důrazem na ochranu přírody, umocnil tak tlak na ještě větší ochranu přírody v již vzniklých národních parcích. Jedním z nich je národní park, který vznikl již v roce 1983 a který ochraňuje unikátní krajinu kolem největšího jezera Balkánu – Skadaru.

Jezero jako geografický unikát

Skadarské jezero leží na hranicích Albánie a jedné ze zemí bývalé Jugoslávie, Černé Hory. Jedna třetina celkové vodní plochy jezera leží v Albánii, dvě třetiny pak přináleží Černé Hoře. Okolní hory jsou vápencové, a tudíž je jezero krasového původu. Na délku má asi 50 kilometrů, na šířku pak kilometrů přibližně 10.

Původně prý jezero bylo mořským zálivem, dnes je ale spojeno s nedalekým mořem krátkou řekou Bojanou. Krajina kolem jezera je jedinou nížinou, kterou v této hornaté zemi naleznete. Tato jedinečná nížinná poloha a vápencové podloží tak dává jezeru unikátní vlastnosti. Společně s jeho hloubkou, která je místy maximálně 12 metrů, se jedná o vodní plochu s velice teplou vodou.

V letních měsících zde totiž teplota vzduchu dosahuje i 40 stupňů. Jezero si drží i další unikát! Je současně totiž největší evropskou kryptodepresí. Dno je v nejhlubší části až 60 metrů pod úrovní mořské hladiny.

Jezero jako ráj fauny a flory

V jezeře se daří leknínůmV jezeře se daří leknínům

V důsledku jediněčné geografické polohy jezera není divu, že v tomto zapomenutém, tichém hraničním místě na Balkáně je největší ptačí rezervace v Evropě. Hnízdí tu až 270 druhů ptáků. Své jediné evropské hnízdiště tu mají dokonce i pelikáni. Hojná hejna zastanou pak kormoráni a volavky. Přezimuje zde údajně na 300 000 ptáků.

Ovšem ani podvodní říše se zde nenechá zahanbit. Žije tu na 45 druhů ryb, které se sem dostávají řekami, které jezero napájejí, z nichž největší je Morača, řeka hloubící si po své cestě do jezera i unikátní stejnojmenný kaňon. Největší rybí hejna pak zastává sladkovodní úhoř, okoun, pstruh, ale hlavně skadarský kapr, vyhlášený gurmánský endemit.

Břehy jezera, obzvláště v letních měsících, obroste velké množství bujné vegetace, především leknínů a rákosů.

Čtení: Zájezdy do Černé Hory - srovnání a doporučení

Jezero jako gurmánský ráj

Národní park se nachází jen kousek od černohorského pobřeží. Po překonání pobřežního pohoří Rumija se sem z Budvy, vyhlášeného turistického centra, dostanete za hodinu. Městečko Virpazar, které je správním centrem pro Skadarské jezero, je tak turistickým místem, odkud můžete vyrazit za poznáváním jezera.

A to nejen na organizovanou plavbu po jezeře, ale i za gurmánským poznáváním darů Skadaru. Vyhlášenou pochoutkou, kterou zde určitě musíte ochutnat, je endemit, skadarský kapr neboli srbsky či crnogorsky krap. Maso z této ryby nemá téměř žádné procento tuku a rozhodně z něho neucítíte zápach bahna.

Ve virpazarských restauracích ale rozhodně nezůstanete jen u kapra. Nabídnou vám výbornou rybí polévku, vyhlášený černohorský pršut nebo horaly vyráběný sýr. Jídelní paleta je téměř vždy obohacena o zeleninu zrající pod silným balkánským sluncem. Samozřejmostí je ke všemu připíjet vyhlášené černohorské víno odrůdy Vranac či pálenku z hroznového vína rakiju.

Jezero jako historické místo

Okolí jezera má bohatou historiiOkolí jezera má bohatou historii

Hornaté území Černé Hory většinou neulehčovalo život svým hrdým obyvatelům. Začnete-li se však zajímat o historii tohoto malého evropského státu, zjistíte, že je spojena s bojem za nezávislost a se jmény několika velice vzdělaných vladyků a představitelů srbské pravoslavné církve.

I krajina kolem jezera je plná historie. Několik ostrůvků, které v jezeře najdete, tuto historii připomíná. Ať už je to ostrov, na kterém bývalo vězení, nebo pravoslavné kostelíky.

Jak se k jezeru dostanete?

Dalo by se říci, že k jezeru se dostanete velice jednoduše. Jezero leží na silniční i železniční spojnici mezi hlavním městem země Podgoricou a malebným černohorským pobřežím. Dokonce přes jezero vede násep, po němž je vedena silnice i železniční koleje. Navštívíte-li Černou Horu, neměli byste si nechat ujít návštěvu tohoto evropského přírodního unikátu.

Okouzlí vás příroda, přenesete se do klidných míst a k tomu si i pochutnáte na gurmánských výtvorech zdejších lidí.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Černá Hora

Sólo pro Černou Horu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Černé Hory

Zájezdy do Černé Hory

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skadar/Doporučujeme z Černé Hory

Nejnovější z Černé HoryZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024