Jeskyně Lipa Cave: První a stále jediná jeskyně v Černé Hoře, kam se smíte podívat. A je na co!

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2021 • Přečteno 5358x

Černá Hora se může pyšnit mnoha přírodními úkazy. Jeskyně Lipa Cave je ale jedním z nejhezčích vizuálních zážitků, jaké si ze země můžete odvézt.

Vyberte si z našich zájezdů do Černé HoryZobrazit zájezdy

Jeskyně Lipa Cave je jedním z nejstarších a největších jeskynních systémů v Černé Hoře. V průběhu milionů let tu kreativní příroda vytvořila hravé a jedinečné formy jeskynních zdobení, která ve vás zanechávají nezapomenutelný dojem. Rozhodně tak Lipa Cave patří mezi hlavní atrakce, které byste si při návštěvě Černé Hory neměli nechat ujít.

Krása, kterou obdivovali i králové

Její krásu obdivovali už i královéJejí krásu obdivovali už i králové

Krásu jeskynního systému Lipa Cave obdivovali již králové Nikola I. a Petar II. Petrović-Njegoš, kteří hráli velmi důležitou roli v černohorské historii. Následovali je i známí objevitelé a průkopníci, kteří sem přicházeli v průběhu 19. století, aby o kráse a existenci jeskynních formací vytvořili písemné dokumenty.

Tyto průzkumy pokračovaly i ve 20. a 21. století. Veřejnosti byla jeskyně otevřena v roce 2015. Přestože se na území Cetinje nachází více než 1 000 speleologických objektů, jeskyně je první a doposud jedinou jeskyní v Černé Hoře, která je přístupná i pro skupinové návštěvy.

Jedinečnost jeskyně

Jeskyně je dlouhá 2,5 kmJeskyně je dlouhá 2,5 km

Je až neuvěřitelné, co dokázala příroda vytvořit z „pouhé“ kapající vody. Jeskyně je dlouhá 2,5 km a je plná osvětlených chodeb, tunelů a komor naplněných stalaktity, stalagmity a divokými přírodními sloupy, přičemž rozdíl ve výšce mezi nejvyšším a nejnižším bodem v jeskynním systému je více než 300 metrů.

Autentičnost Lipa Cave spočívá v pravé divočině, která dělá z její návštěvy nezapomenutelný zážitek plný dobrodružství. Pyšnit se může nejen originalitou, ale i historickou hodnotou. Součástí jeskyně je i podzemní řeka, která začíná v blízkosti obce Lipa a táhne se až do hor nacházejících se u Jaderského moře.

Čtení: Zájezdy do Černé Hory - srovnání a doporučení

Kde se Lipa Cave nachází?

Nezapomeňte na mikinu či bunduNezapomeňte na mikinu či bundu

Jeskyně najdete v obci Lipa, která leží pouhých 5 km od Cetinje, 33 km od Budvy a 35 km od Podgorice. Pokud se sem rozhodnete vyrazit, nezapomeňte si přibalit i lehkou mikinu nebo bundu, neboť teploty se tu celoročně pohybují jen v rozmezí od 8 do 12 stupňů.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Černá Hora

Sólo pro Černou Horu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Černé Hory

Zájezdy do Černé Hory

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jeskyne-lipa-cave/Doporučujeme z Černé Hory

Nejnovější z Černé HoryPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024