Sveti Stefan: oáza klidu, luxusu a odpočinku slavných osobností

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 2. 2020 • Přečteno 7456x

Kdysi dávno rybářská vesnička byla na přelomu 50. a 60. let 20. století přebudována na přepychové letovisko ideální pro elitní turisty toužící po jedinečnosti.

Vyberte si z našich zájezdů do Černé HoryZobrazit zájezdy

Objevte kouzlo malé vesničky s názvem Sveti Stefan, která leží na mysu spojeném s pevninou jen úzkou písečnou lavicí. Kdo by to byl býval řekl, že se z malé rybářské vesničky ležící na východním pobřeží Jadranu jednou stane nejluxusnější a nejzajímavější hotelové letovisko nejen černohorské oblasti, ale i celého Jadranu. 

Nejzajímavější hotelové letovisko ležící na východním pobřeží Jadranu

Rybářská vesnička byla přebudována na luxusní letoviskoRybářská vesnička byla přebudována na luxusní letovisko

Historie skalnatého poloostrůvku, spojeného s pevninou jen úzkou písečnou šíjí, sahá až do 15. století, kdy zde vznikla malá rybářská osada pojmenovaná podle kostelíku svatého Štěpána. Nutno podotknout, že až do roku 1954 na ostrově žilo pouhých 150 obyvatel, kteří se asi hodně divili tomu, co z něj později vzniklo.

Kdysi dávno rybářská vesnička byla na přelomu 50. a 60. let 20. století přebudována na přepychové letovisko ideální pro elitní turisty toužící po jedinečnosti. Z někdejších kamenných rybářských domků vznikly samostatné luxusní apartmány, které svým hostům poskytují naprosté soukromí a vysoký komfort.

Některé z nich mají vlastní bazén či vlastní přístup k moři. Domky jsou mezi sebou vzájemně propojené uličkami s malými luxusními obchůdky, průchody a schodišti. Sveti Stefan je díky chráněné poloze porostlý množstvím květin a zeleně, která doplňuje zahrádky, dvory a terasy zachované u původně rybářských stavení.

Oáza klidu a odpočinku slavných osobností

Odpočívaly zde známé osobnostiOdpočívaly zde známé osobnosti

Již od svého počátku si letovisko oblíbila celá řada sportovních legend, politiků i filmových hvězd. Svou poklidnou dovolenou zde strávili například herci Sofia Loren, Carlo Bruni, Kirk Douglas, Doris Day, Geraldine Chaplin, Sidney Poatie, Richard Vidmark, Sylvester Stallone, Jeremy Irons. Stejně tak jako anglická princezna Margaret a italský král Umberto II., slavní literáti Andre Marlow a Alberto Moravia, ale také sovětský astronaut Jurij Gagarin, slavný šachový Mistr Robert Fisher či krásná supermodelka Claudia Shiffer.

Válka v Jugoslávii v devadesátých letech se neblaze podepsala i zde, a to jak na vzhledu, tak i na prestiži hotelu. Domy byly poškozeny a lidé do Černé Hory ze strachu z války přestali jezdit, což mělo za následek, že ostrov Sveti Stefan pomalu upadal v zapomnění a chátral až do roku 2007, kdy si jej pronajala společnost Aman Resorts, která vlastní luxusní letoviska po celém světě.

Čtení: Zájezdy do Černé Hory – srovnání a doporučení

Ostrov s několika NEJ

Letovisko se opět rozrůstáLetovisko se opět rozrůstá

Od té doby se nejluxusnější hotelové letovisko opět nezadržitelně rozrůstá a je obsazováno především náročnými turisty, kteří si potrpí na luxus a výjimečnost.

Ptáte se, čím je letovisko Sveti Stefan tak jedinečné? Pravděpodobně nikde jinde na světě nenajdete na skalnatém poloostrově tak krásně zachovalou opevněnou středověkou osadu obklopenou nádhernými temně modrými vodami Jaderského moře, která by fungovala jako jeden velký hotelový komplex.

Křivolaké úzké uličky a nepravidelná schodiště, spojující jednotlivé stavby, podtrhují romantickou atmosféru tohoto mořem obklopeného místa, díky čemuž je považováno za jedinečné místo nejen v Černé Hoře, ale i v celém Středomoří.

Jeho fotogenický smíšek kamenných vil z 15. století s výhledem na dokonalou růžovopísčitou pláž a lákavé tyrkysové vody je považován za nejfotogeničtější pohled Jadranu. Není divu, že již v roce 1972 získal resort Sveti Stefan odměnu takzvané Zlaté jablko a byl prohlášen za nejexkluzivnější letovisko světa. 

Přístup pouze pro hotelové hosty

Do hotelového městečka mají přístup pouze ubytovaní hostéDo hotelového městečka mají přístup pouze ubytovaní hosté

Pokud byste chtěli vyrazit do hotelového městečka pouze na podívanou, musíme vás zklamat. Do hotelového městečka mají přístup pouze hoteloví hosté, případně návštěvníci hotelové restaurace. Sveti Stefan však není jen starobylé město ležící na poloostrově.

Jeho novější část se postupně rozrůstá i na pevnině, kde naleznete mnoho dalších hotelů, penzionů a soukromých ubytovacích zařízení. Písečná šíje spojující poloostrov s pevninou se rozvětvuje do dvou překrásných pláží, jejichž povrch tvoří hrubý pestrobarevný písek s převahou cihlovočervených odstínů. Další pláže pak naleznete na obou stranách novější části městečka.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Černá Hora

Sólo pro Černou Horu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Černé Hory

Zájezdy do Černé Hory

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sveti-stefan/Doporučujeme z Černé Hory

Nejnovější z Černé HoryZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024