Kotor: jedno z nejstarších a zároveň i nejlépe zachovalých měst v Černé Hoře

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 2. 2020 • Přečteno 17955x

Kotor je takovým živým muzeem. Najdete zde mnoho klikatých uliček a rozpadajících se kostelů inspirovaných benátskou architekturou.

Vyberte si z našich zájezdů do KotoruZobrazit zájezdy

Černá Hora v sobě ukrývá mnohá překvapení. Jedním z nich je i město Kotor, černohorská perla ležící na pobřeží Jaderského moře, která se pyšní titulem nejkouzelnějšího a nejzachovalejšího středověkého města Černé Hory. Naleznete jej v malebné poloze na samotném konci zálivu Boky Kotorské ležící na úpatí horského masivu Lovcen.

Boka Kotorská

Boka KotorskáBoka Kotorská

V jihozápadní části Černé Hory, obklopena vysokými vápencovými horami a vyplněna modří průzračných jadranských vod, se rozprostírá Boka Kotorská, jedno z nejkrásnějších míst Evropy. Jedná se o jednu z nejdelších a nejhlubších zátok v Jaderském moři. Tento hluboký záliv proniká 29 km do vnitrozemí a může svým vzhledem připomínat norský fjord.

Nejzachovalejší středověké město Černé Hory

Nejzachovalejší město Černé HoryNejzachovalejší město Černé Hory

Město Kotor je jedním z nejstarších a zároveň i nejlépe zachovalých měst v Černé Hoře. A to především díky své poloze v nedohledných vodách zálivu Boka Kotorská. Jen díky ní Kotor odolal středověkým nájezdům i novodobým balkánským občanským válkám. Přestože se město Kotor nemůže pochlubit žádnými písečnými plážemi v okolí, okouzlí vás jeho zajímavý reliéf a historické památky.

Čtení: Zájezdy do Černé Hory – srovnání a doporučení

Co stojí za to vidět

Kostel Panny MarieKostel Panny Marie

Starobylé město Kotor je takovým živým muzeem. Najdete zde mnoho klikatých uliček, rozpadajících se kostelů inspirovaných benátskou architekturou, paláce bohatých námořníků i romantických kaváren. Dominantou města jsou masivní, 5 km dlouhé a 20 metrů vysoké hradby, jež obepínají trojúhelníkový prostor městského jádra a spojují jej s pevností sv. Jana na strmém kopci nad městem.

Díky nim, ale především kvůli nejlépe zachované středověké architektuře v celé jihovýchodní Evropě, bylo město Kotor v roce 1979 zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. V srdci Kotoru vás jako první zaujme spleť úzkých uliček s kamennými domy a nepravidelných náměstí s překrásnými kostely a paláci v románském, gotickém, renesančním i barokním slohu.

Mezi nejvíce vyhledávané sakrální stavby patří katedrála svatého Tripun, kostel sv. Lukáše, románský kostel Panny Marie či románsko-gotický kostel sv. Michala, který byl postaven na zříceninách benediktinského kláštera. Malby v něm pocházejí již ze 14. století a najdete zde i vzácné fresky. Za návštěvu určitě stojí i gotický palác Drago, palác Byzantinci, palác Grgurin s Mořským muzeem, Severní a Jižní brána, obytné domy ze 14. až 17. století či Hodinová věž.

Uličky s kuriózními názvy

Kamenné uličkyKamenné uličky

Vyhlášený je i kotorský humor, a tak není divu, že některé uličky nesou docela kuriózní názvy. Příkladem je nejmenší kotorská ulice, která nese název Pusti me proć, což v překladu znamená Nech mě projít, neboť je tak úzká, že jí dvě osoby vedle sebe ani neprojdou.

A ani názvy náměstí nezůstávají pozadu, a tak zde naleznete Trg od brašna neboli náměstí Mouky, Pjaca od mlijeka (náměstí Mléka), Pjaca od kina (náměstí Kina) nebo Trg od salate (náměstí Salátu) a mnohá další.

Vydejte se až na kopec svatého Ivana

Výhled na městoVýhled na město

V horní části kopce svatého Ivana stojí pevnost, která nabízí úchvatný výhled na město a krásné horské masivy lemující okolní krajinu. Pokud patříte mezi milovníky adrenalinu, neváhejte a vydejte se na 1200 m dlouhý výšlap vzhůru po drolících se schodech městského opevnění.

A to i přesto, že jsou schůdné už jen některé části původních hradeb, a především v letních měsících je výlet značně namáhavý, a tak sem moc turistů nemíří. Výstup však za námahu stojí. Odměnou vám bude nádherný výhled na město Kotor i záliv.

Ochutnejte místní speciality

Raštan, druh kapustyRaštan, druh kapusty

Rozhodně doporučujeme ochutnat i místní speciality. Tu pravou chuť Kotoru spíše než v restauracích objevíte v některém z místních obchůdků a na tržištích mezi zdmi Starého Města. Tady můžete ochutnat doma vypěstované a vyrobené dobroty, jako je domácí pršut, uzený sýr s vlašskými ořechy a pistáciemi či Skorup, druh mazlavého sýra z kyselého mléka.

Oblíbeným místním jídlem je raštan, jižní druh kapusty zapečený s uzeným skopovým nebo jehněčím masem. Za ochutnání stojí i některé z domácích kvalitních vín. Nejznámější je odrůda Vranac, známá je tím, že se vyrábí jako suché víno s blahodárnými účinky na lidské zdraví. Pro svůj vysoký obsah tříslovin a jiných látek je vyhledávané nejen v Černé Hoře, ale v celé Evropě. Pokud dáváte přednost vínu bílému, pak doporučujeme odrůdu Krstač.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Černá Hora (Kotor)

Objevte pohádkový Kotor

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kotoru

Zájezdy do Kotoru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kotor/Doporučujeme z Černé Hory

Nejnovější z Černé HoryZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024