Národní park Lovćen: představuje symbol svobody černohorského národa

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 2. 2020 • Přečteno 4981x

Největší a nejdůležitější památkou vrcholu národního parku Lovćen je honosné mauzoleum proslulého básníka a filozofa Petra Petroviće Njegoša.

Vyberte si z našich zájezdů do Černé HoryZobrazit zájezdy

Černá Hora, stát ležící v jihovýchodní Evropě na pobřeží Jadranu, je tak trochu neprávem opomíjenou destinací, což je ale velká škoda, neboť se jedná o zemi s dechberoucí přírodou a úžasnými památkami mapujícími její pohnutou historii.

Národní park Lovćen, který dal jméno Černé Hoře

Národní park je typický pro svůj členitý reliéfNárodní park je typický pro svůj členitý reliéf

Černá Hora se může pochlubit hned pěti nádhernými národními parky. Pravděpodobně nejznámější a nejzajímavější z nich je národní park Lovćen, který je typický svým členitým reliéfem, jenž je důkazem ledovcové a krasové činnosti. Říká se, že právě díky němu dostala Černá Hora své jméno. Po dešti totiž místní skály získávají černou barvu.

Tu pravou Černou Horu naleznete v národním parku Lovćen

Národní park představuje pro Černohorce symbol svobodyNárodní park představuje pro Černohorce symbol svobody

Národní park Lovćen, který představuje symbol svobody černohorského národa, zaujímá v srdcích obyvatel Černé Hory zvláštní místo, a tak zde mnoho z nich tráví jak zimní, tak i letní dovolené. Díky své poloze na hranici dvou klimatických zón, moře a hor, se Lovćen nachází mezi dvěma zcela odlišnými přírodními celky, moře a pevniny, a je tedy pod vlivem obou podnebí. 

Čtení: Zájezdy do Černé Hory – srovnání a doporučení

Proč stojí za to navštívit národní park Lovćen

Jezerski vrhJezerski vrh

Lovćen byl vyhlášen národním parkem v roce 1952. Jedná se o skalní masiv tyčící se nad městem Kotor, nazývaný také jako černohorský Olymp. Nachází se zde dva impozantní vrcholy, Štirovnik 1749 m a Jezerski vrh 1657 m. Přestože svou rozlohou není národní park Lovćen příliš významný, historické a přírodní hodnoty mu to zcela jistě vynahradí. Naleznete zde krasové útvary a vysokohorské pastviny, na nichž se vyskytuje unikátní flóra i fauna.

Horské svahy jsou skalnaté, s četnými trhlinami, jímek a hlubokých depresí dává jeho scenérie specifický vzhled. Z pohoří se vám naskytne nádherný výhled jak na moře, tak i na Skadarské jezero a severní černohorská pohoří. Národní park Lovćen, založený v roce 1952, kromě úžasné přírody oplývá historickým, kulturním a architektonickým dědictvím. V oblasti naleznete mnoho příkladů lidové výstavby, jako jsou staré domy, vesnice, salaše či letní osady pastevců dobytka, které jsou typické pro tuto oblast Černé Hory.

Resort Ivanova Korita

Ivanova KoritaIvanova Korita

Jednou z nejkrásnějších částí národního parku Lovćen je resort Ivanova Korita, který se nachází na východním svahu hory Jezerski vrh, v údolí pokrytém lesy a loukami.

Je to známá rekreační oblast, která je otevřena i v zimním období. Hory jsou protkány sítí pěších stezek a cyklotras vhodných pro horská kola. Nachází se zde i sjezdovka s vlekem. Pokud sem vyrazíte na výlet, připravte se na to, že zdejší teplota může být až o deset stupňů nižší než na pobřeží.

Mauzoleum Petra Petroviće Njegoša

Mauzoleum Petra Petroviće NjegošaMauzoleum Petra Petroviće Njegoša

Největší a nejdůležitější památkou vrcholu národního parku Lovćen je honosné mauzoleum proslulého básníka a filozofa Petra Petroviće Njegoša, který je považován za nejuznávanějšího černohorského vládce. Nápad postavit mauzoleum na vrcholu hory Jezerski vrh se poprvé objevil v roce 1924.

Čtení na podobné témaMauzoleum Petra Petroviće Njegoša: hrobka proslulého básníka a filozofaPřečíst

Z důvodu nedostatku finančních prostředků však z původních plánů nakonec sešlo a vláda rozhodla o postavení hodinové věže. Projekt mauzolea se znovu objevil v roce 1951, tedy ke stému výročí Njegošova úmrtí. Vláda Černé Hory oslovila architekta Ivana Meštroviće, který již v minulosti na projektu mauzolea pracoval, a v roce 1974 bylo mauzoleum oficiálně slavnostně otevřeno.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Černá Hora

Sólo pro Černou Horu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Černé Hory

Zájezdy do Černé Hory

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. září



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-park-lovcen/



Doporučujeme z Černé Hory

Nejnovější z Černé Hory



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024