Carské Selo: carská vesnice, kde najdete Jantarovou komnatu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22687x

Do komplexu patří Kateřinský park, Kateřinský palác, Alexandrovský park a Alexandrovský palác.

Carské Selo, v překladu carská vesnice je bývalá letní rezidence carů, která se nachází ve městě Puškin nedaleko od Petrohradu. V současné době se jedná o rozsáhlý komplex, obsahující několik paláců a parků z 18. a 19. století. K této změně došlo v roce 1918, kdy byl celý areál znárodněn.

Do komplexu patří Kateřinský park, Kateřinský palác, Alexandrovský park a Alexandrovský palác. Nejvýznamnější památkou celého areálu je Jantarová komnata nacházející se v Kateřinském paláci.

Kateřinský park

Tento rozsáhlý park se nachází na ploše 107 hektarů. Vznikl spojením Starého sadu z počátku 18. století a o cca 50 let mladšího malebného anglického parku, které jsou odděleny Velkým potokem. Park je nazván podle jedné z nejslavnějších careven Kateřiny I.

Kateřinský palác

Palác s oficiálním názvem Velký Kateřinský palác byl postaven na počátku 18. století. Je ve stylu ruského baroka vyzdoben nádhernými fasádami a v okolí je velké množství soch. Kromě již zmíněné jantarové komnaty může palác nabídnout velmi krásný vchod do vnitřního nádvoří ze západní strany.

Dále je možné z boční strany obdivovat budovu lycea a další křídla. V okolí paláce se potom nachází například pavilon Hrot nebo několik budov Admirality. Převládající barva všech budou je bílá, jedná se klasické příklady typické ruské architektury.

Alexandrovský park

Rozkládá se na 188 hektarech a tvoří ho Nový sad z poloviny 18. století a o něco mladší krajinný park se třemi potoky. Do parku byla navezena hlína, aby vytvořila dojem zvlněné krajiny. Západní částí parku protéká řeka Kuzminka s malou přehradou.

Alexandrovský palác

Ten byl vybudován na konci 18. století pro knížete Alexandra Pavloviče, budoucího cara Alexandra I. Palác je koncipován jako protáhlá dvoupodlažní budova se dvěma křídly po stranách. V severní části jsou dvě řady sloupů připomínající sloupy Korintské.

V nejbližším okolí se nachází též dětský domek, postavený pro děti cara Mikuláše I., nebo Čínská vesnice, která obsahuje 12 malých domečků postavených v čínském stylu. Dále pak je možné v areálu obdivovat Bílou věž nebo Válečný palác, který byl postaven roku 2014 jako připomínka stoletého výročí od začátku první světové války.

V současné době se v tomto paláci nachází malé muzeum, které připomíná ruskou účast ve zmíněné válce.

Praktické informace (2016)

Areál se nachází ve městě Puškin, což je samostatné město nedaleko od Petrohradu. Je možné se sem dostat pouze autobusem nebo maršrutkou, což je speciální forma autobusové dopravy, která nemá pravidelný jízdní řád. Otvírací doba se liší u jednotlivých pavilonů, většina z nich je ale otevřena od 10 do 18 hodin s tím, že se vstupenky prodávají do 17 hodin.

Záleží také na ročním období, v zimě je více zavíracích dnů, v létě je zavřeno pouze v úterý. Cena vstupenek se také liší  podle ročního období a podle památky, kterou chcete navštívit. Vstupné do parků a do menších paláců se pohybuje od 120 do 200 rublů, vstup do Kateřinského paláce je cca 400 rublů, na léto 2016 se ale plánuje zvýšení na cca 580 rublů.

Další nabídky muzea

Muzeum Carské Selo nabízí v každém okamžiku mnoho krátkodobých výstav, programů pro děti, komentované prohlídky v různých jazycích a samozřejmě pořádání různých kulturních akcí, hlavně koncertů a přednášek o ruské historii. V areálu probíhá i rekonstrukce některých budov, která ale jako všechny opravy v Rusku trvá poměrně dlouhou dobu.

Samozřejmostí je příjemná, i když poněkud dražší kavárna nebo hotel, kde je možné přespat a odpočinout si od denního shonu. To se ale týká hlavně občanů Ruské federace, neboť cizinci nemohou využívat služeb jiných ubytovacích zařízení než těch, které mají uvedené v imigrační kartě.

Po parcích je možné projet se v kočáře taženém koňmi, nebo na gondole popř. elektromobilem. Místo je také velmi oblíbeným cílem svatebčanů, zejména kvůli nádherným scenériím na fotografiích.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/carske-selo/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024