Jantarová komnata: jeden z největších pokladů nacházející se na území Ruské federace

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23200x

Jak název napovídá, jedná se o místnost, ve které se nachází mnoho ručně dělaných výrobků z jantaru.

Víte, že...

Kromě vlastního jantaru se v komnatě nachází historický nábytek nebo čínský porcelán?

Jak název napovídá, jedná se o místnost, ve které se nachází mnoho ručně dělaných výrobků z jantaru. Jantar se těží především v Baltickém moři a dosud je velmi vzácným materiálem. Nachází se v Kateřinském paláci v obci Carskoje selo nedaleko Petrohradu.

Vzhledem k ceně jantaru i k historickým skutečnostem je tato místnost jedním z největších pokladů nacházejícím se na území Ruské federace. Je známá po celém světě právě kvůli svému původu a díky své nevyčíslitelné hodnotě. Většina návštěvníků Petrohradu tuto významnou památku navštíví.

Existuje skutečná jantarová komnata?

Je všeobecně známo, že tato památka nevýslovné hodnoty byla v průběhu Druhé světové války odcizena a nikdy se nenašla. Existuje mnoho tezí o tom, kde je poklad ukrytý, ale je to spíše téma pro hledače než pro historiky a skutečné umělce.

Jantarovou komnatu však můžete navštívit. Jedná se sice o repliku, ale mimořádně kvalitně vyrobenou, takže běžného návštěvníka ohromí stejně, jako kdyby byla skutečná. Kromě toho se podařilo zajistit aspoň některé části nábytku, které v opravdové komnatě byly, takže celkový dojem je bombastický.

Kde komnatu najdeme?

Komnata se nachází ve městě Puškin jižně od Petrohradu. Není možné se tam dostat metrem, jezdí tam ale od některých stanic metra (Moskovskaja, Zvjozdnaja nebo Kupčino) často příměstské autobusy. Kromě toho je možné využít tzv. marschrutky, což je speciální mikrobus, který nemá pevně daný jízdní řád a jezdí na základě požadavku cestujících.

Ve městě Puškin je orientace poměrně jednoduchá, neboť se zde nachází muzeum mimořádného významu nazvané „Carskoje selo“, jež je v podstatě jediným místem, které je turisty navštěvováno.

Muzeum Carskoje selo

Turisty neznající dobře poměry v Rusku překvapí, že v tak malém městě jako je Puškin naleznou tak grandiózní muzeum. Tento komplex z roku 1710 obsahuje několik paláců a obrovský park. V muzeu jsou uloženy různé sbírky a je možné navštívit mnoho, většinou krátkodobých, výstav. Kromě toho se zde jako ve všech velkých ruských muzeích konají různé koncerty a další společenské akce.

Kateřinský palác

Palác, ve kterém se nachází jantarová komnata, je nazván podle významné ruské carevny Kateřiny. Expozice tohoto paláce se věnují především historii místa, které nedávno oslavilo 300 let od svého vzniku. Je to palác s mnoha místnostmi, významné jsou např. velký sál, obrazový sál, několik jídelen a průvodci vždy upozorňují, abyste si pořádně prohlédli schodiště.

Zajímavostí je i modrá jídelna, která je vyzdobena v čínském stylu. Největším lákadlem pro turisty je ale samozřejmě právě jantarová komnata.

Praktické informace (2016)

Není možné si projít pouze jantarovou komnatu a vynechat vše ostatní v paláci. Vstupenka platí do celého Kateřinského paláce. Vstupné pro dospělého člověka činí cca 400 rublů, existuje zde ale systém slev.

Palác je otevřen od 10 do 18 hodin každý den kromě úterý. Zavřeno je i poslední pondělí v měsíci. Jedná se o ruskou národní kulturní památku, proto jsou zde přísná pravidla při prohlídce – opět se všude pohybuje mnoho bezpečnostních pracovníků a v okamžiku, kdy by se někdo chtěl dotknout některé pamětihodnosti, měl by velké problémy. Probíhají zde i kontroly při vstupu do areálu. U vstupu je i seznam věcí, které se nesmí vnášet.

Původ jantarové komnaty

Samotní Rusové nazývají komnatu jedním z divů světa. Jedná se skutečně o místnost nevýslovně krásnou. Původ této komnaty je zahalen tajemstvím, vzniklo v této souvislosti mnoho legend a mýtů. Pravděpodobně byla vytvořena mezi lety 1664 a 1714.

Jedna z teorií říká, že pochází z Berlína a do Petrohradu se dostala jako dar ruskému carovi Petru Velikému. V 17. a 18. století byl velký rozvoj těžby jantaru z Baltského moře, což bylo záležitostí hlavně Německa a Ruska. Různé dárky z jantaru patřily mezi oblíbené dary významnějších šlechticů.

Je prokázáno, že v roce 1746 komnata sloužila jako místo přijímání důležitých hostů na carském dvoře, ale v této době z důvodu opravy Zimního paláce ještě neměla pevně stanovené místo a různě se podle potřeby přesouvala. V době vlády carevny Kateřiny bylo rozhodnuto postavit novou komnatu za městem. Stavba byla dokončena roku 1770, na přípravu bylo použito 450 kg jantaru.

Současnost

První pokusy o obnovení jantarové komnaty jsou z roku 1979, ale slavností otevření proběhlo až v roce 2010 při příležitosti 300 let od postavení Kateřinského paláce. Na obnově pracovali nejlepší ruští umělci, kterým se podle mínění odborníků i laické veřejnosti podařilo vytvořit opravdový architektonický skvost s určitou mírou tajemna.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jantarova-komnata/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024