Cestující do města vodních kanálů si už selfíčko s nápisem „I Amsterdam“ nepořídí. Radnice jej odstranila

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 12. 2018 • Přečteno 4971x

Amsterodamci se už dál nechtějí prezentovat světu jako přehnaní individualisté. Mají potřebu ukázat, že jim jde především o toleranci, solidaritu a rozmanitost. Tolik na vysvětlenou, proč radnice nechala demontovat kultovní nápis „I Amsterdam“.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nápis „I Amsterdam“ měří 2 metry na výšku a 24 metrů na délku. Každé z písmen váží 250 kil. Jedné únorové noci v roce 2010 se dvě písmena jako zázrakem ztratila. A i když bylo zakázáno na nápis šplhat, písmeno D působilo na turisty doslova jako magnet.    

Stejně jako kanály, coffeeshopy, čtvrť červených luceren a všudepřítomná kola k Amsterdamu neodmyslitelně patří také legendární nápis „I Amsterdam“. Nebo spíš patřil. Po dlouhých 14 letech jej totiž město nechalo z prostranství před muzeem Rijksmuseum odstranit. Ale nezoufejte. Vaše fotky mohou hashtag #iamsterdam nést klidně i dál. Stačí, když si nápis „odchytnete“ třeba na jeho vyhlídkové tour městem.

Nápis „I Amsterdam“ byl při pořizování selfie až do minulého týdne nebezpečně adiktivní. Fotky zvěčněné u červenobílého nápisu od reklamní agentury KesselsKramer se totiž skvěle vyjímaly nejen na sociálních sítích, ale i v soukromých fotoalbech.

Že si tak taky neumíte představit dostatečný důvod, proč by radnice chtěla tento obratný marketingový slogan vymazat z tváře města? Za vším stojí levicová strana GroenLinks (Zelená levice), již dlouho sžíralo přesvědčení, že nápis, který je podle jejích představitelů výrazem „přehnaného individualismu“, stojí před tak významnou stavbou, jakou je právě Rijksmuseum.

Neoficiálním důvodem pak je, že město muselo už konečně reagovat na nepřiměřeně vysokou koncentraci turistů. Podle odhadů totiž právě na tomto místě turisté denně pořídili až 6 000 selfíček. Amsterodamec Rodney Bolt z magazínu Telegraph Travel prohlásil: „Jsem rád, když vidím, jak nápis mizí. Pro mě se totiž stal symbolem duchaprázdného masového turismu, kdy si lidé raději pořídí selfíčko před muzeem Rijksmuseum, než aby se zajímali nebo se rovnou zašli podívat na díla, která se nacházejí uvnitř.“    

I když ale byl nápis v pondělí demontován, neznamená to jeho definitivní konec. Po nezbytné renovaci se při příležitosti speciálních událostí vydá na improvizovanou tour po různých místech Amsterdamu

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cestujici-do-mesta-vodnich-kanalu-si-uz-selficko-s-napisem-i-amsterdam-neporidi.-radnice-jej-odstranila/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024