Chrám Sagrada Familia se za čas stane nejvyšší církevní stavbou v Evropě! Jeho výstavba finišuje!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8579x

Stavební práce na chrámu Sagrada Familia vstoupily do poslední fáze. Sagrada familia se v roce 2026 stane nejvyšší katedrálou v Evropě!

Vyberte si z našich 14 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Víte, že…

Výstavba chrámu Sagrada Familia bude trvat déle než výstavba egyptských pyramid? Pro srovnání výstavba Cheopsovy neboli Velké pyramidy trvala 20 let.  

Stavební práce na nejvěhlasnějším díle Antonia Gaudího sice začaly už v roce 1882, ale do finální etapy vstupují až nyní, téměř 90 let po smrti geniálního katalánského architekta. K slavnému chrámu, z něhož Gaudí toužil vytvořit poslední velkou svatyni křesťanství, bude přistaveno 6 nových obrovských věží.

Nejvyšší z nich, věž Ježíše Krista, se bude tyčit do výšky přes 172 metrů a z chrámu Svaté rodiny, jak se mu česky říká, učiní nejvyšší církevní stavbu v Evropě!  

Hlavní architekt, Jordi Fauli, který v různých pozicích pracuje na stavbě již 25 let, prohlásil, že výstavba bude dokončena v roce 2026 na počest 100. výročí Gaudího smrti.

Po dokončení hlavní, 172,5 metrů vysoké, věže dedikované Ježíši Kristovi, překoná chrám Sagrada Familia dokonce i nejvyšší luteránskou katedrálu v bádensko-württemberském Ulmu, která si ještě pár let může právem užívat své zasloužené prvenství. Měří totiž 161 metrů.

Fauli současně uvedl, že dokončení některých důmyslných prvků výzdoby však může trvat i dalších 6 let. „Je těžké předvídat, ale již teď můžeme říci, že budou dokončeny v roce 2030, 2032.“ 

Byť chrám letos oslavil své již 133. narozeniny, dokončeno z něj zatím bylo jen 70 %. 

Po dokončení bude mít tento dechberoucí chrám 18 věží. Jednotlivé věže mají symbolizovat 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a Ježíše Krista. Ty, které reprezentují jednotlivé evangelisty, budou v závislosti na hierarchii světců různě vysoké, doplněné sochami zpodobňujícími jejich tradiční symboly. Hlavní a nejvyšší věž se dočká obrovského kříže.

O dokončení chrámu si nikdy nedělal iluze ani sám Gaudí. S oblibou říkával, že jeho celoživotní dílo dokončí až svatý Josef. Jordi Fauli si však dovolil Gaudímu trochu oponovat a potvrdil, že díky přílivu donací i rytmu stavebních prací jsou všechny stanovené termíny víc než reálné.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-sagrada-familia-se-stane-nejvyssi-cirkevni-stavbou-v-evrope/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024