Císařské hrobky: oblíbený cíl turistů a povinnost pro místní

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 5. 2017 • Přečteno 3520x

První hrobky dynastie Ming byly umístěny v provincii Nanjing, ale později byli císaři pochovávání blíže k hlavnímu městu, Pekingu.

Tak jako v Evropě, i v čínském impériu bývalo zvykem, že se představitelé vládnoucích dynastií pohřbívali do velkolepých hrobek. Tato tradice se váže už ke starověkému Egyptu, kde se faraóni ukládali do sarkofágů a pyramid. Čínské hrobky jsou o dost mladší než ty egyptské, ale také jsou obrovské a mají řadu obdivovatelů.

Pokud se rozhodnete navštívit některá z míst, na kterých jsou císaři pochováni, narazíte na obrovské množství čínských turistů, pro které je návštěva těchto hrobek v podstatě povinností. Tyto hrobky jsou z období dynastií Ming a Čching a jsou důležitou součástí historie. Z toho důvodu byla většina z nich v roce 2000 zařazena na seznam kulturních památek UNESCO.

Později se jejich seznam ještě rozšířil. V každém případě můžeme najít tato pohřebiště v blízkosti Pekingu – ta jsou zřejmě nejznámější. Kromě toho se velké hrobky čínských císařů nacházejí i v provinciích Liao-ning a Ťiang-su. V té největší jsou pohřbeni vládcové z dynastie Ming – ta leží u cesty z Pekingu k jednomu ze vstupních míst na Velkou čínskou zeď.

Dynastie Ming

Uvedená dynastie vládla v Číně v letech 1368–1644 a její příslušníci byli národností Číňané. Po nich převzala vládu mandžuská dynastie Čching. V době vlády Ming panovala v impériu prosperita a politická stabilita. Později ale začala velká rolnická povstání, která vedla až k pádu vlády tohoto rodu.

Vlastní hrobky - historie

Sochy u císařkých hrobekSochy u císařkých hrobek

První hrobky dynastie Ming byly postaveny v provincii Nanjing, ale později byli císaři pochovávání blíže k hlavnímu městu, Pekingu. Třináct císařů odpočívá v největším areálu hrobek asi 42 km severozápadně od Pekingu. Po postavení Zakázaného města v 15. století chtěl tehdejší císař postavit mauzoleum nedaleko nového sídla.

Již v 17. století ale vznikl problém s místem, neboť do prostoru nebylo možné ukládat další těla. Proto musel být areál rozšířen do současné podoby.

Umístění

Místo posledního odpočinku císařů bylo vybíráno velmi důkladně v souladu se starou čínskou filosofií. Ideálním místem se stalo údolí, které bylo chráněno proti zlým duchům ze severních oblastí vysokými horami. Údolí má rozlohu 40 km2 a obsahuje všechny prvky, které nedovolí temným silám dostat se k tělům císařů.

Kromě vlastních hrobek je zajímavá i padesátitunová socha mytického Dračího krále. Další mytické bytosti můžete najít prakticky na všech sloupcích a pavilonech. Ty pomáhaly duším císařů odejít z tohoto světa a zároveň je stále ochraňují.

Cestu lemuje 18 sloupů, které vás dovedou až k Dračí a Fénixově bráně. Ačkoli jsou tyto monumentální areály na seznamu UNESCO, nejsou zdaleka všechny hrobky a pavilony přístupné veřejnosti. Ale i těch několik z nich rozhodně stojí za návštěvu.

Praktické informace

Zaoling tombZaoling tomb

Dostat se k hrobkám z Pekingu není úplně jednoduché. Proto se mnoho místních podnikatelů rozhodlo pro zajišťování jednodenních výletů. Je možné je spojit s výletem na Velkou čínskou zeď, ale to je na jeden den poměrně náročné, proto se organizují i výlety pouze k hrobkám. Cena za dopravu od hotelu, anglicky mluvícího průvodce a vstupenku se pohybuje okolo 30 dolarů. 

Je samozřejmě možné využít místní autobus nebo express bus, které jezdí z některých pekingských nádraží či od stanic metra. Hrobky jsou otevřeny v závislosti na sezóně, ale v létě, kdy přijíždí nejvíce turistů, je možné je navštívit od 8.00 do 17.00. Vstupné se mění rovněž podle ročního období a pohybuje se v rozmezí 45–60 juanů. Děti a senioři po předložení pasu a doložení věku mají vstupné snížené.

Tyto informace platí pouze pro hrobky v blízkosti Pekingu, neboť na další místa, od hlavního města vzdálená, není možné zajistit jednodenní výlet. A tak, jako při cestě do dalších míst v okolí Pekingu, můžete využít služeb taxi, které nejsou v této zemi nijak předražené.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cisarske-hrobky/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024