Vesnička Cchuan-ti-sia: nádherná architektura původních obydlí a výhledy na přírodu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 6. 2017 • Přečteno 2513x

Vesnice je proslulá zejména díky téměř pětistovce velmi dobře zachovalých původní obydlí, která byla postavena ještě v období dynastií Ming a Čching.

Každý, kdo přijede do Pekingu, má zájem o prohlídku takových míst, jako Zakázané město nebo náměstí Nebeského klidu. Pokud má v hlavním městě Číny více času, obvykle navštíví některý ze vstupů na Velkou čínskou zeď. Možností pro jednodenní výlety je ale daleko více. Jedním z velkých lákadel místních cestovních kanceláří je prohlídka nádherné horské vesničky s názvem Cchuan-ti-sia.

Turistická atrakce

Raději se zde vydejte ve všední denRaději se zde vydejte ve všední den

Vesnička Cchuan-ti-sia, nebo také pchin-jinem Cuandixia, je velmi vyhledávaným cílem turistů, a to pro svoji zachovalou architekturu ještě z období dynastií Ming a Čching. Od centra Pekingu je vzdálena asi 90 kilometrů a je relativně snadno dostupná veřejnou dopravou.

Ačkoli Evropané toto místo příliš neznají, čínských turistů je zde mnoho. Proto doporučujeme návštěvu spíše ve všední den, neboť o víkendu si kvůli obrovským davům nevychutnáte nádhernou atmosféru tohoto specifického místa.

Důležité informace

Vesnice je proslulá zejména díky téměř pětistovce velmi dobře zachovalých původní obydlí, která byla postavena ještě v období dynastií Ming a Čching. Pro nás je něco jako skanzen, ve kterém dosud žijí lidé. V některých z domů můžete najít i původní plastiky a řezby z kamene či ze dřeva. Dále se zde nacházejí i velmi staré pilíře, které byly součástí vstupní brány.

Zajímavé je i architektonické rozvržení, zejména pokud si uvědomíme, jak stará obec je. Cchuan-ti-sia je jakýmsi čínským symbolem výborně zachovalého starodávného architektonického komplexu. Kromě vlastních architektonických skvostů se jedná o místo zasazené v překrásné horské krajině a je doslova rájem pro fotografy.

Na co se můžete těšit?

Původní obydlíPůvodní obydlí

Největším lákadlem této turisticky významné lokality jsou samozřejmě původní obydlí, ale místo nabízí i další historické památky. Lidé zde po staletí nejen bydleli, ale museli zde mít i podmínky k životu. Najdeme zde tedy historický mlýn, studnu i několik chrámů. Jeden z nich je zasvěcen bohu hojnosti, další pak modlitbám k bohyni za děti a třetí je buddhistický chrám Požehnání.

V posledních letech došlo v tomto regionu k obrovskému rozvoji turismu, proto se místní podnikatelé rozhodli nabízet turistům více než jen prohlídku staré vesnice. Pokud se sem tedy vydáte, pravděpodobně narazíte na lidi v historických oděvech, kteří předvádějí, jak se v minulosti pracovalo v zemědělství. Můžete zde ochutnat místní speciality a dozvědět se i něco o tom, co potřebovaly děti, aby úspěšně ukončily školní vzdělání.

V neposlední řadě je možné se pokochat úchvatnými pohledy na místní přírodu. Je to jedno z typických míst, kde turisté obdivují výšku hor i obrovskou rozlohu Číny, včetně pro nás exotických terasovitých políček. V nejbližším okolí se nachází velké množství krásných květin, větší i menší říčky a potoky, stáda ovcí a obrovské roje včel, které ale nejsou nebezpečné.

Nedaleko severovýchodním směrem se nachází pohoří Miaofeng, které je typické strmými svahy. Nejvyšší hora má 1 291 metrů na mořem a celé pohoří se může pochlubit mimořádnou přírodou, jako jsou skály, vodopády, stromy s červenými listy, jeskyněmi a v létě zcela nevídaným počtem růží.

Cesta z Pekingu

Tak jako všude v Číně, i zde je nejlepší cestovat taxíkem nebo využít služeb místní cestovní kanceláře, neboť ve veřejných dopravních prostředcích se těžko domluvíte jinak než čínsky. Cesta z Pekingu do vísky Cchuan-ti-sia je však na čínské poměry relativně jednoduchá.

Nejschůdnější je zřejmě využití přímého autobusu číslo 929, který jezdí z nádraží Pching-kuo-jüan a cesta trvá oficiálně 2 hodiny. Vzhledem k dopravní situaci k Pekingu ale není možné tuto dobu garantovat. Ze stejného nádraží jezdí i další přímá linka 326.

Praktické informace

Můžete ochutnat místní specialityMůžete ochutnat místní speciality

Je běžné, že kvůli malé vzdálenosti od Pekingu výlet do této vesnice bývá jednodenní. Ale jelikož je zde turistů čím dál tím víc a cestovní ruch se rozvíjí přímo raketovým tempem, nabízí se zde i možnosti ubytování. O restaurace a jiné typy stravovacích zařízení zde rozhodně není žádná nouze.

Vesničku můžete navštívit každý den mezi 7.00 a 18.30. Cena za vstupenku je cca 35 jüanů pro dospělého. A cca 18 jüanů pak zaplatí studenti a důchodci na základě předloženého dokladu. Děti do výšky 1,2 metru mají vstup zdarma.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vesnicka-chuandixia/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024