Den nezávislosti v New Yorku: Ohňostroj, soutěž v pojídání hotdogů a jedna velká party!

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12107x

Oslavy Dne nezávislosti v USA jsou tím nejameričtějším svátkem ze všech.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Víte, že...

Roku 1996 byl natočen typicky americký sci-fi snímek Den nezávislosti o invazi mimozemšťanů? Hlavní hvězdou filmu je Will Smith. 

Den nezávislosti je ten nejameričtější ze všech amerických svátků. Čtvrtého července probíhají v celých Spojených státech velkolepé oslavy, průvody a ohňostroje. A jedno z nejlepších míst, kde se člověk těchto oslav může zúčastnit, je bezesporu město, které nikdy nespí… New York!

Čtvrtého července si Američané připomínají přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států, tedy onen den v roce 1776, kdy se americké kolonie staly nezávislými na britském impériu. V roce 1941 byl Den nezávislosti uznán jako oficiální federální svátek, který Američané nazývají „Independence Day“ nebo prostě jen „Čtvrtý červenec“ („The Fourth of July“).

I když nezávislost Spojených států byla vyhlášena ve Philadephii, v New Yorku narazíme na její připomínky takřka na každém kroku. Věděli jste třeba, že newyorský symbol, Socha Svobody, měla být původně darována Spojeným státům k oslavě stého výročí vyhlášení nezávislosti? A že tato socha dokonce drží v ruce desky s oním posvátným datem 4. 7. 1776?

V barvách Ameriky

Rodinný piknik je tradiční formou oslavyRodinný piknik je tradiční formou oslavy

Na Den nezávislosti vypaluje v amerických vojenských základnách slavnostní salva a veškeré dekorace jsou laděny do barev americké vlajky. Američané si oslav užívají dosyta - velmi oblíbené je pořádání pikniků a barbecue a pokud budete v New Yorku, nezapomeňte si pěkně po americku zajít s pár sendviči do Central Parku, kde se na Den nezávislosti koná také řada doprovodných akcí.

Státní instituce a úřady sice mají v tento den zavřeno, ale některá muzea mají vstup zdarma nebo pořádají zajímavé akce či speciální prohlídky. Na Den nezávislosti bývají také pořádány různé festivaly, sportovní zápasy, slavnostní vlastenecké průvody a samozřejmě ohňostroje doprovázené leckdy velkolepými koncerty a zpěvem nepostradatelné americké hymny.

Když ohňostroj rozzáří New York…

Zážitkem jsou ohňostrojeZážitkem jsou ohňostroje

V New Yorku se 4. července ohňostroj koná tradičně, letos proběhne již jeho 39. ročník. Pořádá jej obchodní dům Macy´s a je vypalován nad řekou East River, i když v uplynulých letech se k nelibosti místních přesunul nad řeku Hudson River. Od minulého roku se ale ke všeobecné radosti opět vrátil na své původní místo nad Východní řekou s kulisou působivého Brooklynského mostu. A jedná se o vskutku velkolepou akci – vůbec největší ohňostroj proběhl v roce 2009, kdy bylo odpáleno neuvěřitelných 22 tun pyrotechniky!

Ohňostroj je dobře viditelný z celého Dolního Manhattanu, nejlépe z Battery parku, South Street Seaportu nebo z ulice FDR Drive, která je ten den uzavřena pro dopravu. K dalším místům s dobrým výhledem patří také Brooklyn, zejména pobřežní promenáda Brooklyn Heights.

Největším zážitkem oslav je ohňostrojNejvětším zážitkem oslav je ohňostroj

Pokud máte chuť na něco opravdu výjimečného, můžete si vychutnat třpyt ohňostroje z paluby lodě. Na Den nezávislosti jsou pořádány vyhlídkové plavby spojené s večeří, přípitkem nebo taneční zábavou. Je však třeba myslet na to, že vstupenky jsou vyprodané dlouho dopředu a jejich cena není zrovna nejnižší.

Fajnšmekři můžou ohňostroj sledovat také z výšky některých mrakodrapů nebo ze střešních teras, například z hotelu Mondrian v SoHo.

Je libo hotdog?

Soutěž v pojídání hot dogů je nedílnou součástí oslavSoutěž v pojídání hot dogů je nedílnou součástí oslav

Den nezávislosti v New Yorku však není jen ohňostroj. Ve městě se 4. července konají rozmanité akce včetně plážové party na Coney Islandu, hudebního festivalu v ZOO v Bronxu nebo slavnostního průvodu k newyorské City Hall.

Stálicí v programu je také soutěž v pojídání hotdogů. Můžete se jí zúčastnit i vy, ať už jako divák či soutěžící. A pokud chcete poměřit své síly s ostatními jedlíky, vězte, že to nebude zrovna jednoduchý úkol. Joey Chestnut drží rekord v mužské soutěži a během deseti minut byl schopný spořádat 69 hotdogů! Mezi ženami vyniká Sonya Thomas, přezdívaná „Černá vdova“, která vyhrála už čtyřikrát a její rekord je 45 hotdogů během deseti minut.

Pokud nenacházíte odvahu utkat se s těmito rekordmany, zajděte se na soutěž alespoň podívat. Užijete si spoustu legrace a hlavně ojedinělé, vskutku americké atmosféry se vším všudy. Tato akce probíhá již od sedmdesátých let na Coney Islandu a pořádá ji restaurace s rychlým občerstvením Nathan´s Famous.

TIP pro vás:

Pokud jste měli v úmyslu během vašeho pobytu ochutnat pravý newyorský hotdog, raději to udělejte ještě předtím, než vyrazíte sledovat soutěžící, kteří si rvou do úst tuto americkou pochoutku a hotdogy jim přitom lezou snad i z uší. Zážitek je to neobyčejný, na hotdogy však poněkud přejde chuť.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/den-nezavislosti-v-new-yorku/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024