Cirque du Soleil: osmero strhujících stálých show moderního cirkusu v Las Vegas

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11468x

Cirque du Soleil je jednou z nejlepších cirkusových společností na světě.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Cirque du Soleil je jednou z nejlepších cirkusových společností na světě. Jeho představení založená na moderním cirkusovém umění kombinují dechberoucí akrobatická čísla, živou hudbu, velkolepé kostýmy a fascinující příběhy. V Las Vegas si můžete vybrat hned z osmi stálých show tohoto ansámblu a ať už se rozhodnete pro kteroukoli z nich, rozhodně vás čekají nezapomenutelné zážitky.

Každý večer navštíví představení „Slunečního cirkusu“ v Las Vegas průměrně neuvěřitelných devět tisíc diváků. Cirque du Soleil je největší divadelní společností na světě s ročním obratem 810 milionů amerických dolarů. Od jeho vzniku mohli diváci vidět účinkující tohoto moderního cirkusu na všech kontinentech kromě Antarktidy. Ostatně i do České republiky soubor se svými putovními show několikrát zavítal.

Představujete-li si inscenace Cirque du Soleil jako klasické cirkusové šapitó s panáčkujícími zvířaty a legračními klauny, jste na velkém omylu. Strhující představení této zábavní společnosti, která je charakterizována jako „nouveau cirque“ (nový cirkus), sice z klasického cirkusu vycházejí, jsou nicméně obohaceny o další prvky.

Většinou představení prochází dějová linie, tj. jedná se o příběh, který je vyprávěn pomocí velkolepých audio-vizuálních efektů, bravurně provedených akrobatických čísel a živé hudby. Jednou ze zásad společnosti je také pravidlo, že během inscenací nejsou využívána žádná živá zvířata.

Cirque du Soleil založili na začátku 80. let v kanadském Montréalu dva pouliční umělci – Guy Laliberté a Daniel Gauthier. Během devadesátých let zažila společnost obrovský rozvoj a z původní jedné show se rozšířila na devatenáct různých představení, která se hrála v bezmála třech stech městech po celém světě. Účinkující se řadí k těm nejlepším ve svých oborech a jsou za to také patřičně ohodnoceni nadprůměrně vysokými platy.

Tento moderní cirkus provozuje několik odlišných souborů – některé z nich kočují do všech koutů naší planety, jiné jsou usazeny natrvalo v konkrétních divadlech. Soubory také výjimečně pořádají soukromá představení – třeba pro dubajskou královskou rodinu.

Stálé show provozuje Sluneční cirkus na Floridě, v New Yorku nebo v Mexiku, největší koncentrace stálých inscenací je však v Las Vegas.

A ze kterých show z produkce Cirque du Soleil si ve městě hazardu můžete vybírat?

1. Mystère: Nejstarší představení Cirque du Soleil v Las Vegas

Show Mystère se v Las Vegas hraje nejdéle, bez přerušení už od roku 1993. Původně se mělo jednat o představení s prvky řecké a římské mytologie pro lasvegaský Caesars Palace, který však nakonec ze spolupráce s cirkusem vycouval, protože se mu projekt zdál příliš finančně riskantní.

Show tedy měla nakonec svoji premiéru v resortu Treasure Island a v něm se hraje dodnes. Mystère byla vůbec první stálou show společnosti Cirque du Soleil, do té doby společnost pouze kočovala. Představení se odvíjí od mystického příběhu o metaforické cestě, která začíná na počátku všech věků.

Už začátek představení vám dá tušit, jak působivou show uvidíte. Inscenace totiž začíná hřmotným duněním tradičních japonských bubnů seslaných přímo z nebes a strhující směsí hudby, tance a akrobacie. Vystupuje tu více než 70 účinkujících a v prosinci 2014 bylo odehráno jubilejní desetitisící představení.

2. „O“: Voda jako hlavní účinkující

Představení s názvem “O” se hraje od roku 1998 v divadle hotelu Bellagio. Zařadilo se k lasvegaským legendám a nepřestává budit úžas a sbírat pochvalné kritiky. Jedná se o dokonale zvládnutou produkci, v níž se vše točí okolo obrovské vodní nádrže s 5,7 miliony litry vody a hloubkou téměř osm metrů.

Osmdesátka účinkujících, mezi kterými jsou plavci, potápěči, artisté na visuté hrazdě, hadí ženy nebo bývalí olympijští atleti předvádí dokonalou choreografii uvnitř, okolo, nad i pod ústředním bazénem. Každý z účinkujících musí vlastnit potápěčskou licenci a během všech představení je pod vodou po celou dobu ukryt tým patnácti techniků.

Neobvyklý jednoduchý název „O“ vychází z francouzského výrazu pro vodu („eau“), který se vyslovuje navlas stejně jako hláska „o“. A voda, ta v tomto představení není pouhou rekvizitou, nýbrž hlavní hvězdou.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. Zumanity: Erotický kabaret v evropském stylu

Od září roku 2003 se v hotelu-kasinu New York-New York hraje další oblíbená a zároveň kontroverze budící produkce Cirque du Soleil. Nese název Zumanity a představuje odklon od tradičního formátu Slunečního cirkusu. Jedná se totiž o intimnější kabaretní představení určené pro dospělé diváky s erotickými motivy (byť v americkém slova smyslu, takže rozhodně nečekejte nic šokujícího).

Kvůli svému lechtivému podtextu zvedla show bezprostředně po svém uvedení velkou vlnu nesouhlasu mezi americkou veřejností, nicméně se v lasvegaském New Yorku s úspěchem hraje dodnes.

4. The Beatles LOVE: Pocta nejslavnější skupině všech dob

Show The Beatles Love je jednou z těch nejoblíbenějších v Las Vegas a hraje se v resortu The Mirage od roku 2006. Vstupenky na představení jsou neustále vyprodány a řada lidí na něj chodí opakovaně. Pomocí speciálních efektů a strhujících čísel tu ožívá příběh skupiny Beatles od jejích začátků v anglickém Liverpoolu.

Jedná se o jednu z mála show Cirque du Soleil, během níž neuslyšíte živou hudbu. Nezapomenutelné představení totiž provázejí originální nahrávky slavných „Brouků“. To mu však neubírá na atraktivitě. Nesmrtelné hity jsou mezi publikum šířeny prostřednictvím neuvěřitelných 6500 reproduktorů, včetně těch zabudovaných v každém sedadle divadla.

5. Criss Angel – Believe: Show kouzelníka století

Představení Criss Angel – Believe mělo premiéru na Halloween roku 2008 v lasvegaském resortu Luxor. Nejedná se o klasickou show Cirque du Soleil, ale o představení kouzelníka a iluzionisty Crisse Angela, který s moderním cirkusem spolupracuje.

Tento mág, který byl dokonce prohlášen za „kouzelníka století“, vás během své show zavede do světa magie a iluzí, zatímco soubor Cirque du Soleil mu bude zdatně sekundovat v úchvatných historických kostýmech.

6. Kà: Dokonale zvládnutá show za stovky milionů dolarů

Představení s názvem Kà můžete od roku 2004 vidět v divadle resortu MGM Grand. Deník New York Times o této show s dokonalými efekty prohlásil, že je „nejlépe technicky zvládnutou show v amerických dějinách“. Náklady na její realizaci přišly na neuvěřitelných 165 milionů dolarů.

Během představení budete vtaženi do epického příběhu dvojčat z dávných dob a dočkáte se v něm akrobacie, loutkoherectví, interaktivních videoprojekcí a pyrotechniky. Výsledek budí úžas a zanechá ve vás zážitek na celý život.

7. Zarkana: Velkolepé varieté s příběhem opuštěného kouzelníka

Představení s názvem Zarkana původně kočovalo a nakonec se v roce 2012 usadilo natrvalo v hotelu Aria v Las Vegas, v jehož divadle vystřídalo show Viva Elvis vzdávající hold králi rock-and-rolu. Jedná se o představení s varietními prvky, jehož hlavní dějovou linií je příběh kouzelníka v opuštěném divadle, který ztratil svoji lásku a své magické schopnosti.

Prosí bohy o to, aby mu lásku i kouzelnou moc vrátili. Bohové ho následně pošlou do světa obydleného zvláštními surrealistickými postavami. Velkou devízou tohoto představení jsou iluze a optické klamy a můžete si být jisti, že několikrát sami sebe přistihnete, jak nevěřícně zíráte na jeviště s otevřenými ústy.

8. Michael Jackson ONE: Povinnost pro všechny milovníky krále popu

Zatím nejmladší lasvegaská show z produkce Cirque du Soleil se od roku 2013 hraje v resortu Mandalay Bay. Uslyšíte během ní nejznámější hity Michaela Jacksona a užijete si dokonalou choreografii a kostýmy vynikajících účinkujících.

Celý příběh je veden čtyřmi hlavními postavami, z nichž každá dostane nějaký předmět od krále popu – boty, brýle, klobouk a rukavici. S těmito rekvizitami pak účinkující předvádějí strhující čísla za zvuků hitů jako Thriller nebo Earth Song, během kterých jsou diváci často dojati až k slzám.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cirque-du-soleil/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024