Halloween v New Yorku: prožijte fantastický rej strašidel v největším průvodu na světě

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 11. 2016 • Přečteno 7614x

Vrcholem dne je působivý halloweenský průvod, a to ne jen tak ledajaký… Tenhle je totiž rozhodně ten největší na světě!

Vyberte si z našich 9 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

Abyste se cítili skutečně jako místní a vaše zážitky byly dokonalé, kupte si v některém z mnoha newyorských party obchodů halloweenský kostým nebo alespoň čarodějnický klobouk či barvičky na obličej. Vězte, že převlekem nebo alespoň malou ozdůbkou jsou ten večer v New Yorku vybaveni všichni. Pokud se k nim přidáte, bude váš zážitek z Halloweenu v New Yorku ještě silnější.

Na Halloween zavládne v New Yorku magická atmosféra. Výlohy obchodů jsou plné duchů a čarodějnic, v cukrárnách jdou na dračku dýňové muffiny a cupcaky, ve Starbucks zase dýňová káva. V obchodech se to jen hemží nejrůznějšími maskami, líčidly a kostýmy a špička Empire State Building svítí v noci fialovo-oranžově. New York žije Halloweenem a rozjásaným průvodem až s dvěma miliony účastníků! 

I když je globalizace všemocná, a i v českých školkách dnes děti na Halloween vydlabávají dýně, tento svátek zemřelých má svoji tradici především v anglosaských zemích, tedy zejména v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku nebo Austrálii. Slaví se o dva dny dříve než nám dobře známé římskokatolické Dušičky.

Uctívání mrtvých v poslední říjnový den má svoje kořeny v dávné minulosti a pravděpodobně se vyvinulo ze starobylého keltského svátku Samhain…

Halloweenské převleky odhánějí zlé duchy

Děti koledují za sladkostiDěti koledují za sladkosti

V předkřesťanských dobách Keltové věřili, že v noci z 31. října na 1. listopad se otevírá podzemní říše mrtvých a do našeho světa z ní přichází vládce podsvětí Anwinn v doprovodu zemřelých duší. Anwinn podle starých legend přicházel spolu s mrtvými mezi živé, aby se nasytil jejich krví a odvedl si je s sebou do podsvětí. Lidé se ho pokoušeli různými způsoby zmást, aby se před ním a jeho strach nahánějícími pomocníky ochránili.

Staří Keltové se tedy tento večer oblékali do roztrhaných hadrů, líčili si obličeje různými barvami a vyráběli si masky, aby je démoni nerozeznali od mrtvých. Právě v té době se zřejmě zrodila tradice halloweenských převleků a masek. V zemích, kde se Halloween skutečně slaví, chodí děti koledovat v kostýmech a maskách od domu k domu, k sousedům a známým, a vysluhují si tak sladkosti.

Koledu začínají tradičním pořekadlem „trick or treat“ („Koledu, nebo vám něco provedu.“), a pokud za svoje strašidelné kostýmy a odříkané básničky nic nedostanou, mají ten večer plné právo provést lakomcům nějakou tu lumpárnu.

Kde se vzaly dýně? V irské legendě o opilci!

Vydlabejte si originální dýniVydlabejte si originální dýni

Do Spojených států amerických, kde oslavy Halloweenu patří k jedněm z hlavních v celém roce, se svátek dostal díky irským přistěhovalcům. Ti do USA přicházeli ve velkých imigračních vlnách v 18. století zejména kvůli irským bramborovým hladomorům. A oslavy Dne svatého Patrika a Halloweenu si ze své vlasti přivezli do Nového světa.

Byli to údajně právě Irové, kteří začali na Halloween vydlabávat strašidelné dýně, tzv. jack-o’-lanterns, které dnes patří k ústředním symbolům tohoto svátku. K jejich výrobě se vztahuje jedna irská legenda o opilci Jackovi, který o Halloweenu prý několikrát podvedl samotného ďábla.

Když potom Jack zemřel, jeho duši nechtělo přijmout ani nebe, ani peklo. Ďáblovi se však chudák Jack natolik zamlouval, že se nad ním přeci jen smiloval a daroval mu věčně žhavý uhlík, aby si na svém bloudění mezi nebem, peklem a zemí mohl posvítit a trochu se ohřát. Jack si tedy uhlík schoval do vydlabané řepy a s takto vyrobenou lucernou pak bloumal po světě živých jako duch.

Lidé v Irsku na jeho památku začali vydlabávat tuřín, brambory nebo řepu a dávat do nich světýlka, protože věřili, že taková lucerna je ochrání před nástrahami duchů. V době, kdy Irové přišli do Ameriky, byly brambory a tuřín drahé, a tak začali vyrábět lucerny z levnějších žlutých a oranžových dýní – a dnešní tradice byla na světě. Na dýně tak v New Yorku i v jiných amerických městech narazíte koncem října skutečně všude.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Je libo pavoučí muffiny či čarodějný klobouk?

Speciální sladkosti na HalloweenSpeciální sladkosti na Halloween

Halloween je také svátkem sladkostí a Američané jsou v přípravě jejich strašidelných verzí skutečně vynalézaví. Ochutnat tak budete moci třeba pavoučí muffiny, jedovatě vypadající zelené cookies, cukrovinky v podobě kostlivců nebo sladkosti ve tvaru špičatých čarodějnických klobouků.

Ostatně i u nás se především v dřívějších dobách symbolika Dušiček odrážela také ve sladkostech – vzpomeňme si třeba na rakvičky se šlehačkou, které se ve velkém pojídaly právě na svátek Všech svatých.

Vraťme se ale zpět do New Yorku. To, na co čekají všichni Newyorčané a kvůli čemu se do města, které nikdy nespí (a zvlášť ne na Halloween!), sjíždějí početné zástupy lidí nejen ze všech koutů USA, ale i z celého světa, je tradiční halloweenský průvod. Legendární New York’s Village Halloween Parade se již od sedmdesátých let tradičně koná v newyorské Greenwich Village.

New York v reji pouličních oslav plných duchů

Halloweenský průvod v New YorkuHalloweenský průvod v New Yorku

New York má v době Halloweenu skutečně nevšední atmosféru. Ta vrcholí právě večer během průvodu. Kolem Šesté avenue, kudy průvod kráčí, se sejdou statisíce přihlížejících, aby obdivovali průvod kejklířů, strašidel a příšer všech typů.

K tomu jim hraje několik desítek živých kapel, mezi maskami se proplétají strašidelně vyhlížející alegorické vozy a obrovské loutky kostlivců, čarodějnic a jiných tajuplných a morbidních postav. V posledních letech bývá počet účastníků průvodu a jeho přihlížejících odhadován na 1,5–2 miliony. Jedná se o bezkonkurenčně největší halloweenský průvod na světě.

Vše začíná 31. října kolem šesté hodiny večerní na newyorské Spring Street, odkud průvod vychází. Budete-li mít kostým, můžete se průvodu také zúčastnit, a pokud budete navíc vypadat skutečně originálně, můžete vyhrát i některou z cen pro nejlepší masky. V sedm hodin pak děsivý průvod konečně vyráží do ulic, prochází dlouhou Šestou avenue (The Avenue of the Americas) a kolem jedenácté večer končí až na 16. ulici.

Pak se masky rozběhnou do města na halloweenské party a večírky, kterých tu noc v New Yorku probíhá skutečně požehnaně. Plánujete-li se podobného veselí také zúčastnit, určitě si udělejte rezervaci předem.

Pokud chcete z halloweenského průvodu něco mít, je na něj potřeba přijít s dostatečným předstihem. Asi hodinu před začátkem průvodu totiž newyorská policie zatarasí většinu přístupových cest a ulic a žádné další diváky už nepouští – může se vám tedy snadno stát, že z průvodu neuvidíte vůbec nic.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/halloween-v-new-yorku/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024