Stanice metra v New Yorku dostala pořádnou vzpruhu. Rozjasnila ji mozaika složená ze samých kvítků!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 6. 2019 • Přečteno 3704x

Umění ve veřejném prostoru má schopnost měnit perspektivu a poukazovat na problémy. Mozaiky v metru jsou toho příkladem.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Newyorské metro má největší počet stanic na světě. Můžete tak cestovat do 472 zastávek. Kdyby se podařilo všechny trati metra spojit, vedly by z New Yorku až za Chicago. Ročně metro přepraví cca 1,7 miliardy cestujících, čímž se z něj rázem stává nejpoužívanější metro ve Spojených státech.  

Na stanici metra 28 Street Station v New Yorku každý čeká. Čekáte, než se prostrkáte ke schodům. Čekáte u turniketů. A když už jste na peronu, čekáte, abyste se mohli vmáčknout do nacpaného vlaku. Mnohdy se ale stačí rozhlédnout okolo sebe a najít něco, na čem byste se mohli se zalíbením zastavit pohledem a čas čekání si tak zpříjemnit. Nás momentálně nejvíce baví stěny pokryté ozdobami v podobě velkolepých květinových mozaik.

Opravená historická stanice 28th Street je nejnovějším přírůstkem mezi zrekonstruovanými stanicemi newyorského metra. V plánu je totiž obnova celkem tří desítek stanic, které mají po kompletní revitalizaci působit jasnějším a čistějším dojmem a získat modernizovaný vzhled. Nový informační systém by pak měl usnadnit orientaci a informovanost cestujících.

Vnést poklidnou atmosféru přírody do života postávajících lidí i překotně spěchajících cestujících se pokusila umělkyně Nancy Blum, známá pro své četné umělecké aktivity ve veřejném prostoru. V metru tentokrát vytvořila působivou skleněnou mozaiku z drobných pestrobarevných dílků a zastávka rázem ožila pod blahodárným dotekem jara a jarních květin.

Atmosféru přírody do života newyorských cestujících vnesla Nancy BlumAtmosféru přírody do života newyorských cestujících vnesla Nancy Blum

Svým projektem se známá brooklynská umělkyně snažila cestujícím zprostředkovat pocit při návštěvě nedalekého Madison Square Park v centru Manhattanu, který Newyorčané považují za skutečnou městskou svatyni. Je úžasné sledovat její jedinečnou schopnost pracovat s velkým množstvím detailů, aniž by ze zřetele ztratila celek.

Motivy na stěnách nepřipomínají jen pomíjivost křehké krásy, ale zároveň upozorňují na specifické druhy květin, které dokážou odolávat stupňujícím se dopadům změn klimatu ve městě. Na stěnách se tak objevují vzduchem načechrané květy zmarliky, magnólií, narcisů, hortenzií, krémových kamélií, stejně jako i čemeřice a sírově žluté květy vilínu.   

Stanice metra jako umělecká galerie 

I zdánlivě obyčejné jarní kvítí může vyvolat bouři představ a rozkvět fantazieI zdánlivě obyčejné jarní kvítí může vyvolat bouři představ a rozkvět fantazie

Záštitu nad celým projektem převzal Městský dopravní podnik MTA se svým unikátním programem MTA Arts & Design, v rámci něhož jsou vybíráni výtvarní umělci, kteří v jednotlivých stanicích metra realizují své vlastní umělecké počiny.  

Obvykle se jedná o mozaiky ze skleněných dílků či keramických dlaždic, ale výjimkou nejsou ani výtvory z bronzu, ušlechtilé nerezové oceli a dalších materiálů. 

Z řady opravdu zajímavých a vysoce originálních projektů vždy vybírá vítěze hodnotitelská komise složená ze zástupců odborné veřejnosti a dále ze zástupců komunit v příslušné části New Yorku. Zakázky jsou hrazeny z programu Percent for Art (Procento pro umění). V souladu se zákonem totiž musí být jedno procento z městského rozpočtu vydáno na umění ve veřejném prostoru.

Kdo štěká, nekouše, ale pobaví

Metro zakázalo přepravu psů, kteří se nevejdou do tašky. Ale říkejte to výmarům!Metro zakázalo přepravu psů, kteří se nevejdou do tašky. Ale říkejte to výmarům!

Jedním z dalších působivých projektů, které vzal Městský dopravní podnik MTA pod svá křídla, jsou i výmarští ohaři na 23. stanici, které umělec William Wegman oblékl třeba do červených plastikových pršiplášťů.

Přitom nevydají ani hlásku, nic, co by bylo slyšet v hukotu přijíždějícího vlakuPřitom nevydají ani hlásku, nic, co by bylo slyšet v hukotu přijíždějícího vlaku

Řada kolemjdoucích věří, že touto mozaikou autor vysílá jasný vzkaz všem pejskařům: Psi jsou pro život ve městě jako stvoření. Všechny psy přitom Wegman připodobnil k lidem, kteří s napětím očekávají příjezd vlaku. Předlohou pro jednotlivé mozaiky byli skuteční výmarští ohaři Flo a Topper.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stanice-metra-v-new-yorku-dostala-poradnou-vzpruhu.-rozjasnila-ji-mozaika-slozena-ze-samych-kvitku/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024