TOP 11 filmů, které byste měli vidět, než se vydáte do New Yorku aneb Velké jablko v hlavní roli

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 1. 2018 • Přečteno 20324x

Schválně, přiznejte se, kolik z vás touží navštívit New York proto, že jste ho obdivovali ve filmech? New York je inspirace. Inspirujte se!

Vyberte si z našich 8 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Známe ho všichni! Je totiž oblíbeným městem všech filmařů. Proč? Letecký pohled na Manhattan s působivým Central Parkem, socha Svobody, Empire State Building a spousta dalších skvělých míst pro natáčení... to je město New York. Z nepřeberného množství jsme vybrali jedenáct filmů, které vás New Yorkem budou provázet na každém kroku. Pojďte si je s námi připomenout. 

1. Sám doma 2: Ztracen v New Yorku

Hotel PlazaHotel Plaza

Jedna z nejznámějších komedií vůbec! Malý Kevin McCallister se ocitá v prvním díle sám doma v Chicagu, zatímco si jeho matka v letadle uvědomí, že ho nedopatřením nechali doma. Kevin se zvládne nejen postarat sám o sebe, ale ještě chytře přelstí dvojici lupičů, kteří se snaží vykrást rodinný dům. Druhý díl, jak už název napovídá, se však odehrává... ano – v New Yorku!

Ne že by rodina podruhé opakovala chybu a Kevina zapomněla doma, nicméně, nebyl by to Kevin, aby při zmatku na letišti nenastoupil omylem do jiného letadla. Zatímco rodina letí na Floridu, Kevin přistává v New Yorku. A právě díky druhému filmu budete poznávat místa, kde se příběh natáčel. Pro začátek – hned při zjištění, že má Kevin u sebe otcovu kreditku, jde se ubytovat do slavného hotelu Plaza.

Vzpomínáte, jakou měl Kevin slabost pro vánoční stromky? Závěrečná scéna, ve které stojí Kevin u největšího vánočního stromu v New Yorku, byla točena před Rockefellerovým centrem.

Central Park je ostatně místem, kde se natáčelo více scén. Kluziště Wollman Rink, na kterém se v zimě bruslí, je známé právě díky scéně s lupiči Harrym a Marvem. O kousek dál se nachází slavná fontána Bethesda, kde nalezne Kevin skrýš v truhle kočáru, když se ho snaží lupiči chytit. Central Park je také místem, kde se natáčely scény s holubí ženou, která na závěr Kevinovi pomůže.

Celým filmem se budou prolínat letecké snímky Manhattanu, kde jistě poznáte i slavná Dvojčata. Budovy se však v září roku 2001 staly terčem teroristického útoku a v dnešní době po nich zbyla jen smutná vzpomínka.

2. Lovci pokladů

Trinity ChurchTrinity Church

Hledání bájného pokladu templářů, luštění hádanek a tajemno. Dobrodružný film, ve kterém hlavní roli ztvárnil herec Nicolas Cage, vás přenese do světa tajemných symbolů. Benjamin Gates však není sám, kdo usiluje o nalezení předmětů nevyčíslitelné hodnoty a bude muset použít všech svých schopností, aby poklad zachránil. A natáčení filmu probíhalo zčásti také v New Yorku.

Scéna, ve které se má Benjamin setkat s podlým Ianem, se točila na místě zvaném Pier 86, na kterém se nachází Intrepid: Sea-Air-Space Museum (Námořní a letecké muzeum). Místo je známé díky letadlovým lodím, stíhačkám či slavnému letounu Concorde. Ben právě tady unikne skokem z mola týmu FBI.

Na ulici Broadway se nachází kostel Trinity Church, blízko finanční tepny Wall Street. Právě zde se odehrává klíčový moment, kdy Ben odhalí, že se templářský poklad nachází pod kostelem. Pokud jste film viděli, pocítíte před kostelem dobrodružnou atmosféru. Skutečně tam není žádný poklad?

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. Válka nevěst

Anne HathawayAnne Hathaway

Hollywoodské herečky Anne Hathaway a Kate Hudson si zahrály spolu v romantické komedii o nejlepších kamarádkách, které rozdělí jejich přehnaná dychtivost po vdavkách. Když zjistí, že jejich svatby na vysněném místě nešťastnou náhodou připadly na stejný den, udělají vše proto, aby jedna druhé její velký den D překazila.

A co je tím vysněným místem? Legendární hotel Plaza, kde touží mít svatbu nejedna nevěsta. Film se natáčel z velké části v New Yorku u hotelu Plaza, v Central Parku, kam chodí kamarádky běhat, u obchodního domu Bloomingdales a v ulicích velkoměsta.

4. Den poté

Socha SvobodySocha Svobody

Chcete vidět New York v pořádně katastrofickém filmu? Den poté je filmem, ve kterém se město New York stane hlavním dějištěm pořádného přírodního dramatu. Film nám ukáže, co může způsobit takové globální oteplování a nová doba ledová. Ve městě, které nikdy nespí, uvízne hlavní hrdina Sam (sympatický herec Jake Gyllenhaal), kterého přijde zachránit jeho otec, klimatolog Jack.

Ve filmu uvidíte obrovskou přívalovou vlnu, která se přežene přes sochu Svobody, symbol New Yorku, na ostrově Liberty Island a naplno zasáhne Battery Park a Wall Street. Sam se schová se svými kamarády do Newyorské veřejné knihovny (New York Public Library), které dominují dvě sochy lvů.

Díky skvělým trikům a efektům vás děj vtáhne do ledového města. Poznáte ve filmu zasněženou a zmrzlou špičku Empire State Building?

5. Dívka ve vlaku

Grand Central TerminalGrand Central Terminal

Na motivy slavné knihy spisovatelky Pauly Hawkins byl natočen film s názvem Dívka ve vlaku, který se má sice originálně odehrávat v Anglii, nicméně si filmaři vyhlédli lokace přímo v New Yorku. Hlavní hrdinka, alkoholička Rachel, kterou hraje Emily Blunt, se stane svědkem vraždy. Ačkoliv nechce, je zapletená do děje plného tajemna a odhalení vraha ji málem stojí život.

V New Yorku poznáte z napínavého filmu hlavní nádraží Grand Central Terminal, kam Rachel dojíždí každý den vlakem. Budova železničního nádraží se stala po postavení skvostem města a architektura krásného umění láká nejednoho filmaře. Natáčelo se také v zeleném Central Parku v části zvané Conservatory Garden, ve které sedí Rachel u fontány.

Závěrečná scéna, při které jde Rachel uctít památku zavražděné Megan, se odehrává na hřbitově Greenwood Cemetery v brooklynské části New Yorku.

6. Avengers

Chrysler BuildingChrysler Building

Ikonický film plný těch nejfantastičtějších hrdinů jako je Hulk, Thor, Captain America, Black Widow či Iron Man. Hrdinové musí spojit své síly, aby zabránili zlu zmocnit se světa. Filmaři nemuseli dlouho přemýšlet, kde mohou natáčet. Ačkoliv se jedná o akční sci-fi, fanoušci hrdinů budou v New Yorku jako doma.

Poznáte zcela jistě natáčené scény z Central Parku (fontána a terasa Bethesda), art deco budovu Chrysler Building či železniční nádraží Grand Central Terminal a okolní ulice.

Čtení na podobné témaFilmová místa v New Yorku: vydejte se s námi po stopách vašich oblíbených filmů a seriálůPřečíst

7. Jeden den v New Yorku

Dvojčata OlsenovyDvojčata Olsenovy

Jaké to je strávit pouhý jeden den v New Yorku? Komedie s nejslavnějšími hereckými dvojčaty Mary-Kate a Ashley Olsenovými vám ukáže, že i pouhý jeden den může být plný zábavy, nebezpečí, lásky a nečekaných zvratů. Dvojčata Jane a Roxana jsou každá úplně jiná a v jeden den mají namířeno do stejného města.

Zatímco Roxana chodí za školu a snaží se dostat na koncert rokové skupiny, Jane čeká v New Yorku důležitý pohovor, aby získala prestižní stipendium do Oxfordu. Sestry, které si od matčiny smrti přestaly rozumět, spojí své síly, aby unikly nebezpečnému muži. Bláznivá komedie vás provede ulicemi, metrem i stokami New Yorku.

Ve filmu se mihne slavný Brooklynský most, newyorské metro, Čínská čtvrť (natáčení na Mott Street a Canal Street), Flatiron Building (budova ve tvaru žehličky), rušné náměstí Times Square (sestry zde běžely zabalené pouze v ručnících), hotel Plaza a také Columbia University, kde má filmová postava Jane možnost získat stipendium. Jeden den v New Yorku je filmem, který musíte před cestou zkrátka určitě vidět.

8. King Kong

King KongKing Kong

Režisér Peter Jackson, který má na svém kontě slavnou sérii Pána prstenů, se rozhodl, že se ujme přepracování legendárního filmu King Kong. V roce 2005 přišel s novým strhujícím příběhem o gigantické gorile, která se ke konci filmu ocitá v New Yorku, kde se naplní její nešťastný osud. Půvabnou blondýnku, pro kterou má monstrum slabost, si zahrála sympatická herečka Naomi Watts.

Ačkoliv poznáte ve filmu slavný Central Park a samozřejmě budovu Empire State Building, na které svede gigantická opice svůj poslední boj, natáčení probíhalo z největší části na Novém Zélandě a v připravených studiích. Nově zpracovaný film Kong: Skull Island z roku 2017 vás zase přenese do Vietnamu, Havaje a Austrálie. Pro New York budete muset shlédnout starší verze filmu.

King Kong z roku 1976 se natáčel u Světového obchodního centra, v ulicích New Yorku, u Newyorské veřejné knihovny a v části města zvané Queens. Původní a první verze z roku 1933, černobílý film, o kterém se někdy říká, že je pravým originálem města New York, byl také točen v New Yorku. Hlavní natáčení probíhalo v Brooklynu a u budovy Empire State Building (smutná závěrečná scéna).

Tehdy si filmaři museli pomoci modely a projekcemi, nejnovější přepracování je dokonalé díky počítačovým trikům a úpravám. Ať se podíváte na jakoukoliv verzi velmi úspěšného filmu, King Kong k New Yorku prostě patří.

9. Snídaně u Tiffanyho

Tiffany&CoTiffany&Co

Dokážete si představit New York bez filmu Snídaně u Tiffanyho? Krásná herečka Audrey Hepburn a město New York je dokonalou kombinací. Příběh o dívce jménem Holly, která žije v New Yorku dost lehkovážně a touží se co nejvýhodněji provdat, se změní život poté, co se seznámí se sympatickým spisovatelem Paulem, který se nastěhuje o patro výš.

Až budete procházet Pátou Avenue, zastavte se u šperků Tiffany&Co. Zažijete stejný pocit, jaký měla Holly, když snila o tom, jaké šperky by si ráda koupila. Central Park je místem, kde se natáčelo už tolik filmů! Když má Paul schůzku v parku, je to na místě zvaném The Mall, které je lemováno sochami spisovatelů.

Newyorská veřejná knihovna byla objektem, do nějž Holly s Paulem míří v jedné ze scén. Taktéž scény, kdy Holly přichází ke svému domu, se natáčely na Manhattanu. Pro dokonalou atmosféru města si vzpomeňte na romantickou píseň Moon River, kterou herečka ve filmu sama zpívá.

10. Čarodějův učeň

Times SquareTimes Square

Pro všechny fanoušky kouzel, Merlina a tajemna je povinný film Čarodějův učeň, kde se hlavních rolí ujali prestižní herci Nicolas Cage a Monica Bellucci.

Balthazar alias Nicolas Cage se snaží po smrti svého mistra Merlina najít jeho následovníka. Dave je obyčejný kluk, žijící v New Yorku. Jak neobyčejný je, zjistí až poté, co se setká s Balthazarem. Stane se jeho učněm a bude muset vynaložit všechny své síly, aby uchránil svět před zlou Morganou.

Natáčení probíhalo na Times Square (zběsilá jízda autem), v miniaturním parku Bowling Green (místo, na kterém se snažila zlá Morgana zmocnit vlády nad světem), v Battery Parku, na budově Chrysler Building (kdy Balthazar naskočí na záda jednoho z orlů, které jsou součástí výzdoby budovy), u sochy býka (který kouzlem ožije) a na několika dalších místech napříč New Yorkem.

11. Sex ve městě

Herečky ze Sexu ve městěHerečky ze Sexu ve městě

To nejlepší na konec! Hlavní hrdinka seriálu, Carrie Bradshawová, se svými třemi kamarádkami řeší v New Yorku všechny trable a strasti okolo mužů. Vidět New York na vlastní oči je téměř povinností pro všechny milovnice seriálu a filmů Sex ve městě. Bez úvodní znělky, Manhattanu a jeho ulic by totiž nebyl seriál tím, čím je.

Nejznámějším místem je Newyorská veřejná knihovna, ve které se konala nevydařená svatba Carrie s panem Božským. Natáčelo se v ulicích, v Central Parku a samozřejmě na adrese 64 Perry Street, kde bydlí Carrie. 

A pozor – ve městě si dokonce můžete zaplatit průvodce, který se s vámi vydá na specializovanou prohlídku po stopách Carrie a jejích kamarádek Samanthy, Charlotty a Mirandy!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-11-filmu-ktere-byste-meli-videt-nez-se-vydate-do-new-yorku-aneb-velke-jablko-v-hlavni-roli/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024