TOP 10 svátků a slavností USA: ohňostroje, působivá show a rej strašidelných masek

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 32669x

Američané slaví rádi a ve velkém. Nechybí ohňostroje, pikniky ani originální masky.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Den díkůvzdání, Halloween nebo Den nezávislosti? Američané vědí, jak svátky a festivaly řádně oslavit. Města a vesnice se během amerických svátků mění k nepoznání, všude visí americké vlajky, rodiny se scházejí u dobrého jídla a slaví často za světel ohňostroje. Pojďme si představit nejdůležitější americké svátky. 

1. New Yearʼs Day (Nový rok), 1. ledna

Příchod nového roku v New YorkuPříchod nového roku v New Yorku

Známé odpočítávání na Silvestra: 10, 9, 8, 7, 6,..., taky to ve vás vzbuzuje to příjemné vzrušení z oslav Nového roku? Oslavy poslední prosincový den proudí skrz celou Ameriku. Ty nejznámější a nejvelkolepější probíhají každoročně na známém náměstí Times Square v New Yorku.

Milióny lidí přijíždějí do „města, které nikdy nespí“, aby se zúčastnily velkolepé show, která se vyznačuje nasvícenými budovami, ohňostroji a obří křišťálovou koulí, která s úderem půlnoci klesne na zem a označí tak příchod Nového roku.

Nejen v New Yorku ale umí oslavit 1. leden. Nekonečná dobrá nálada, krásný ohňostroj či skvělá hudba je k vidění napříč celou Amerikou. Stačí jen zvolat „Happy New Year“!

2. Martin Luther King Day (narození Martina Luthera Kinga), třetí pondělí v lednu

M. L. King byl oceněn Nobelovou cenou za mírM. L. King byl oceněn Nobelovou cenou za mír

V letošním roce (2016) se slaví svátek 18. ledna, Martin Luther King Jr. se narodil 15. ledna roku 1929. Americký svátek připadá vždy na třetí pondělí v lednu, tzn. pondělí hned po 15. lednu. Martin Luther King byl jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších bojovníků a vůdců za lidská práva Afroameričanů na světě.

Za svou celoživotní práci získal v 60. letech Nobelovu cenu za mír, o pár let později byl zabit atentátníkem. Od roku 1986 je den narození Martina Luthera Kinga označen za národní svátek, a tak si každoročně lidé připomínají, že každý člověk má právo na plnohodnotný život, bez ohledu na barvu pleti.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. Washingtonʼs Birthday (narození prvního prezidenta), třetí pondělí v únoru

Den všech prezidentů USADen všech prezidentů USA

Washingtonʼs Birthday (den narození historicky prvního prezidenta), nebo také Presidentʼs Day (Den prezidentů USA), připomíná všechny dosavadní prezidenty země. Američané si však hlavně připomínají narození toho prvního – George Washingtona. Narodil se 22. února a v roce 1789 se stal historicky prvním prezidentem Spojených států amerických.

Také Abraham Lincoln se narodil v únoru a stal se v pořadí šestnáctým prezidentem USA. Svátek se tak později začal slavit spíše v duchu uctění všech prezidentů než pouze jednoho.

4. Memorial Day (Den obětí války), poslední pondělí v květnu

Vzpomínka na oběti všech válekVzpomínka na oběti všech válek

Mezi léty 1861 až 1865 probíhala v USA občanská válka mezi státy Unie a státy Konfederace.  Tato válka je známá pod termínem „Sever proti Jihu“ a Američané krátce po jejím skončení začali uctívat padlé.

V dnešní době, vždy poslední pondělí v květnu (v roce 2016 30. května), je v USA  v tento den uctívána památka zesnulých a padlých ve všech válkách, kterými Amerika za svou krátkou historii prošla.

5. Independence Day (Den nezávislosti), 4. července

Ohňostroje v NY na Den nezávislostiOhňostroje v NY na Den nezávislosti

Čtvrtý červenec je v Americe významné datum, je to den, kdy se slaví, griluje, piknikuje a večer ozáří oblohu nádherné ohňostroje v doprovodu národní hudby. Kdo by neznal jeden z nejznámějších svátků USA?

Čtení na podobné témaDen nezávislosti v New Yorku: Ohňostroj, soutěž v pojídání hotdogů a jedna velká party!Přečíst

The Fourth of July“, jak Američané svátku říkají, oslavuje datum 4. červenec roku 1776, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Tímto dokumentem se staly Spojené státy nezávislými na Velké Británii.

6. Labor Day (Svátek práce), první pondělí v září

Labor Day a děti se pomalu chystají do školyLabor Day a děti se pomalu chystají do školy

Prvním pondělkem v září končí neoficiálně v USA léto a děti se chystají do školy. Od 19. století se stal tento den významným státním svátkem. V České republice slavíme svátek práce 1. května. Nevýhodou pro nás ovšem je, oproti americkému, že svátek může „padnout“ i na sobotu či neděli.

7. Columbus Day (Den Kryštofa Kolumba), druhé pondělí v říjnu

Oslavte Columbus DayOslavte Columbus Day

Výprava Kryštofa Kolumba za objevením „Nového světa“ je všem známá. Když tento odvážný mořeplavec 12. října roku 1492 spatřil zemi (dnešní Bahamy), jednalo se v té době o neskutečný objev. I když se předpokládá, že břehy Spojených států byly objeveny již dříve, vždy druhé pondělí v říjnu, už od roku 1792, se oslavuje tento den jako den objevení Ameriky.

8. Halloween, 31. října

Halloween si užijí děti i dospělíHalloween si užijí děti i dospělí

Jeden z nejúchvatnějších a nejstrašidelnějších svátků plný roztodivných kostýmů, strašidelných domů a sladkostí, to je Halloween! Ve skutečnosti to není svátek, není den volna, ale je to den, který jde nejvíce vidět. Děti se oblékají do těch nejstrašidelnějších kostýmů, na školách probíhají „Halloween party“ v kostýmech a všude kolem vás je doslovný rej masek.

Děti chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „trick or treat“ („dejte koledu nebo vám něco provedu“) a sbírají do svých košíků sladkosti. Tradičním symbolem je vyřezávaná dýně se svíčkou uvnitř, nazdobené domy, masky, barvy jako černá či oranžová a „hrůzostrašná“ atmosféra v Předvečer Všech svatých.

9. Thanksgiving Day (Den díkůvzdání), poslední čtvrtek v listopadu

Průvod na Thanksgiving DayPrůvod na Thanksgiving Day

V tento svátek se schází celá rodina u tradičního jídla: krocana s nádivkou, brusinkovou omáčkou a dýňovým koláčem. Každá rodina má svůj originální recept na skvělou nádivku. V rámci tradice nesmí chybět ani americký fotbal, průvody či nakupování.

Den díkůvzdání vznikl v 17. století, když přistěhovalci přežili zimu díky Indiánům, kteří je naučili, jak se pěstuje a uskladňuje kukuřice. V roce 1898 byl tento den uzákoněn státním svátkem.

10. Christmas Day (Vánoce), 25. prosince

Santa s paní Clausovou v průvoduSanta s paní Clausovou v průvodu

Vánoce jsou nejkrásnějším dnem roku. Ve Spojených státech nosí dárky Santa Claus, který vstupuje komínem do domácností v noci z 24. prosince na 25. prosince. Svou továrnu na hračky má Santa na Severním pólu a dárky přináší na svých saních tažených soby.

Čtení na podobné témaZpestřete si čekání na Vánoce v New Yorku: 6 tipů na zajímavé aktivity o adventuPřečíst

Američané se každoročně předhánějí v tom, čí dům bude nejkrásněji osvětlen. Za dekoraci, zdobení a světýlka jsou ochotni utratit několik stovek dolarů.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-10-svatku-a-slavnosti-usa/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024