Evropa chystá novinky, o kterých musíte vědět. V Norsku postaví námořní tunel, v Itálii cyklostezku

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 4. 2017 • Přečteno 3758x

Milovníci netradičních cestovatelských zážitků, pozor! V Evropě vznikají hned dva nové projekty, jež rozhodně nesmějí ujít vaší pozornosti. Zn.: Evropou na lodi i na kole

Vyberte si z našich 30 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Podle lékařů je jízda na kole lidskému zdraví prospěšná. Vždy je ale důležité nechat si při nákupu kolo seřídit odborníkem tak, aby nedocházelo k přetěžování kolen a ramen.

Dříme ve vás dobrodruh a rádi trávíte dovolenou na kole nebo třeba na lodi? Pak existuje dobrý důvod, proč byste se měli seznámit hned s dvěma zajímavými projekty, o kterých se teď mezi cestovateli hodně mluví. Zatímco v Norsku do sedmi let vznikne – provrtáním skalnatého poloostrova Stad – první námořní tunel na světě, v Itálii do roku 2021 vyroste cyklostezka kolem Gardského jezera. Těšíte se? My každopádně.        

Krajina v okolí Gardského jezera má ambice stát se jedním z nejvýznamnějších bodů na italské cestovatelské mapě. V těsné blízkosti jezera totiž již za pár let vznikne 140 km dlouhá cyklotrasa oplývající mimořádnými přírodními scenériemi.

V plánu jsou různě náročné trasy. Ta nejobtížnější propojí obec Gargnano s Limone sul Garda. Sváteční cyklisté se budou moci přepravit lodí. O skutečně adrenalinový zážitek se pak postará cyklostezka z Capo Reamol u Limone až do Riva del Garda s přejezdem přes lávku připevněnou ke skále přímo nad jezerem. Trasa by měla být dokončena již letos v létě.

Norsko ani důvody, proč tuto krásnou zemi navštvívit, vám nemusíme dlouze představovat. Úplnou novinkou je však první obří námořní tunel pro lodě, který za pár let provrtá nejužší část skalnatého poloostrova Stad a umožní proplutí obřím lodím o váze až 16 tisíc tun. Stavba potrvá tři až čtyři roky a vyjde na 314 milionů dolarů. Nápad vybudovat na tomto místě tunel se objevil poprvé v roce 1874.

Přibližně 1.700 metrů dlouhý a 36 metrů široký tunel umožňující proplutí osobním i nákladním lodím by měl v této oblasti zajistit poměrně bezpečné cestování po moři. Západní část Norska se totiž potýká s velmi větrným, bouřlivým počasím, které po většinu roku negativně ovlivňuje plavební podmínky. Konečně tu tak přestane platit rovnice, že lodě opět vyplují, jakmile zavládne hezké počasí a ustoupí bouřkové mraky.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 10. července

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/evropa-chysta-novinky-o-kterych-musite-vedet-v-norsku-postavi-namorni-tunel-v-italii-cyklostezku/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024