Počítat navštívené destinace nestačí. Důležitější je podle výzkumu Lonely Planet prozkoumat a zažít

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 9. 2019 • Přečteno 2272x

Je tolik důvodů, proč propadnout kouzlu cestování. Byla by ale škoda sledovat jen počet navštívených destinací. Mnohem lepší je totiž cestovat pro nové zážitky.

15 zájezdů na téma: Za vínem Zobrazit zájezdy

Víte, že…

Zatímco v současnosti vám světoznámý knižní průvodce Lonely Planet především doporučí, kde se dobře najíst, kde nakoupit a jak si co nejlépe užít volný čas, nejstarší průvodce cestovatelům například radil, kde v Kábulu sehnat hašišové koláčky, nebo jak si v Kuvajtu finančně přilepšit prodejem krve.

Na cestování je nejlepší jeho neskutečná pestrost a bohatost. Nikdy totiž dopředu nevíte, kam vás osud zavane, podobně jako nevíte, jaké potěšující a zajímavé zážitky na vás čekají. Dokonce i nedávno publikovaná studie vydavatelství kultovních průvodců Lonely Planet potvrdila, že ve svém spontánním i dopředu pečlivě promyšleném výběru dnes cestovatelé upřednostňují zážitky před volbou konkrétní destinace a lokality.  

Pamatujete si na kresleného hrdinu Willyho Foga? Jak chtěl za 80 dní procestovat svět a v přesně stanoveném termínu se vrátit do Londýna? Jemu tahle výzva pomohla vyhrát sázku s bankéřem Sullivanem. 

Ale pokud nechcete po jeho vzoru soutěžit a překonávat rekordy, měli byste přestat počítat navštívené země a raději se zaměřit na zajímavé zážitky, zkrátka prožít něco zvláštního a neopakovatelného, co by stálo za to vypravovat.

Do výzkumu se zapojilo přes 7500 cestovatelů ze všech koutů světa. Záměrem Lonely Planet bylo zjistit, jak a podle čeho si cestovatelé vybírají svou příští dovolenou. Ukázalo se přitom, že téměř dvě třetiny cestovatelů považují zkušenosti za mnohem důležitější než volbu konkrétní země či místa. 

Více než polovina respondentů (59 procent) pak dnes mnohem víc než kdy dříve považuje cestování za příležitost k (lepšímu) osobnímu růstu. U cestovatelů mladších 35 let tento postoj zastává dokonce 7 cestovatelů z 10.

Zároveň se potvrdilo, že postupně přibývá lidí (cca 68 procent), kteří se zamýšlejí nad tím, jaký ekologický dopad má jejich dovolená. Někteří se dokonce zajímají o to, jak by mohli na svých cestách snižovat ekologickou stopu a šetřit přírodní zdroje (35,2 procent). Chtějí-li si tak například užít dovolenou na pláži, vědí, že už nepotřebují k dispozici bazén v hotelu, stravují se v místních podnicích, nikoli v mezinárodních řetězcích, nakupují regionální potraviny atd.  

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Zájezdy za vínem

Jako sommeliéři

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů na téma: Za vínem

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpna

Gurmánské zážitky

Objevte ráj gurmánů

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů na téma: Gurmánské zážitky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpna

Více autentické zájezdy

Metropole autenticky

Vyberte si jeden z našich zájezdů na téma: Více autenticky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocitat-navstivene-destinace-nestaci.-dulezitejsi-je-podle-vyzkumu-lonely-planet-prozkoumat-a-zazit/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024