Lago di Garda: synonymum dovolené pro všechny

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25508x

Lago di Garda je největším italským jezerem, které se rozprostírá na jihu pohoří Dolomity.

Vyberte si z našich 39 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Zatímco do jezera Garda přitéká hned několik řek, vytéká naopak jediná? Je to řeka Mincio, která dále tvoří přítok veletoku Pád. 

Itálie má mnoho jezer, jedno jí však neoddiskutovatelně vévodí, a to nejen svou rozlohou, unikátními klimatickými podmínkami, ale také možnostmi sportovního, rekreačního a zábavního vyžití. Řeč je o Lago di Garda, největším jezeru na Apeninském poloostrově s rozlohou 370 kilometrů čtverečních.

Jeho rozloha je tak monumentální, že omývá pomyslné břehy celkem tří italských regionů - Veneta, Lombardie a Trentino Alto-Adige. Jedinečné podnebné podmínky z něj činí rozmanitou krajinu plnou překvapení. Najdeme zde kopce pokryté sněhovou nadílkou, slunná údolí, více než třicet malých svébytných městeček na jeho březích i malebné ostrůvky. Garda je ideálním cílem dovolené. Každý si zde najde to své a to kdykoli během celého roku!

Modré zrcadlo mezi skalnatými stěnami

Jezero Garda hraje u českých turistů prim, nebo alespoň mělo by. Nejenom kvůli křišťálově průzračné vodě vhodné ke koupání i romantickým projížďkám na loďkách, majestátním štítům hor, jež ho obklopují, ale také díky nádherné přírodě a množstvím sportovního vyžití. Nemůžeme opomenout také výbornou italskou kuchyni, přímořskou atmosféru a vynikající dostupnost. Vždyť od našich hranic je to pouhých 800 kilometrů, to je vzdálenost lehce dosažitelná během jednoho dne.

Naprostým unikem je ojedinělé klima, které zde celoročně vládne a vytváří tak ideální podmínky pro růst subtropických rostlin, jako jsou olivovníky, citrusové stromy nebo palmy. V letních měsících teploty klidně dosahují 35° Celsia, tedy typické jiho-středomořské počasí, a to jsme, prosím pěkně na severu pod Alpami!

Dalším plusovým překvapením je křišťálově průhledná voda tyrkysového zabarvení. To je způsobeno ledovcovým původem jezera, ovšem pozor, žádný chlad nás nečeká! Teplota vody je příjemná, neboli příjemně osvěžující!

Ráj pod alpskými velikány

Jezero v obklopení horJezero v obklopení hor

Severní část jezera zasahuje na úpatí Dolomit, nejvyšších hor italské alpské oblasti a je tím pádem velmi hornatá. Z hladiny či ze břehů je tak možné vychutnávat si do nebe se tyčící vápencová skaliska, která zároveň s okolní scenérií připomínají norské fjordy.

Nejbližším a zároveň nejvyšším vrcholem je Monte Baldo, který má nadmořskou výšku přes 1.700 metrů nad mořem a na jehož nejvyšší bod se lze celoročně dopravit lanovkou. Do ní je také možné vzít si horské kolo nebo i dětský kočárek a z výšky tak vychutnávat panoramatické výhledy jak na jezero, tak na okolní kopce.

Jižní část jezera je naopak rovinatá a připomíná spíše přímořské italské pobřeží či vnitrozemí. Na dosah jsou olivové háje a malebné vesničky nabízející komorní ubytování v srdci zemědělské krajiny. Rozmanité pobřeží láká k nalezení soukromých pláží, kde si i zapřisáhlý samotář nalezne své soukromí.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Dovolená pro aktivní sportovce

Pokud je libo aktivní dovolenou, i tady má Garda co nabídnout. Jezero je nepsanou značkovou destinací pro milovníky pohybu. Na své si tady přijdou milovníci horských kol, horolezci, kanoisté, příznivci paraglidingu, jízdy na koních či nordic-walkingu. V posledních letech se zde značně rozrostla i nabídka kvalitních golfových hřišť.

Pro bikery má Garda připravenu řadu možností a profily všech typů. Zdejší terény uspokojí jak náročné cyklisty, toužící po horských terénech, tak příznivce silniční cyklistiky, ale také rekreační kolaře. Pro nejnáročnější jsou dobře značené cyklotrasy vedoucí přes sedla horských hřebenů k ledovcovým jezerům, pro méně zdatné slouží vyznačené stezky v rovinatých částech.

Garda je položena v 65 metrech nad mořem, ale okolní hory se tyčí do výšky 2.000 metrů nad mořem. Díky těmto termometrickým podmínkám se zde alpské klima setkává s klimatem středozemním, což tvoří unikátní teplotní podmínky během celého roku. Část, otevřená k jihu dovoluje teplému vzduchu od moře proniknout až sem, kde se sráží s chladným horským vzduchem. To tvoří celoroční velmi příjemné počasí, jež umožňuje sportovcům nepřetržitě využívat sezónu. Cyklisté jsou zde všude vítáni s otevřenou náručí a většina ubytovacích kapacit je tomu plně uzpůsobena.

Kromě cyklistického vyžití je Garda také rájem pro surfaře. Italové tvrdí, že právě tady je ten nejlepší vítr pro nadšence tohoto sportu. Základní lokalitou je severní část jezera. Právě tady fouká pravidelný termický vítr, to znamená ráno studený ze severu a odpoledne teplý z jihu. Nejlepší místa na ranní vítr, tzv. Vento leží na východním břehu mezi městečky Navene a Malcesine a na západním břehu u obcí Campione, Al Pra a Limone. Kolem desáté hodiny dopolední se vítr utiší a tak začíná čas pro začátečníky. Těžko by jste hledali lepší místo, kde pochopit surfařskou vášeň.

Další možnosti sportovního vyžití představuje kanoistika po jezeře, létání na padákovém kluzáku či zdolávání horských ferrat. Právě oblast jezera je jakousi kolébkou tohoto sportu. Zde byly vybudovány první ferratové stezky už v období první světové války. Jen v okolí se nabízí na 10.000 lezeckých cest v krásném vysokohorském přírodním terénu. Z jednodušších je k doporučení tzv. Oslí zeď (v originále Muro dell´Asino), odkud je krásný pohled na celou Gardu.

Dovolená pro milovníky historie a přírodních krás

Na své si zde přijde každýNa své si zde přijde každý

A teď trochu z jiného soudku pro ty, jež se rádi nechají uchvátit minulostí i oslnivou krásou přírody. I v této oblasti je Garda více než podbízivá. Pro první jmenované nabízí podmanivé kouzlo návštěvy Castello di Sirmione. Hrad, pocházející z roku 1250 je jednou z nejzachovalejších ukázek tohoto druhu na Apeninském poloostrově. Tvrz je vybavena dvěma středověkými cimbuřími, poskytující výhled na jezero a přístav, který je stále funkční. Přístup zajišťuje, dnes stále otevřený, padací most přes vodu a překonáním 146 schodů můžete obdivovat celý objekt. Pověst praví, že zde pobývá duch rytíře, jež prohrál souboj se svým sokem o svou milovanou.

Další z přehlídky historických staveb, jež stojí za shlédnutí je gotická katedrála Salò z roku 1453, kdy zde byl položen základní kámen. Jednoduchá, nedokončená vnější fasáda byla doplněna mramorovým portálem v renesančním slohu. Uvnitř však ukrývá bohatství nedocenitelné hodnoty - díla slavného malíře Paola Veneziana, věhlasný pozlacený oltářní obraz a velkolepý dřevěný krucifix z 15. století.

Jen pro ochutnávku vypíchněme také pár přírodních zajímavostí, pojící se s tímto místem. Předně pojďme obdivovat tzv. Marmitte dei Giganti. Jedná se o jakési díry ve skalním podloží v obci Torbole. Jedinečnost tohoto úkazu je v jejich monumentálnosti. Jedná se o otvory zhruba 5 metrů široké a až 12 metrů hluboké, nacházející se v kaňonu místní krajiny jež je podobná té měsíční.

Jméno bylo odvozeno z představivosti dávných obyvatel, kteří neuměli vysvětlit tyto zásahy do přírodního materiálu. Dnes už víme, že se jedná o následek rozpouštění ledovců, který proběhl před více než 130 000 lety. V té době se ledovcové kry rozpustily a při svém odtékání vytvořili kaskády vody smíšené s naplavenými oblázky, jež vytvořili prolákliny, podobající se studnám či bazénkům a přetrvaly do dnešních dob.

Při své návštěvě určitě nevynechejte také největší ostrov na jezeře Lago di Garda, známý pod jménem Isola Borghese. Nachází se pouhých 200 metrů od pobřeží a spojuje jej městečko San Felice. Dnes se tam dostanete na pronajatém člunu a v ceně budete mít komentovanou prohlídku. Budete se obdivovat nádheře secesní vily i přilehlému parku, které jsou jedinečným příkladem benátské neogotiky v této oblasti.

Ve skutečnosti bylo toto místo obydleno už v době antického Říma. Svědectví o této skutečnosti nám podali nálezy náhrobků a zbytků chrámů. V dalších staletích se ostrůvek stal útočištěm pro piráty. V období středověku jej pro své účely objevil svatý František z Assisi, jež si zde postavil malou poustevnu.

Odnepaměti ostrov představoval výzvu pro objevení slavnými osobnosti, a tak kromě svatého Františka byl navštíven také svatým Antonínem z Padovy, slovutným florentským spisovatelem Dantem Alighierim, hercem Adelaide Malanotte či hudebním skladatelem Giocchinem Rossinim.

Dovolená pro děti

Také pro naše nejmenší má Garda připraveno skvělé vyžití. Až dojde nejmladším účastníkům výletu energie a trpělivost, je nejvyšší čas vzít je na místo přesně ušité na jejich zvídavé a zábavy lačnící dušičky. Gardaland je největší zábavní park v celé Itálii a je úžasný v tom, že pobaví nejen nejmenší ratolesti, ale i dospělé. Chlubí se jednou z nejrychlejších horských drah v celé Evropě a má také aquapark s nekonečnými možnostmi vodní zábavy.

Rozloha 545 000 m2 a celkem 34 různých atrakcí nelze obejít za jeden den, takže je dost možné, že se zde budete chtít vrátit. Otevírací doba do pozdních nočních hodin, laserové show a nespočet vodních i pozemních atrakcí vykouzlí úsměv na tvářích nejen vašim dětem, ale zcela jistě pobaví i vás. Už v roce 2005 časopis Forbes zařadil tento zábavní park mezi pět nejzábavnějších parků světa a s účastí kolem 3.000.000 návštěvníků ročně snadno přesvědčí i Vás!

Dovolená pro gurmány

Ochutnejte místní specialityOchutnejte místní speciality

Gastronomické téma nepochybně osloví každého z nás. Nehledě na hobby, naladění, očekávání od dovolené, všichni máme rádi dobré jídlo. A z tohoto pohledu má celá Itálie vždy co nabídnout. Ovšem v oblasti jídelních orgií je tento region samostatnou kapitolou! Díky umístění mezi tři regiony, jak už jsme se zmiňovali výše, si jezerní kraj vzal ze všeho to nejlepší.

Kdekoli se rozhodnete najíst, všude vás čeká poctivé jídlo připravené z kvalitních čerstvých surovin s typickým puncem této lokality. Krom skvělých místních specialit, skládajících se z masa, ryb i místní zeleniny, nezapomeňte ochutnat také skvělá vína, jež k italskému koloritu, kdekoli po celé zemi patří. Oblast Gardy vám může nabídnout proslulé červené Bardolino nebo také typické skvělé víno značky Valpolicella, Lugana či Soave. Buon appetito e cin cin!

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lago-di-garda/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024