Nenechte si ujít událost desetiletí: EXPO 2020 bude hostit zlatem zalitá Dubaj!

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11448x

EXPO 2020 bude první světová výstava pořádaná v regionu Středního východu, jižní Asie a severní Afriky. Tady se bude utvářet budoucnost.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Ti, kdo se do Dubaje už vydali, určitě nepřehlédli obrovské (stometrové!) billboardy hlásající nové projekty a jejich brzké zpřístupnění. Na každém volném místě ve městě se pracuje dnem i nocí a vysoké jeřáby se téměř nezastaví. Nabídky na koupi rezidence v té či oné oblasti nebo v mrakodrapu jsou na každém rohu… A proč to všechno? 

Možná se pozastavujete nad tím, kde se v obyvatelích luxusní Dubaje najednou vzalo tolik elánu, když ještě v roce 2012 byla většina schválených projektů zrušena, zredukována nebo přesunuta do kategorie „možná později“.

Potřebná injekce přišla z Paříže dne 27. listopadu 2013, kdy pořadatelé Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) udělili Dubaji titul pořadatele výstavy Expo 2020. Bude to tedy první světová výstava pořádaná v regionu Středního východu, jižní Asie a severní Afriky.

Tato oblast sestává ze 72 zemí se skoro třemi miliardami obyvatel. V jeho rámci zkrátka mají SAE výhodnou polohu. Spojené arabské emiráty představují stát založený na síle spojení sedmi emirátů a 200 různých národností, které zde žijí a spolupracují. Odtud se také bere sebevědomí a přesvědčení o schopnosti Světovou výstavu hostit.

Jak takový výběr chodí? Jakmile podá BIE nabídku, města mají šest měsíců na odpověď. O ročník 2020 se ucházela tato města: Dubaj, Jekatěrinburg, Izmir a Sao Paulo.

Sao Paulo bylo vyřazeno po prvním kole, zatímco Jekatěrinburg se spolu s Dubají dostal až do posledního kola. Po vyhlášení hostitele propukl v Dubaji u nejvyšší budovy světa – Burj Khalify nádherný ohňostroj. Zlatým hřebem pak bude nejvyšší komerční budova na světě zvaná „Burj 2020“ s předpokládanou výškou minimálně 550 metrů, která v Emirátech vyroste na počest výstavy World Expo 2020.

Zlatý prsten jako symbol spojení

Šejk Mohamm bin Rashid al MaktoumŠejk Mohamm bin Rashid al Maktoum

Mezinárodní výstava EXPO, která se koná každých pět let už od 19. století, trvá vždy šest měsíců. Každý hostitel této prestižní soutěže musí dodržovat volitelné univerzální téma, které se týká celého lidstva. Mezi zvolenými tématy v předešlých letech figurovaly např. „Člověk a jeho svět“ v Montrealu, „Objevy“ v Seville nebo „Lepší město – lepší život“ v Šanghaji.

Dubaj si zvolila téma „Spojení myšlenek, vytváření budoucnosti“. Symbolem se stal zlatý prsten, archeologický artefakt nalezený náhodou samotným šejkem Muhammadem Ibn Rašíd al Maktúmem.

Prsten se skládá z malých kruhů, které se navzájem dotýkají. Symbolizuje sílu spojení, které vydrží věčnost i jakoukoliv vzdálenost. Myšlenku sjednocení podtrhl fakt, že společně s prstenem byly objeveny artefakty z Egypta, Libanonu, Indie a Afghánistánu.

Ekologický gigant: Vše zrecyklujeme! 

Navštivte Abú DhabíNavštivte Abú Dhabí

Expo zabere prostory o ploše přibližně 4 x 2 kilometry. Zahájeno bude 20. října, uzávěrka je 10. dubna 2020. Doufejme, že očekáváných 25 miliónů návštěvníků bude spokojeno.

O vysoké návštěvnosti není třeba pochybovat, pokud si uvědomíme, že Světová výstava Expo je třetí největší globální nekomerční akcí, co se hospodářského a kulturního dopadu týče – hned po Mistrovství světa ve fotbale a Olympijských hrách.

Výstavba areálu započala roku 2015. Hlavní část, navržená americkou firmou HOK, je plánována kolem náměstí Al Wasl, což v arabštině znamená „spojení“. V první fázi bylo k dnešnímu dni přesunuto více než 5 milionů metrů krychlových zeminy, což je dost písku na to, aby zaplnil asi 1800 olympijských bazénů.

Zajímavým faktem také je, že polovina elektřiny na výstavě používané bude pocházet ze zcela obnovitelných zdrojů, přičemž polovina tohoto množství bude generována na místě. Drtivá většina materiálu (až 90 %) použitého na konstrukci bude znovu použita na jiné stavby. Zbytek budov bude dále využíván ve stávajícím stavu.

I když většinu Spojených arabských emirátů zabírá poušť, na výstavě se plánuje použít až o 25 % méně vody, než požadují předpisy.

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Švýcarsko je číslem jedna

Švýcarsko je číslo 1Švýcarsko je číslo 1

Spojené arabské emiráty se aktivně zapojují do většiny světových výstav. Pokud navštívíte během své dovolené emirát Abú Dhabínezapomeňte se zastavit na ostrově Saadiyat, kde je umístěn národní pavilon ze světové výstavy v Šanghaji – ten mimochodem dokládá, jak Emiráty úspěšně recyklují. 

A na jaké země se v roce 2020 můžete těšit? V dubnu loňského roku se stalo první zemí, která se oficiálně zaregistrovala na Expo v Dubaji Švýcarsko. Švýcarská spolková rada také souhlasila s rozpočtem ve výši 15,5 milionu dolarů na stavbu švýcarského pavilonu. Máme se na co těšit!

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 24 zájezdů

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/expo-2020-dubaj/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024