Burj Khalifa: nejvyšší budova světa vyrostla v Dubaji

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 35020x

Základy mrakodrapu známého původně pod názvem Burj Dubai byly položeny 6. ledna 2004.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Část výtahů na stavbu dodala pardubická firma Pega Hoist? Jejich 400 metrů vysoké stavební výtahy byly nejdelší na světě.

Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, vládce dubajského emirátu, je známý zálibou v okázalé prezentaci svého bohatství mimo jiné i prostřednictvím megalomanských stavebních projektů. Dubaj se tak stává nejen rájem obdivovatelů té nejmodernější architektury, ale také samotných ambiciózních architektů, stavitelů či prostých dělníků. A postavit společnými silami nejvyšší budovu světa? To byla pořádná výzva.

Základy mrakodrapu známého původně pod názvem Burj Dubai byly položeny 6. ledna 2004 a již po čtyřech letech, 7. dubna 2008 se stal nejvyšší budovou světa, kdy „přerostl“ taiwanský mrakodrap Taipei 101. Architekti se však nespokojili jen s prostým „předběhnutím“ a budovu vystavěli až do výše necelých 830 metrů.

Název jako výraz vděku

Noční pohled na budovuNoční pohled na budovu

Tato nejvyšší budova světa, symbol dubajského úspěchu, měla být pojmenovaná Burj Dubai. Ovšem někdy se i pohádkově bohatý šejk přepočítá. Náklady na stavbu, která probíhala zrovna v době ekonomické krize, jenž se Dubaje dotkla velmi silně, se vyšplhaly až k 1,5 bilionu amerických dolarů.

Šejkovi Mohammedovi v této tíživé finanční situaci podal pomocnou ruku v podobě půjčky asi 80 bilionů dolarů prezident Spojených arabských emirátů a vládce Abú Dhabí šejk Khalifa bin Zayed bin Sultan al.Nahyan. Jako projev díků, který však někteří vnímali jako dubajské ponížení, byla nejvyšší budova světa pojmenována právě po emirátském prezidentovi Burj Khalifa. Stalo se tak těsně po slavnostním otevření 4. ledna 2010.

Čtení na podobné téma10 zajímavostí o nejvyšší budově světa Burj Khalifa: pokoje od Armaniho a kupa tajnostíPřečíst

Návod, jak postavit nejvyšší stavbu v poušti

Uvnitř budovyUvnitř budovy

Nejzásadnějším problémem, se kterým se museli stavbyvedoucí vypořádat, bylo pískové pouštní podloží. Neméně důležitá byla odolnost vůči vysokým teplotám, které v Dubaji mohou vystoupat až k 50 °C. K tomu všemu bylo úkolem architektů zabudovat do stavby odkaz na islámskou kulturu. Se vším se vypořádali bravurně.

Při projektování základny mrakodrapu je zřetelná inspirace přírodou, konkrétně květinou zvanou pavoučí lilie. Půdorys ve tvaru Y zaručuje rovnoměrné rozložení okolo 500 000 tun. Směrem k vrcholu se budova zužuje a vytváří iluzi jakési spirály, což je charakteristický znak islámské architektury v této oblasti.

Je nutné si uvědomit, že základna může být vystavena letním teplotám až 50 °C, ale vrcholek věže je celoročně v teplotě chladnější o 6 °C, tomu se musel přizpůsobit i povrch budovy. Obložení mrakodrapu je proto navrženo speciálně do těchto teplotních podmínek. Celkem bylo použito 120 tisíc m2 skleněných tabulí, jež zajišťují speciální solární a tepelné vlastnosti, brání odrazu slunce a chrání před silnými větry.

Čtení na podobné témaNejvyšší budovy světa: Čtyři kohouti na zlatém smetišti. Blíž k nebesům i rekordům. Kdo vyhrává?Přečíst

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

Několik světových rekordů pod jednou střechou

Burj KhalifaBurj Khalifa

O výjimečnosti stavby svědčí i to, že drží hned několik světových prvenství. Jelikož se jedná o nejvyšší budovu světa, dá se předpokládat největší počet nadzemních pater i nejvyšší obývané patro na světě. Zajímavější už je: nejvýše položená otevřená vyhlídková terasa na světě, nejvýše položená restaurace, mešita či noční klub nebo výtahy s nejdelší dráhou jízdy na světě.

Co vás čeká při návštěvě

Výhled na DubajVýhled na Dubaj

Návštěvníci mají možnost vyjet na otevřenou vyhlídkovou plošinu do 124. patra (452 metrů), která byla až do prosince 2011 také (jak jinak) nejvýše položená na světě. Poté, co čínská Canton Tower otevřela vyhlídku ve výšce 488 metrů, nemohla se nechat Dubaj zahanbit a 15. října 2014 byla ve 148. patře (555 metrů) otevřena vyhlídka At the top sky, která je mnohem luxusnější a také dražší než původní terasa. V obou případech určitě doporučujeme objednat si vstupenky, které jsou na konkrétní datum a hodinu, dopředu.

Jakmile si vstupenky vyzvednete na recepci, čeká vás cesta k nejrychlejším výtahům světa. Abyste čekání v případných frontách k výtahům využili efektivně, je pro vás připraveno porovnání různých výškových staveb světa, obrazová dokumentace výstavby mrakodrapu, ale také historický vývoj samotné Dubaje.

Na vyhlídkové terase stráví návštěvníci většinou hodinu, ale čas není nijak omezen, takže není kam pospíchat a můžete si výhledy vychutnávat dle libosti.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/burj-khalifa/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024